Android telefonlardaki büyük tehlike

HaberRss

Haber Robotu
android.jpg
Android işletim sistemindeki kötü amaçlı yazılımların, Google Cloud Messaging servisini kullandığı belirlendi.Android işletim sistemine sahip cihaz kullanıcılarının en önemli sorunlarından bir tanesi, fazlaca güvenlik açığının bulunması.Anti-virüs yazılım şirketlerinden Kaspersky araştırmacıları'nın yaptığı açıklamada, Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlara bulaşan 'kötü amaçlı yazılımların' bir bölümünün Google Cloud Messaging servisini kullanarak cihaza sızdığını açıkladı.Android’in online uygulama mağazası Google Play’de bulunan virüslerden dolayı, geçtiğimiz aylarda özellikle Doğu Avrupa ülkelerinden birçok kullanıcının kişisel bilgileri ele geçirilmişti.Buna benzer birçok vak’anın yaşandığı Android işletim sisteminde yapılan incelemeler, çeşitli güvenlik açıklarını ortaya çıkarıyor.Anti-virüs yazılım şirketinin araştırmacıları, kötü amaçlı yazılımların bir bölümünün Google Cloud Messaging servisini kullanarak Android işletim sistemine sızdığını tespit etti.Android tabanlı diğer cihazlara veri aktarımını sağlayan bu servis, aynı zamanda mesaj gönderimi de gerçekleştiriyor.Google Cloud servisinden gelebilecek bazı mesajlar cihazınıza zarar verebileceği gibi, kötü amaçlı yazılımların Android işletim sistemine sızmasına da neden oluyor.Araştırmacılar Trojan-SMS.AndroidOS.OpFake.a uzantısıyla gelen mesajlara dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Devami...