Bana Sorumluluk Verin !

Huseyni

Müdavim
cocuklar.png
Her anne, baba çocuğunu en iyi şekilde eğitmek ister. Bunun içinde gereken şeyleri yapmaya çalışırlar. Bu bir gerçek…
Anneler ve babalar çocuklarının yanlarında olamadıkları zaman onların oyuncak veya televizyonla oyalanmalarını sağlarlar. Bu iki unsur çocuk için oldukça önemli… Televizyonda izledikleri ve oynadığı oyuncaklar da çocukların gelişiminde oldukça önemli rol oynarlar.
Çocuklar okul öncesi çağda taklitçiliği kullanarak öğrendikleri için bu iki unsur daha fazla önem kazanıyor.

Televizyon programlarında yasal olarak içeriğini belirtmek zorundalar. Aileler de bunlara dikkat etmeli…
Mesela; günümüz dizileri veya filmleri hep savaş, silah, şiddet, müstehcenlik üzerine kuruluyor. Aileler de televizyon karşısına ailecek geçip bunları izliyorlar. Ama çocukları yok sayıyorlar.

Erkek çocukların oyuncakçı da ilk silaha yönlenmeleri hayrı mı gösteriyor? Peki, o çocuk silahı nereden biliyor? Nasıl kullanılacağını nereden öğrendi? Bizler öğrenmelerine yardımcı olduk. Kendi isteğimizle televizyonları önlerine sunduk.

Kız çocuklarında da son zamanlarda oldukça haber konusu olan “Barbie Bebekler” bilindiği üzere göründükleri kadar masum değiller. Çocuklara moda kültürünü ve müstehcenliği, yaşamıyla, kıyafetiyle, arabasıyla yansıtıyor ve öğretiyor.

Sadece silahlar ve bebekler değil son teknoloji ile yapılan oyuncaklarda çocuklar üzerinde kötü etkisi oluyor. İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan Uluslararası Oyuncak Araştırma Merkezi tarafından bir araştırma pahalı ve son teknoloji ürünü oyuncakların çocukların hayal gücünü kısıtladığını ortaya çıkardı.

Her evde bulunabilen ayakkabı kutusu, araba anahtarlığı, makara, boya kalemleri gibi günlük hayatın parçası olan eşyalarla oynamanın çocukların kavrama yeteneğini artırdığı, problem çözmeye daha yatkın ve azimli hale getirdiği tespit edildi. Araştırmacılar oyuncak endüstrisinin anne babalara kendi ürünleriyle oynayan çocukların daha zeki olacağı izlenimi verdiğini ifade ediyorlar. Meselenin oyuncak değil, oynama şekli olduğunu bildirdiler.

Bunların hepsi çocuğun psikolojik, sosyal, zihinsel bütün işlevini etkiliyor.
Bunları göz önünde bulundurarak alacağımız oyuncakların çocuğun hangi yönüne hitap ettiğine dikkat edelim. Şunu da aklımızdan çıkarmayalım ki çocukların eğitiminde pahalı oyuncaklar değil kendi keşfettiği oyunlar daha fazla katkı sağlıyor. Bir karton parçası bile alacağımız pahalı oyuncaklardan daha değerli…

sentezhaber.com

ziyakarababa

Well-known member
allahrazı olsun kardeş.
güzel paylasım olmuş.
cocuk egitimi gerçekten cok önemli bir konu.
yanlık bir egitim hem onları etkiliyor hemde toplumu etkilkiyor.
iyi bir egitim iyi bir toplum kötü bir egitim kötü toplumu doguruyor.
selam ve dua ile.