Apple neden 64 bit işlemci tercih etti?

HaberRss

Haber Robotu
appleislemci.jpg
Apple, yeni gözdesi iPhone 5S’i tanıttı. Yeni iPhone’da eski modellere göre, bir takım değişiklikler mevcut. Ancak en büyük değişiklik, şirketin 32 bit işlemci yerine 64 bit işlemciyi tercih etmesi oldu. Apple’ın bu tercihinin hem teknik ve donanımsal hem de pazarlama ile ilgili nedenleri var. Apple’ın 64 bit işlemciye geçişinin nedenlerini ve bu gelişimin kullanıcıya neler getireceğini sizler için derledik.Öncelikle pazarlama açısından düşünüldüğünde, Apple’ın yaptığı bu değişiklik bir ilk. Daha önce hiçbir akıllı telefonda 64 bit işlemci kullanılmadı. Hatta, piyasadaki bazı dizüstü bilgisayarlarda bile bu kadar güçlü bir işlemcinin olmadığı düşünülürse, şirket bu yenilikle, kullanıcı üzerinde güçlü bir etki uyandırmak istedi. İlkler her zaman akılda kalıcıdır.Apple’ın bu tercihinin nedenlerinden bir tanesi de rakiplerini zor durumda bırakacak bir hamle olması. Apple’ın akıllı telefonları için tasarladığı iOS işletim sistemi, 64 bit için hazır bir görüntü çiziyor. Ancak iOS’un en büyük rakibi Android, 64 bit için henüz hazır değil. Bu hamleyle şirket, hem Android’in sahibi Google’ı hem de Android işletim sistemi kullanan Samsung, HTC, Sony vb. akıllı telefon ürecilerini zor durumda bırakmış oluyor. Bir taşla iki kuş vurmak bu olsa gerek.Apple iPhone’larda ne kadar RAM kullanıldığını ilan etmese de iPhone 5’te, RAM bellek seviyesinin 1GB civarında olduğu biliniyor. 64 bit işlemciye sahip olmak, cihaza daha fazla hareket sağlayacağı için, RAM seviyesinde bir artış olacağı kesin. Apple hedefi olan 4GB RAM’e henüz ulaşamasa da bu yolda önemli bir adım attığı tartışılmaz.64 bir işlemci Apple’ın bir başka hedefini gerçekleştirmesine de olanak sağlayabilir. Şirket iOS ile bilgisayarları için ürettiği işletim sistemi olan OS X’i tek çatı altında birleştirmek istiyor. Bunun için de akıllı telefonlarının performansını, her yeni modelde bir adım daha bilgisayarlara yaklaştırıyor.En önemlisi 64 bit işlemci yeni iPhone’un performansını büyük ölçüde arttıracak. Cihazı çok sık kullananlar için bu iyi bir haber. Ayrıca yüksek performans gerektiren özel uygulama kullanıcıları için de 64 bit işlemcinin performansa büyük bir önem taşıyor.Fakat 64 bit işlemci ile ilgili itirazlarda mevcut. Özellikle Apple’ın uygulamalarını bu güne kadar hep 32 bit işlemciye göre yapmasından dolayı, 64 bit işlemcinin farkının kullanıcı tarafından fark edilemeyeceğini söyleyenlerin sayısı çok fazla.Bu konuda Tirias Research'ten Jim McGregor, 64 bit'in sunacağı kazanımlar, şu anki mobil cihazlar ve mobil uygulamalarda pazarlamanın dışında, gerçek bir avantaj sağlamayacağını düşünüyor.Insight64’ten analist Nathan Brookwood ise yeni çipin yeteneklerini kullanan uygulamalar yayınlanana kadar, performans artışının birçok kullanıcı tarafından fark edilmeyeceği görüşünde.

Devami...