Aile yapısına zararlı TV dizileri

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Aile yapısına zararlı TV dizileri

Yaprak Dökümü'nün 'Ferhunde'si, Avrupa Yakası’nın 'Makbule'si toplumsal yaşamı riske sokan karakterler. Başbakanlık uyardı: Dost hayatı olağanlaştırılıyor:

Son dönemlerin popüler yerli dizi karakterleri Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nü rahatsız etti. Kurumun yayın organı Aile ve Toplum Dergisi’nde yer alan çalışmaya göre, Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si, Avrupa Yakası’nın ‘Makbule’si ‘toplumsal yaşamı riske sokan’ karakterler.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya bağlı kurumun üç ayda bir çıkan dergisinde yer alan ‘Aile Kurumuna Yönelik Güncel Riskler’ adlı yazıda, son yıllarda aileye ilişkin yapılan araştırmalar, boşanmalar, evlilik dışı ilişkiler, eşcinsel beraberlikler, çocuk gibi konular indelenerek popüler dizilere ilişkin ilginç tespitlerde bulunuldu.

Dr. Ünal Şentürk tarafından kaleme alınan yazıda, “Dizilerdeki kahramanların, boşanmış, eşinden ayrı yaşayan, bekâr kalan, sadece çocuklarıyla yaşamını sürdüren, nikahsız yaşayan, sözüm ona kendi başına yeten veya ayakları üzerinde durabilen kişilerden oluşması, izleyici bağlamında arzu edilmeyen davranış modelleri yaratarak toplumsal yaşamı riske sokmaktadır” denildi.

EVLEN AMA BOŞANMA

463420080929062721576.jpg

Buna göre, eşi hapishanede olan ve patronuyla ilişki yaşayan Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si, kardeşinin sevgilisinin babasından hamile kalan Kavak Yelleri dizisinin ‘Canan’ı, eşi İzzet’ten boşanıp, dayısının evini eski flörtü Burhan’la paylaşan Avrupa Yakası’nın ‘Makbule’si, Aile Araştırma Genel Müdürlüğü için ‘toplumsal yaşamı riske sokan karakterler’den sadece birkaçı.

Ferhunde boşanmasın!

DR. Ünal Şentürk, aile ve toplumsal yaşam için risk olarak gördüğü dizi kahramanlarının ‘boşanmaması, mutlaka evli olması’ şart. Yazıda, bu durum şöyle anlatılıyor: “Günümüzde izlenme rekorları kırarak oldukça popülerleşen dizilerin büyük bölümünde boşanma, yalnız yaşam, ‘sivil evlilik’ diye tanıtılan nikahsız birliktelikler olağan bir durum gibi gösterilmekte ve durumların diğer yönleri dikkate alınmamaktadır. Bu ise aile kurumuna yönelik olumsuz sonuçlarıyla beliren risk oluşumları normalleştirmektedir. Halkın beğenisine ve ilgisine sunulan yayınların, toplumun değerleri, kabulleri ve beklentileriyle örtüşmesi oldukça fonksiyonel olmaktadır.”

Eski sevgililer aynı evde

Avrupa Yakası’nın Makbule’si eşi İzzet’ten boşanıp, dayısının evine taşındı. Ama evde eski flörtü Burhan Altıntop da kalıyor.

Reşat Nuri yazdı, TV’de ‘Dallas’ oldu

Yaprak Dökümü’nün ilk bölümlerinde Şevket, evli Ferhunde’ye aşık oldu. Ferhunde, kocasından boşanınca evlendiler. Oğuz ilk önce Necla ile sonra Leyla ile birlikte oldu. Leyla’yı hamile bıraktıktan sonra tekrar Cem ile evlilik hazırlığında olan Necla ile kaçtı. Oğuz bu arada tuzak kurduğu patronunun karısı Ceyda’yı hamile bıraktı. Necla, Oğuz tarafından terk edilince evine geri döndü ve eski nişanlısı Cem ile evlendi. Leyla, psikoloğunun kocası Avukat Can ile yakınlaştı. Şevket hapse düşünce evi terk eden Ferhunde patronu Levent ile ilişkiye girdi.

Kim kiminle birlikte oldu?

