Başörtülüleri tesettüre dâvet

Þefkat_

Well-known member
Başörtülüleri tesettüre dâvet

En başta üniversiteler olmak üzere ‘kamusal alan’da uygulanan ‘başörtüsü yasağı’ beraberinde yeni tarz tesettür uygulamalarını da getirdi. Kanunsuz yasağı savunanlar, başörtüsüne ‘siyasî simge’ diyerek karşı çıkıyorlar. “Sizin anlayışınıza göre ‘simge’ olmayan, ama ‘tesettür’ü temin eden bir ‘örtü şekli’ni ortaya koyun, o uygulansın” denildiğinde de ‘sağır sultan’ olmayı tercih ediyorlar.

İslâmın farz kıldığı ‘tesettür’ün ne olduğu âyet ve hadislerle 1400 yıl önce ortaya konulmuştur. Adı ve şekli ne olursa olsun, bir giyim tarzı ve bir ‘örtü’ gerçek anlamda ‘tesettür’ü temin etmiyorsa, onu savunmak mümkün değil. Dolayısı ile “Türban mı, başörtüsü mü?” gibi bir tartışma mütedeyyin insanların gündemini meşgul etmez. Tartışmalar karşısında tavrımız; “İslâmın çizdiği ölçülere uyan tarza evet, uymayana ise hayır” şeklinde net ve açık olabilmelidir.

Hadisenin ‘yasakçılar’ nezdindeki yansıması bir yana, mütedeyyin insanların tartışması ve dikkat etmesi gereken noktalar da var. Son yılların hastalığı haline gelen dünyevîleşme ve ‘inançlardaki aşınma’ sebebiyle çoğu yerde ‘örtü’nün gerçek anlamda ‘tesettür’ü temin etmediği görülüyor. “Kötülükleri yaymamak için” tekrarlamaya gerek yok, ama tesettüre riâyet etmeyen ‘örtülüler’ her yerde var. Hadisenin bu noktaya gelmesinde elbette hepimizin kabahati var. Maksadımız tesettüre riayet etmeyen ‘örtülüler’i kınamak değil. Çünkü bu problem hepimizin problemi ve hepimizi yaralıyor. Çare aramak ve bulmak mevkiinde olduğumuz için ‘örtülüler’i gerçek anlamdaki ‘tesettür’e çağırmalı ve dâvet etmeliyiz. Başı örtülü bir kızımızın, kolu ve boynu açık olabilir mi? Olursa buna ‘tesettür’ denilebilir mi? Başı örtmek, her halde tesettürü ‘taçlandırmak’ anlamındadır. Bu bakımdan başörtülüleri tesettüre dâvet etmek anlamsız değil, aksine çok anlamlıdır. Çünkü onlar aynı zamanda ‘örnek’tir. Bu hallerini muhafaza edebilmeleri için ‘tam tesettür’e örnek olabilmeli ve öyle de kalabilmelidirler.

Havaların ısınmasıyla birlikte alışık olunmayan ‘örtülü’lere daha çok rastlanıyor. Elbette bizi üzen sadece ‘tesettüre uymayan örtülü hâl’ler değil. Buna ilâve olarak uygun olmayan ‘hal ve tavırlar’ da söz konusu.

Tekrarlayalım: Bu haller ne yazık ki evlerimize kadar sirayet etmiş durumda. Birilerini suçlamadan önce ‘kendimiz’e bakmamız gerektiğinin farkındayız ve bunu da yapmaya çalışıyoruz. En önce aile efradımızı ve camiamızı böyle yanlışlara düşmekten koruması için Allah’a duâcıyız, yalvarıyoruz.

Mütedeyyin camianın, sergilenen yanlışlar karşısındaki suskunluğunu ve vurdumduymazlığını da anlamakta zorlanıyoruz. Nasıl olur ki, “Hiçbir ‘tehlike yok’muş gibi” davranılabilir? Nerede milletin imanını kurtarmak için yola çıkan cengâverler, mücahidler, âlimler, fazıllar, hocalar, hacılar, müftüler? Niçin imkân ve fırsat varken ve hastalık bünyenin her yerine sirâyet etmeden ‘müdahale’ edilmez?

İnanın, geçen ‘mütedeyyin’liğiyle ün yapmış bir ilçedeki bir dâvete katılmam icap etti. Salona giderken nerede olduğumu şaşırdım... “Müslüman Türkiye”de ‘şaşırmak’ istemiyoruz.

