Akıllı erkek, eşini korku ve baskıyla değil, saygıyla kendine bağlar

zeyhak_

Well-known member
saygi.jpg

Evlilik bir arkadaşlıksa başı derde düşen veya yanlış
bir şey yapan kadının, "Ben şu yanlışı yaptım." diye
ilk koşacağı kişi eşi olmalıdır. Kendisinin sevildiğini,
değerli ve güvende olduğunu hissetmelidir. Kadın
kocasının istediği yemeği yaparken dalgınlıkla yakmıştı.
Korkusundan ne yapacağını bilmiyordu. Çünkü
eşi gelmek üzereydi ve hazırlayacak bir şeyi de yoktu.
Komşusunun "Bir yemek yakmak için bu kadar korkulur mu?"
sözlerine "Siz onu tanımıyorsunuz. Bu evde her şey dediği
gibi olmalı, aksi takdirde dünyanın çivisi yerinden çıkar." diyordu. Biraz sonra kocası geldiğinde komşu bağırma seslerini duymamak için kapıları kapatarak en iç odalara kaçmıştı.

İşte böyle!..
erkek evlilikte eşinin üzerine baskı kurup gözünü korkutuyor. Bunu da bir eğitim olarak görüyor.

"Kadın kısmını başı boş bırakmaya gelmez. Dizginleri elinde tutmazsan gün gelip seni dinlemez." diye düşünüyor.

Bir nevi kadını, "dur" dediği yerde duracak, "koş" dediği yerde koşacak bir yarış atı gibi görüyor.
Halbuki evlilikte erkek para makinesi, kadın da yarış atı değildir. Evlilik paylaşma ve yardımlaşmadır. Daha doğrusu bir anlamda arkadaşlıktır. Böyle düşünen eşlerin hayatında baskı ve korkunun yeri olmaz. Çünkü onları birbirine bağlayan şey, sevgi, saygı ve güven üçgenidir.

http://g.imageshack.us/img27/4444rf8jn5.png/1/

Tarihci

Marmara Tarih
bu gayet doğal bir şeydir buna kızılması kadına bağırılıp çağırılması, kadına yapılan bir zulümdür..

bir gün insanlık haliyle yemek yanmış.. kadın az sonra işten evine gelecek olan eşine karşı çok mahçup olmuş belki yüzü kızarmış bekliyor.. ve eşine çekinerek mahçubiyetle yemeğin yandığını söylüyor..

erkeğin yapması gereken bunun gayet normal olduğunu böyle aksiliklerin zaman zaman olabilecğini söylemek ve eşine alternatif sunmaktır.. mesela düşünün erkek deseki madem öyle, bize fırsat çıktı haydi hazırlan bu gün dışarda yiyelim..

bunu duyan kadın ne kadar mutlu olur ve eşine olan saygısı sevgisi ne kadar artar düşünün..

ebrar172

Well-known member
ne yazıkki bu hal halen devam etmekte birçok yerde...ne yazık ki...

bu durum özellikle biz nisaları üzmekte...orta yol bulunmalı aslında...günümüz öğretileride fıtrat dışı ...kadın erkek eşittir şudur budur...kadın özgürdür...oda istediği gibi davranır...yani kısacası ne eski düzen nede yeni düzen..ikiside hiç hoş değil...

erkek ; erkek gibi olmalı...anlayışlı hoşgörülü fakat yeri geldiğinde kriz anlarında olayları toparlayan pasif olmayan ama kırıp dökmeden bunu yapabilen..bazen sert bile olmalı aslında...
hanımlarda hanım gibi olmalı...zerafetinin farkında ; eşini ezip ben bilirim hallerde gezinmeyen....fakat herşeyi bilmek için elinden gelen çabayı gösteren....zamanımızda maalesef nisalar erkekleri çok pasifize ediyor ...eskiler çok ezilirmiş ya yenilerde maaşallah değil ezilmek ...ezmek için uğraşıyorlar...ortayı bulamıyorlar...

Tarihci

Marmara Tarih
ne yazıkki bu hal halen devam etmekte birçok yerde...ne yazık ki...

bu durum özellikle biz nisaları üzmekte...orta yol bulunmalı aslında...günümüz öğretileride fıtrat dışı ...kadın erkek eşittir şudur budur...kadın özgürdür...oda istediği gibi davranır...yani kısacası ne eski düzen nede yeni düzen..ikiside hiç hoş değil...

erkek ; erkek gibi olmalı...anlayışlı hoşgörülü fakat yeri geldiğinde kriz anlarında olayları toparlayan pasif olmayan ama kırıp dökmeden bunu yapabilen..bazen sert bile olmalı aslında...
hanımlarda hanım gibi olmalı...zerafetinin farkında ; eşini ezip ben bilirim hallerde gezinmeyen....fakat herşeyi bilmek için elinden gelen çabayı gösteren....zamanımızda maalesef nisalar erkekleri çok pasifize ediyor ...eskiler çok ezilirmiş ya yenilerde maaşallah değil ezilmek ...ezmek için uğraşıyorlar...ortayı bulamıyorlar...

Aynen katılıyorum...