Oğuz: Ceyda,

Leyla, Necla

Necla: Oğuz, Cem

Leyla: Oğuz, Can

Ferhunde: Şevket, Levent

Ceyda: Yaman, Oğuz

Aile ‘cinsel ilişki’ için kurulur

Dergide, aile “her yetişkinin cinsel ihtiyacını en kabul edilebilir şekilde karşılamaya imkan tanıyan” olarak nitelendirilerek bu yönüyle toplum geleceğinin sağlandığı belirtildi. Yazıda şu tespit de yapıldı: Ancak sağladığı faydalarla, aile, boşanmaların, tek ebeveynli ailelerin, evlilik ve çocuk sahibi olmaya karşı duruşların, eşcinsel evliliklerin ve nikahsız birlikteliklerin artmasıyla bir kriz yaşamaktadır.

Kavak Yelleri

Dünyaca ünlü Amerikan gençlik dizisi Dawson's Creek'ten uyarlanan Kavak Yelleri, İstanbul-Urla arasında yaşanan aşkları ve yasak ilişkileri anlatıyor. Aslı'ya aşık olan iki arkadaş Deniz ve Efe... Deniz'in babası Murat'tan hamile kalan, Aslı'nın ablası Canan.

Son Bahar

Kocasının uyuşturucu kuryesi olduğunu yıllar sonra mafya tarafından infaz edildikten sonra anlayan ve tabutuyla Almanya'dan Türkiye'ye dönmek zorunda kalan genç ve güzel Sabiha, kocasının Memo adlı gayrımeşru bir çocuğu olduğunu öğrenir. Kendi öz kızının sorunları, aile baskısı ve geçim derdiyle boğuşan Sabiha tüm zorluklara rağmen küçük Memo'ya sahip çıkar.

Kaynak : davethaber.com

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Mesela show tv de yayınlanan ve devamlı aynı hadise cereyan eden Eşref saati isimli dizide bir zamanlar ekmek teknesindeki kahvede tarihden hikayeler anlatan karakter eşref saati adlı dizide kahve aile yapısına uymayacak ve fertleri yanlıslıklara sevkeden çapkınlıklarını güzel bir örnek ve hayat yaşatısıymış gibi anlatmasıda hiç tasvip edilmeyecek bir hadise olsa gerek...

nurhadimi

üye Sorumlusu
zaten nefret ettiğim bi alet şu tv

aslında yararlı kullanılsa ne güzel olur ama özellikle ev hanımları ve liseli gençler yapışıyorlar koltuğa en saçma programlarda sörf yapıyorlar :(

Elif_Gibi

Well-known member
nerdeyse 3 yıldır doğru düzgün tv izlemiyorum ve hiçde eksikliğini hissetmiyorum.ilerde evime tv almayı bile düşünmüyorum :)

malesefki televizyonda ki hayali kahramanlardan etkilenen ve kendini onların yerine koymaya çalışan uydumakıllılar çıkıyor.mesela hatırlıyorum bi ara herkes deli yürekdeki miroğlu gibi dolaşırdı ortada şimdide polat var gerçi :) sonra bi zamanlar içki içilmesi abes gelirdi ama şimdi saolsunlar tv lerde sıradanlaştırdıkları için tuhaf gelmemeye başladı insanlara.eskiden tv lerde açık saçık kadın görünce çok değil bi 7-8 yıl önce ailecek kafayı öne eğer kanalı değiştirirdik.şimdi ne kadarda normal :(

faydasıda var tabi ama bilinçli izleyicilere o faydalar.evin en güzel köşesine koyup güne bakan gibi gün boyu tv ye dönenlerin çokda bilinçli olduğunu sanmıyorum açıkcası...:023:

fena fi'n-nur

New member
O kadar esir almış ki bizi.. Ben elhamdülillah birkaç sene önce bıraktım ama evde ailemin yanında bu kutu yüzünden oturamıyorum.. öyle ifsad edici şeyler var ki bu ekranlarda..tiksiniyorum..KARAVİZYON diyorum ben ona..biraz fazla kalınca evde, yavaş yavaş beni de ağına çekiyor. Ahirzamanın cazibedar fitnelerinden işte. Rabbim cümlemizi muhafaza eylesin, bizlere sebat, metanet nasip etsin inşaAllah..

fena fi'n-nur

New member
Allahu a'lem, TRT'nin bu son zamanlardaki dizileri ehvenü'ş-şer olsa da, bağımlılık yaptığından bunu da izlememeli diyorum kendime. Sadece onlara biraz bakayım derken bir bakıyorum ki dar dairedeki hizmetime fütur gelmiş.. Hemen etkliyor. Risale kendini ufaktan kapayınca o zaman anlıyorsun. Çünkü cazibesi yüksek şeylere bir kere girdin mi azla kanaat etmiyor nefis, daha fazla istiyor. İyisi mi hiç girmemeli..