Allah’ım, bizi “sırat-i müstakîm”den ayırma. Âmin.

Yeni Asya
20.05.2010

ziyakarababa

Well-known member
İslâmın farz kıldığı ‘tesettür’ün ne olduğu âyet ve hadislerle 1400 yıl önce ortaya konulmuştur. Adı ve şekli ne olursa olsun, bir giyim tarzı ve bir ‘örtü’ gerçek anlamda ‘tesettür’ü temin etmiyorsa, onu savunmak mümkün değil. Dolayısı ile “Türban mı, başörtüsü mü?” gibi bir tartışma mütedeyyin insanların gündemini meşgul etmez. Tartışmalar karşısında tavrımız; “İslâmın çizdiği ölçülere uyan tarza evet, uymayana ise hayır” şeklinde net ve açık olabilmelidir.

allahrazı olsun kardeş.bizim sesimiz cıkmaya cıkmaya bu halldeyiz.
selam ve dua ile.

Fecir

Member
yazının sahibini "kamusal alan" tabiri şuurlu bir müslümanın kabul edercesine kullanması gereken bir tabir olmadığını hatırlatarak, eleştiriyorum ,

bilinçsiz nesiller her toplumlarda var ama müslümanın şuursuzuda çok çirkin gibi duruyor.
tesettüre riayet ihlas ve şuurumuzla orantılıdır,
ne kadar ihlas o kadar tesettür,
ne kadar ihlas o kadar namaz,
ne kadar ihlas o kadar sünneti seniyye yi yaşama,

velhasıl,
Müslümanım diğen herkes müslümanca yaşamak zorundadır.

Musekkit

Member
Başörtüsü niye en çok konuşulan mesele? İnsan aklının olduğu yeri çok konuşur. Demek ki toplumca aklımız hanımların vücudunda.

İsteyen düzgün takar, isteyen düzgün takmaz.

Yanağında bir karış sakal ve takkesiyle kadın gördün mü gözlerini alamayan amcalardan ne haber? Harama bakmak kendini muhafazakar olarak tanımlayanların daha büyük problemi. Örtünmek de ayet, bakmamak da ayet.

Ahlaksızlık dışarıda değil içeride. Gazeteleri, televizyonları hele bir kontrol altına alalım, dışarıdaki müşkülleri de hallederiz.

dundarmete

New member
Arkadaşlar insanlara tesettürü anlatmadan önce belki de anlatılması gereken birçok mesele vardır. Bırakın herkes istediği gibi giyinsin. Niyeti güzel olsun. Bazı şeyler hemen olmaz. Bir de Allah aşkına şu meseleyi bayanlar erkeklerden daha fazla savunsunlar.
İslamiyette her düsturun kendine göre bir basamağı vardır. Mesela siz namaz kılmayan birine teheccüd namazından bahsetmezsiniz. Yada ramazan orucunu bilmeyen birine pzt perşembe oruçlarından bahsetmezsiniz. Bazı şeyler zaman ister. Toplumsal meselelerde de durum böyledir. Daha merdivenin birinci basamağındaki kişi 2. basamak yerine gözünü 10. basamağa dikerse adım atmak isterken takılıp baş aşağı düşer. Benim de başka bir tavsiyem var. Lütfen bu mesajı okuyan herkes namazda okudukları duaları tekrar gözden geçirsinler. Kıraatleri düzgün mü acaba? Lütfen herkes bir defa daha belki de ama çok önemli. Okuduklarımıza dikkat edelim. Acaba ha harfinin çeşitlemelerini yapabiliyor muyuz?

Musekkit

Member
Benim de başka bir tavsiyem var. Lütfen bu mesajı okuyan herkes namazda okudukları duaları tekrar gözden geçirsinler. Kıraatleri düzgün mü acaba? Lütfen herkes bir defa daha belki de ama çok önemli. Okuduklarımıza dikkat edelim. Acaba ha harfinin çeşitlemelerini yapabiliyor muyuz?

Bu, başörtüsünden daha mı önemli demek istiyorsunuz?

dundarmete

New member
Merdivenin daha alt basamaklarında olduğu için önceliği daha çok hakediyor diyorum. Füruata dair bir mesele ile farz olan namaz ibadetini akim bırakacak olan yanlış okumayı karşılaştırmaya gerek yok.

kýrýmlý

Well-known member
Çok güzel bir fikir alışverişi olmuş tüm yazışmalar,katkısı olan arkadaşlara teşekkürler.

