Risale-i Nurlarla İlgili

molla_zehra

Well-known member
risale i nur külliyatının metni de koyulsa siteya güzel olmaz mı? misal haşir risalesinden bir kaç cümle kopyalamak istedim.bulamadım.yalnızca bir kaç kardeşimin ekledikleri var. mp3 haricinde sitedende okumak mümkün değil mi?yoksa yine miyopluğum mu tuttu acep ;D fiemanillah

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
risale i nur külliyatının metni yok mu?

özge ' Alıntı:
risale i nur külliyatının metni de koyulsa siteya güzel olmaz mı? misal haşir risalesinden bir kaç cümle kopyalamak istedim.bulamadım.yalnızca bir kaç kardeşimin ekledikleri var. mp3 haricinde sitedende okumak mümkün değil mi?yoksa yine miyopluğum mu tuttu acep ;D fiemanillah

Yukarıdaki tuslarda yani butonlarda mevcut...

özlem-64

Yeni Üye
yardım edermisiniz

ben risalerle ilgili mail alıyorum ama anlamakta zorlanıyorum bu sorunu nasıl aşabilirim kelimeler çok agır geliyo aslında çok şey ögrenmek istiyorum ama nasıl yapıcam bilmiyorum.günümüz türkçesiyle olan risale varmış sanırım napabilirim

katremisal

Active member
yardım edermisiniz

özlem-64 ' Alıntı:
ben risalerle ilgili mail alıyorum ama anlamakta zorlanıyorum bu sorunu nasıl aşabilirim kelimeler çok agır geliyo aslında çok şey ögrenmek istiyorum ama nasıl yapıcam bilmiyorum.günümüz türkçesiyle olan risale varmış sanırım napabilirim
bak kardeşim bir tıp fakultesi okucak olsan bi sürü terim öğrenmicekmisin r. nurda bir ilim öğrenmek için biraz gayret lazım

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
yardım edermisiniz

Değerli Kullanıcımız ;

Çok normal ve sıradan olan heran alıp verdiğimiz hava için bile bir emek harcanmakda ve daha nice hadiseler için bu böle gitmekde...

Saniyen Risale-i Nur Külliyatı sadeleştirilmişinin var olduğunu sölemişsiniz ve onu okumak istemişsiniz ; Biz daha önce bu tarz bir konuda görüşümüzü ve düşüncemizi beyan ettik .(Lütfen Tıklayınız : NUR RİSALELERİNİ SADELEŞTİRME HEVESİNE KAPILA NLARA MÜHİM BİR İHTAR!) Bununla beraber aldığınız mailler tarafımızdan gönderilmekde ve bu forum sitemizde o mailler ile alakalı ayrı bölümümüz mevcuttur (Bir Soru/Bir Söz Lütfen Tıklayınız) oradaki konuların altına anlamadığınız kısımları sorabilir ve munazara tarzında konusabiliriz.Yine ayrıca o maillerin altındaki iletişim adresimizden (1soru1soz@saidnur.org) sormak istediginiz kısmını sorabilirsiniz.

Salisen yine forum sitemizde Risale-i Nurları anlamada yardımcı kaynaklar isimli bölümümüzdeki konuları incelemenizi tavsiye ederiz .Risale-i Nura Yardımcı Kaynaklar Lütfen Tıklayınız

T

Tarihci19

Misafir
yardım edermisiniz

kardeşim, risaleyi okurken çok fazla kelimelere dalmayın genel anlamı idrak etmeye çalışın arada bilmediğiniz kelimeler olması normaldir ancak tek tek kelime manalarıyla uğraşırsanız sıkılırsınız ve okumak tat vermeyebilir, küçük sözleri okuyun biraz usluba aşina olduğunuzda okuması tat verecektir,, tekrar tekrar okuduğunuzda daha evvelki okumanızda anlamadığınız şeyler anlayacaksınız ve böle biyer varmıydı burda dye hayrete bile düşeceksiniz,, tavsiyem bu yöndedir, tek tek kelime kelime çevirmekle o şekilde çok yavaş ve tatsız bir okuma yerine durmaksızın elinizden geldiği, anladığınz kadar okuyun ve sonra aynı yerleri tekrar okuyun ve ikinci okumanızda bile farkı göreceksiniz..

