Aile Her Şeyin Başıdır...

La-Tahzen

Well-known member
Hepimizin bildiği gibi aile sosyal hayatın başlamasında büyük rol oynamakta ve bizleri hayata hazırlayan unsurlardan biridir.Bu unsuru en güzel şekilde kullanmak bizim,kullandırtmak ailemizin işidir.Bu unsurlardan bazılarını sizinle paylaşak istiyor saygılarımı sunuyorum...

1)Yeme içme:
Bu unsur sosyal hayatta büyük yer tutmaktadır.Toplum tarafından özen gösterilmesi istenen konulardan bir tanesidir.

Yapılma biçimi:
a)Besmele çekerek yemeğe başlamak.Niyetin" Allah Rızası'nı en güzel şekilde yapabilmek için yemek iyiyorum" şeklinde olmalıdır.
b)Yemek yerken çatal ve kaşık kullanmakta önemli bir unsurdur.
c)Ağzımızı kapatarak çiğnemeyi tercih etmeliyiz.Aksi takdirde insanları rahatsız edebiliriz.Böyle yapan birini gördüğümüzde kibarca uyarmamız gerekir.
d)Yemeği yerken fazla konuşmadan güler yüzlü olmalıyız.
e)En sonunda Allah Teala'ya şükr etmemiz gerekir.ELHAMDÜLİLAH

2)Konuşmak:
En önemli unsurlardan biride sosyal hayatta gerekli olarak konuşarak gıybet etmemektir.Gıybet bir toplumun körermesini sağlayan illettir.

3)İffetli olmak:
İffetli olmakta sosyal yaşamı etkileyen unsurdur.Demek istediğim zina yapmadan gözle,dille,elle,kulakla Güzel bir yaşam geçirmektir.İffetli olmaktan kast ettiğim budur.

4)GÜler yüzlü olmak:
Sizinde bildiğiniz gibi güleryüzlü olmamız gerekir.Bu insanlar arasındaki diyaloğu geliştirir...

Daha bir çok unsur var fakat sayfalara sığmaz.Elimden geldiğince birkaç unsur yazmaya çalıştım.Eğer işe yaradıysam ne mutlu bana... Allah yardımcınız olsun...