Bu mevzuların sonu yıllardır gelmedi gelmeyecekte çünkü herkes başkalarından,kendi fikrini kabul etmesini bekliyor.Bu beklenti içerisinde olacağımıza karşımızdaki insanı daha fazla anlamaya yönelsek biraz daha mümahakar olsak ve sanki kendimiz hatasız,kusursuzmuşuz gibi başkalarını eleştireceğimize,o insanların güzelliklerini görmeye çalışsak çok daha güzel bir hayat yaşar ve o hayattan da zevk alırız kanaatindeyim.

Tambur

Well-known member
Bende pek atif değilim ama bazı sorularım olsun istiyorum.
Mesela,çarşaf bir tesettür müdür?
Çarşaflı bir bayan, başörtüsü ya da türban neden giymez?Doğrusu çarşaf olduğu için mi?
Başörtülü bir bayana çarşaf neden giydiremezsiniz?Doğrusu başörtüsü olduğu için mi?

Bir de geçmişten bu zamana kadar baktığımızda başörtüsü evrim geçirmiş diyebilirmiyiz? ya da bunun adı başka birşey mi olmalı?yöreselleşmiş gibi mesela?

Çok mu meraklıyım?: )

Başörtüsü niye en çok konuşulan mesele? İnsan aklının olduğu yeri çok konuşur. Demek ki toplumca aklımız hanımların vücudunda.

Yukarıdaki cümleye istinaden;

Benim aklım bu aralar genelde vosvosların vücudunda ilk önce bunu yazmak istiyorum.

Ve başörtüsüne laf edersem dilim kopsun!Ama benim yaratılışımda bu var,(gözlem yapmak)

Son zamanlarda gözüme ilginç bir başörtüsü bağlama şekli çarpıyor.
Hımmmmm,şöyle şal gibi aslında tam öyle değil,yanlardan uzun uzun tam adını bilemiyorum: )Neydi?
Ancak ben,o tarz başörtüsü bağlayan hanımların,genelde dik kafalı ve asi olduklarını düşünüyorum.
Aha kafamı çevirdim daha da olsa bakmam: )

Musekkit

Member
Merdivenin daha alt basamaklarında olduğu için önceliği daha çok hakediyor diyorum. Füruata dair bir mesele ile farz olan namaz ibadetini akim bırakacak olan yanlış okumayı karşılaştırmaya gerek yok.

İbadetler bir kenara, diğer emirler arasında öncelik koymak için araştırma yapmak lazım. Benim ilmim buna müsaid değil, fakat kıraatın tesettürün önüne geçmesini mantığım almıyor. Niçin? Dili dönmeyen birçok insan var, yanlış okunduğunda Allah ne demek istediğimizi anlamayacak değil. Allah'ı, h'nin hırıltısını çıkarmadık diye duayı kabul etmeyecek olarak tasavvur etmiyorum.

Öte yandan tesettüre girmeyen birisi ki buna erkek de dahil, etrafındakileri günaha teşvik etmesi sebebiyle umumî bir problem yaratıyor. Bence bunun önceliği var.

Musekkit

Member
Bende pek atif değilim ama bazı sorularım olsun istiyorum.
Mesela,çarşaf bir tesettür müdür?
Çarşaflı bir bayan, başörtüsü ya da türban neden giymez?Doğrusu çarşaf olduğu için mi?
Başörtülü bir bayana çarşaf neden giydiremezsiniz?Doğrusu başörtüsü olduğu için mi?

Bir de geçmişten bu zamana kadar baktığımızda başörtüsü evrim geçirmiş diyebilirmiyiz? ya da bunun adı başka birşey mi olmalı?yöreselleşmiş gibi mesela?

Çok mu meraklıyım?: )

Yukarıdaki cümleye istinaden;

Benim aklım bu aralar genelde vosvosların vücudunda ilk önce bunu yazmak istiyorum.

