Bu dünyada gördügümüz güzellikler, güzel eserler c

_bamteli_

Well-known member
Bu dünyada gördügümüz güzellikler, güzel eserler c

35. Bu dünyada gördügümüz güzellikler, güzel eserler canları Hakk'a götürürler.
Mef'ulü, Mefa'îlü, Mefa'îlü, Fe-ulün
(c.I, 97)
• "Mısır'a gittim, seker satın aldım" diyorsun. Diyorsun ama, açıkça söylemiyorsun. Sen, Mısır'da seker satın
almadın, altın kemerli Yusuf'u aldın.
• Sehirde böyle bir güzeli kim görmüstür? Böyle "ay" gibi bir güzeli kim bagrına basmıstır.
• Geceleri herkes uykuda iken yıldız sayanlara, yani uyumayan Hakk asıklarına, ay, ısıkları ile öpücükler gönderir,
onları oksar, sever.
• Su dünyada gördügümüz güzellikler, güzel eserler, hassas duygulu insanların canlarını, gönüllerini alırlar, o
eserleri yaratana götürürler. Sanki, Allah yarattıgı eserlerini hamal eder, canları, gönülleri onlara yükler, kendine dogru
çeker.
• Bu dünyada süphe ile neye baktımsa onu bulamadım, göremedim, çünkü güzellere hayran olma duygusu, bu
yücelik, bu tali ancak Hakk'la görenerde, Hakkın görüsüne sahip olanlarda vardır.
• Seher vakti gelininin yani mürîdin, gözüne sürme çekip görüsünü artırmak için günesin gönlüne yani mürsidin
gönlüne padisahlara mahsus atesi koymak gerekmektedir.
• Ey dost, günese benzeyen, güzel nurlu yiizün baska bir yerde olmadıgı için, gölge gibi akılsızca senin pesine
düsmüsüz, kosup duruyoruz.
• Zavallı akıl, gönül kıran bir insafsızı bulur da, onu bagrına basar. Ruh da yol kesen eskıyayı bulur, onu kendine
dost sanarak, alır, gönül evine getirir.
• Göz, güzellerin dudaklarına la'ller, dislerine inciler armagan eder. Yüz ise gümüs renkli bedenlere sahip güzeller
karsısında sararır, solar, sanki onlara altınlar basar, altınlar hediye eder.