f.zehra

New member
yardım edermisiniz

SELAMÜNALEYKÜM.BEN DE İLK ZAMANLAR NASIL ANLAYACAĞIM HUSUSUNDA TEREDDÜTLER YAŞADIM.AMA ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ ,ÜSTAD HAZRETLERİNİN "SİZ OKUMAYA DEVAM ETTİKÇE RİSALELER KENDİNİ SİZE AÇACAKTIR" ÖĞÜDÜ İNKİŞAF ETMEYE BAŞLADI..DÜNYEVİ MENFAAETLERİMİZDE GÖSTERDİĞİMİZ AZMİ,BİZE ÖZEL İNEN YÜCE KİTABIMIZI ANLAYABİLMEK NOKTASINDA
KULLANIRSAK İNANIYORUM Kİ BUGÜN OKUDUĞUMUZ KIRPILMIŞ TÜRKÇE KADAR KOLAY ANLAŞILACAKTIR....ALLAH YAR,ONDAN GAYRISI GÖNLÜNÜZE BAR OLSUN.CUMANIZ MÜBAREK OLSUN...

T

Tarihci19

Misafir
yardım edermisiniz

f.zehra ' Alıntı:
SELAMÜNALEYKÜM.BEN DE İLK ZAMANLAR NASIL ANLAYACAĞIM HUSUSUNDA TEREDDÜTLER YAŞADIM.AMA ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ ,ÜSTAD HAZRETLERİNİN "SİZ OKUMAYA DEVAM ETTİKÇE RİSALELER KENDİNİ SİZE AÇACAKTIR" ÖĞÜDÜ İNKİŞAF ETMEYE BAŞLADI..DÜNYEVİ MENFAAETLERİMİZDE GÖSTERDİĞİMİZ AZMİ,BİZE ÖZEL İNEN YÜCE KİTABIMIZI ANLAYABİLMEK NOKTASINDA
KULLANIRSAK İNANIYORUM Kİ BUGÜN OKUDUĞUMUZ KIRPILMIŞ TÜRKÇE KADAR KOLAY ANLAŞILACAKTIR....ALLAH YAR,ONDAN GAYRISI GÖNLÜNÜZE BAR OLSUN.CUMANIZ MÜBAREK OLSUN...

aleykümselam, doğru inşallah,, hatta bakın risalenin uslubu sizin uslubunuzada sirayet etmiş :)

lafzadi

Active member
yardım edermisiniz

S.A KERDEŞİMM ALLAH BU ÇABANI ZAYİ ETMEZ İNŞ...

ŞİMİ SORDUĞUN KONUYA GELİNCE..

RİSALE TEK BAŞINA OTURUP ÖĞRENİLECEK BİRŞEY DEĞİL MALESEF..

BİRİLERİNDEN YARDIM ALMAN GEREKİYOR..

NASIL?

ŞÖLE..DERSLERE KATILMALISIN BU 1.ŞART

İKİNCİSİ DERSİ YAPAN ABLA VEYA ABİ HERNEYSE HANGİ KİTAPTAN DERSİ YAPTI NEREYİ OKUDU BUNLARI NOT ALMALISIN

MÜMKÜNSE YAPILAN DERSİ SENDE AYNI KİTAPLA TAKİP ETMELİSİN...

İLK ÖNCE ANLAMAYA BAKMAMALISIN ZATEN..

ZAMANLA İNSAN ANLIYOR VE ÖĞRENİYOR

ALTINDADA BUNU AZİM VE ÇABA YATIYOR...SELAMETLE KAL BAKİ SELAMLAR..

aysima

Member
yardım edermisiniz

üstad nurların 7 den 70 e herkesin idrak edebileceğini yalnız sadakat ile nurların kendini açacağını belirtiyor..
yani tek tek kelimeye girersen anlamakta zorluk çekersin başlarda..onun için oku sadece oku aklın başlarda anlamasa bile ruhun kalbin
hissesini alıyodur inş. her harfi zaten zikir hükünde.. ;)

ELİF

Yeni Üye
yardım edermisiniz

s.a.
Arkadaşlar ben henüz yeniyim.Burda okumanın dışında acba karşılıklı sohbetler de oluyo mu?
nereye nasıl gircem pek bilemiyorum
yardımcı olursanız sevinirim

T

Tarihci19

Misafir
yardım edermisiniz

ELİF ' Alıntı:
s.a.
Arkadaşlar ben henüz yeniyim.Burda okumanın dışında acba karşılıklı sohbetler de oluyo mu?