Ve başörtüsüne laf edersem dilim kopsun!Ama benim yaratılışımda bu var,(gözlem yapmak)

Son zamanlarda gözüme ilginç bir başörtüsü bağlama şekli çarpıyor.
Hımmmmm,şöyle şal gibi aslında tam öyle değil,yanlardan uzun uzun tam adını bilemiyorum: )Neydi?
Ancak ben,o tarz başörtüsü bağlayan hanımların,genelde dik kafalı ve asi olduklarını düşünüyorum.
Aha kafamı çevirdim daha da olsa bakmam: )

Alay eder gibi üslupla sormuşsunuz lâkin internetten maksatlar pek belli olmadığı için ciddi suallermiş gibi düşündüklerimi paylaşayım.

Çarşaflının başörtü, başörtülünün çarşaf giymemesi tercih meselesidir. Sen spor ayakkabı giyersin, ben kundura. Herkes takvası ve inançları ölçüsünde bir tesettür anlayışına sahiptir.

Geçmişten bu zamana başörtüsü evrim geçirmemiş, başörtüsünü bağlama şekli evrim geçirmiş. Mesela 90'larda üniversite önlerinde eylem yapan hanımlara bakarsanız, omuzlara sarkıttığını görürsünüz. Şimdilerde sıkma başlar var.

Son dediklerinize istinaden şunu söyleyeyim: Ben de eskiden sizin gibi başörtüsünü değişik stilde bağlayıp gayesinden saptıranlar hakkında çok düşünürdüm. Şeytanın "başkasının kusurunu gör" demesini biz "gözlem" diye masum bir isimle anıyoruz.. Sonra fark ettim ki bende de ne çelişkiler var. Milletle uğraşmak meğerse kalbimdeki "kibir"den kaynaklıymış.

İçimize bakmamız lazım. Kenan Rıfai Hz.'nin dediği gibi; Yazık Yezid'e lanetler savuran ama içindeki Yezid'i göremeyen Müslümana.

kardeþ

New member
Benim bu günlerde enço uğraştığım yada şavaştığım bir konu baş örtüsü.
8. sınıfı bitiren kızımın örtünme vakti geldide geçiyor,okumasıda gerekli ama işte tam burada sıkıntı başlıyor.
tabiki tekyol imam hatip lisesi oldu fakat yaşadığımız yerde imamhatip ile diğer liselerin arasındaki tek fark onların okula giderken başlarını örtmesi.
Eger böyle osun isteseydik zaten bir anadolu lisesine gönderirdik kızımızı
Bu nedenle onun için daha iyisi olur diye düşündüğümüz istanbulda kendini kanıtlamış bir imamhatip lisesine kaydını yaptırdık.
bu yaz okuma kampından döndüğünde kızmın başınıda örttüğünü görünce çok heyecenlandım.
Fakaaaaaaaaaaat çevre baskısı yüzünden çok sıkıntılı günler geçiriyorum kızcağazın halıni hiç anlatamam çocuk kendini dışlanmış ve küçümsenmiş hissediyor.
bu konuda insanların neler yaşadıklarını hakkalyakin öğrendik Allah yardımcımız olsun!

Sirac

Well-known member
"kardeş" kardeşim Allah yar ve yardımcınız/mız olsun..

Müslüman olmak nimetinin huzuru ve şerâfetini hissedebileceği Nur derslerine ailece azamî vakit ayırırsak, çocuklarımız o "herkes gibi olmak" rüzgarına daha az veya hiç kapılmayacaklardır..

Zehirli bal/helva kıyasları, sol yola çağıran adam temsili her dâim çocukların zihninde pusula vazifesi görebilmeli ki, cazibedar fitne bzileri de tufanında boğamasın..

Ebeveyn olarak çokca iltifatkâr ve destek olmak lâzım çocuklara bu durumlarda..

Öyle ki "abd" olmanın gururunu yaşayarak tenezzül etmesinler o zehirli helvaya davet eden arkadaşlarına..

İmam hatibe göndermek de tek çare olmamalı bence..

Nurlara itimadı kırabilecek eğitim kurumlarından biri de imam hatiplerdir..

Tekrar Allah ebeden yardımcınız/mız olsun niyazıyla..

kardeþ

New member
İşte şimdi kafam daha çok karıştı Nurlarala iştigali kesilmesi dahada büyük bir sorun tabi!
ne yapabiliriz kızı evemi kapatalım ziaraburada risale-inuru ona talim ettirecek bir estitüde yok
anne baba olarakta ne kadar yeterli olabilirizki?