Ataist birinin islamiyeti öğrenmek istemesi

mehmed1876

Yeni Üye
Bir sorum olacak. Lütfen cevap vermek isteyenler varsa bekliyorum.
Bir arkadaştan böyle bir soruyla karşılaştım. Bir ataistin isamiyeti tanımak istese sorumluluğu nedir? tabi hiç birşey diyemedim. kendimi suçluyorum. Ne yapabilirim.

biraz daha açarsanız meseleyi....ateist olan kişi islamiyeti tanımak içinmi soruyor,yoksa müslümanmı olmak istiyor.gayesi islamı tanımaksa islamın ne olduğunu,şartlarını,güzelliklerini,insana neler kazandırdığını,Allah ve resulünü s.a.v bıktırıp usandırmadan sevdirerek anlatmalısınız....eğer niyeti müslüman olmaksa kelime-i şehadet getirterek başlayabilirsiniz....selam ve dua ile

Enver1

Well-known member
Bir sorum olacak. Lütfen cevap vermek isteyenler varsa bekliyorum.
Bir arkadaştan böyle bir soruyla karşılaştım. Bir ataistin isamiyeti tanımak istese sorumluluğu nedir? tabi hiç birşey diyemedim. kendimi suçluyorum. Ne yapabilirim.

Öncelikle herkesin islamiyeti ve peygamber efendimizi(sav) tanıma yükümlülüğü vardır.Bu kişi ister atesit olsun ister kafir ister mecusi isterse bakara suresinde söylenen sabiin...ancak bu kişiye teblig gitmemişse peyg efendimizi(sav) hiç tanımamış islamiyeti veya başka bir dini hiç duymamışsa belki sorumlu olmayabilir denebilir ama bu günümüzde çok düşük bir ihtimal...
selmanı farisi(ra) peyg efendimize(sav) "sizi tanımadan önce benim çok iyi hristiyan arkadaşlarım vardı onların durumu nedir?" diye soruyor.Peygamber Efendimiz(sav) "Onlar cehennemliktir.Beni duyup tanıdıktan sonra bana iman etmeyen cehennemliktir" diyor..Nitekim bakara suresinin 62. ayeti bu yüzden nazil oluyor..Bu kişiler için durum böyle ise atesitler için sen mukayese et..