Aleykümselam evvela hoşgeldiniz, üyeliğinizin aktif ve daimi olmasını diler hayırlara vesile olmasını temenni ederim..

kısaca şöyle istifade edebilirsiniz, ana sayfada kategoriler var örneğin Kuran ı Kerim - İslam Büyükleri - Risale i nur vs.. bunlardan ilgilendiğiniz kategoriye baktığınızda hemen altında alt başlıkları görürsünüz mesela İslam Büyükleri nin altında sahabeler ve tabiin, alimler evliyalar vs.. var, bunlardan istediğinize tıkladığınızda o konu ile ilgili açılan konuları görürsünüz istediğiniz birine tıkladığınızda konu açılır ve alta sürekli yazılan cevaplar yorumlar sıralanmıştır.. siz de en alttan hızlı cevaptan yorumunuzu yazıp göndere basıp gönderebilirsiniz, ya da yanıtla butonundan daha ayrıntılı bir sayfada cevap yazabilrisniz. renklendirme ve animasyon kullanabilir, video ve resm ekleyebilrisniz.. takıldığınız noktalarda sorabilirsiniz, şimdiden kolay gelsin..

Sergerdan

Well-known member
yardım edermisiniz

ELİF ' Alıntı:
s.a.

Hoşgeldiniz öncelikle. :angel: Karşılıklı msn deki gibi bir sohbet imkanı şu an için sitemizde yok.Çünkü istemedigimiz sonuçlarla da karşılaşıyoruz.Burada forumdan ilgilendiginiz bölümlerdeki mesajları okuyabilir ve siz de yorum yazabilirsiniz.Ayrıca yeni konu da açabilirsiniz.

İlk üye oldugumda ben de zorlanmıştım,deneyerek ögrenebilirsiniz tabi takıldıgınız yerde sorun gene .)

molla_zehra

Well-known member
yardım edermisiniz

Sergerdan ' Alıntı:
Hoşgeldiniz öncelikle. :angel: Karşılıklı msn deki gibi bir sohbet imkanı şu an için sitemizde yok.Çünkü istemedigimiz sonuçlarla da karşılaşıyoruz.Burada forumdan ilgilendiginiz bölümlerdeki mesajları okuyabilir ve siz de yorum yazabilirsiniz.Ayrıca yeni konu da açabilirsiniz.

İlk üye oldugumda ben de zorlanmıştım,deneyerek ögrenebilirsiniz tabi takıldıgınız yerde sorun gene .)

CEVABA CEVAP OLDU SANKİ ABİ SENİN YAZDIKLARIN ;D
YAHU SENİ NİYE BİRDEN YÖNETİCİ YAPTILAR ŞİMDİ ANLAMIŞEM..BRAVO ALEYK ABİ :)
ALLAH MAKAMINI KORUSUN İNŞ.
A.SLM BUARADA ELİF KARDEŞİM EHLEN VE SEHLEN...

Huseyni

Müdavim
yardım edermisiniz

hiç bir çeviri orjinalinin yerini tutmaz ve bunun içinde aslolan kaynaktan faydalanmak lazım ve yine bir abimizin söylediği gibi risale-i nur'un lisanı kur'an-idir ve kur'an-ı tattırır insana.hatta sürekli okuyarak sohbetlere giderek bu işin içinde olan arkadaşlarınızla karşılıklı konuşarak risaleleri daha hızlı anlamaya başlıyacaksınız ve kur'an-ı kerimi elinize alıp okumaya başladığınız anda çoğu yerde risalelerdeki kelimelerle karşılaşacaksınız ve az çokda olsa kur'an-ın orada neden bahsettiğini anlıyacaksınız. sonuçta iyikide örenmişim diyceksiniz. size tavsiyem kaptırın kendinizi ve azmedin lütfen.Allah niyetinizi halis ve temiz eylesin...amin!