Bir izdivaç teklifidir

Eyvàh!

Well-known member
Selamun Aleykum bekâr kızlarımıza ve bekâr erkeklerimize...
Ömrümün en ihtiyar yanıyla koşuyorum nereye gitmem gerektiğini bilemeden...
Soğuk kış geceleri belki sebeptir yalnızlığımın ya da ayaza çalmış yanı hayatın oysaki her an ayaz değimli yalnızlık.

Bekâr kızlarız neresi yurdumuz neresi yüreğimiz olduğunu bilemeden, doğduğumuz ilk anda ezan okudular kulağımıza sonra babalarımız fısıldadı “emanetsin kızım bana, seni eşine tertemiz saklamaya and içtim seni bir ona saklayacağım, vermeye kıyamadan hem de”...
Seni gelin edeceğim bak bu üzerine sarılan bembeyaz tertemiz kuşak senin gelinliğinin resmi kızım...
İşte bu nidalar çınladı yıllar yılı kulaklarımızda biz senin için varız yarim, babamız da öyle demedi mi? Her şey darmadağınık her şey ortada, kitaplarım kıyafetlerim odam bile dağınık, yeri değil baba ocağı, onların yeri yar ocağı...
Hazır mı? Odam, Hazır mısın? Almaya yoksa daha ne beklersin ah bir bilsem sensin dinimi tamamlayacak, bilsem ki sensin süslü seccadeleri serip sonra arkasında namaz kılacağım arayıp bulmam mı seni koşmam mı naif sinene demem mi ey bey oğlu kaderimsin kaderini ister misin?...
Ey Beyoğlu bana seni öğrettiler, annem, yetim annem öksüz annem, hep bana seni anlattı dedi “ey kızım bey kızım, eşine itaat et, onu mutlu et, damadımın rızalığını almadan adım atma her adımın
iccon04.gif
, her adımın beyin olsun de, bey babanın bey kızı; unutma kadının dini kocasının göğsündedir”...
Sonra kitaplar tutuşturdular daha küçücük ellerime “oku” dediler, dedim romandır annem. Dedi “evet romandır ama evlilik romanı aşk romanı” aldım bir solukta okumak için...
Ey Rabbim bu ne güzel sözlerdir benim sevdamın sözleridir Hz. Emir (as) sözüdür oysaki ben yıllar yılı Ali gibi yiğit aramadım mı Fatima olamadan hem de...
Bu ne ızdıraptır ne utançtır ki Fatima gibi bir iffet abidesi yiğit kadın sadık eş babasına anne olan bir evlat olamadan, Ali gibi yiğit peşinde koştum...
Ama anlıyorum ki beni Fatima yapması için Ali aradım...
Buyurdu yiğidim. "Kadının boynunda en büyük hak sahibi olan kocasıdır; erkeğin boynunda en büyük hak sahibi olan da annesidir." Şaşırmadım okuduğuma hemen itaat ettim...
Sonra her satıra devam ettim "Yazıklar olsun o kadın’a ki kocasını öfkelendirsin ve ne mutlu o kadına ki kocası ondan razı olsun." Tüylerim diken diken oldu yemin ettim razı edecektim sevdiceğimi...
“İmanı en kâmil olan mu'min, ahlaki en güzel olan ve ailesine en yumuşak davranandır; sizin en iyiniz hanımlarına karşı en iyi olanlarınızdır." Bu satırlarda ilişti annemin emanet sözlerine ve şükrettim sen mükemmelsin rabbim senin adaletine sual olmaz en adil olan sensin...
"Bir kimsenin bir hanimi olur da onunla anlaşmaz,
iccon04.gif
'ın verdiği rızka kani olmaz ve kocasına zorluk çıkararak onu güç yetiremediği bir şeye mecbur ederse,
iccon04.gif
o kadının, kendisini cehennem azabından koruyacağı hiçbir iyi amelini kabul etmez ve bu huyuna devam ettiği müddetçe
iccon04.gif
ona gazap eder." Buda ziynet oldu kulağıma...
Ve bir yemin daha oldu dudaklarımda alcığına sabredip varlığına kanaatkâr olacağıma yemin olsun sana yarim her ne verirsen ver şükredeceğim ve seni bir ömür seveceğim...

Ey Bey kızı bu sana cevabım olsun ben bey oğlan... Sana eş adayı...
Okudum gördüm itaat ettim sana. Yeminine yemin oldum sana sevda oldum ve bende sana karşılık yemin ederim ki tertemiz evlatlarımın annesi, döşeğimin süslü seccadesi, Ali gibi yiğit değilim ama olmaya gayret göstereceğim bana bu yolda Hakka ulaşma yolunda bir basamak olursan o vakittir suya bakmak gibi sana bakacağım. Namusunu ve iffetini koruyacağım seni haram gözlerin şehvet bakışlarından koruyacağım ve seni kendime eş yapacağım...
"Kadınlara ancak değerli kimse saygı gösterir ve onları ancak adî kimseler aşağılar."
Babandan aldım seni artık emanet sahibine ulaşmıştır sana ve senden gelen her şey yerim hazır her daim odanda kütüphanende başköşede. Bende seni yıllar yılı aradım zaman zaman kaderim olmayanlarda aradım seni deli divaneydim yanlıştım ama sendin Leyla yapan beni...
Süresi ötekilerden kısa bir ömrü üzerine sana benzemeye çalışan her şeye baktım ama bulamadım seni lakin şimdi sen benim çiçeğim kara sevdam tertemizim mısraları içimi acıtan şiirim...
Sana varmak için di bütün hora sancılar bütün stabilize yollar daha hızlı gelebilmek için koştum.
İmam Hüseyin (a.s) şahadetinden beri, yiğitlik ziynet oldu yarenlerine, dinine laf uzatırsa kimse vazgeçebilesin canından. Evine sahip çıkmalısın çölde kavrulsa da zayıf bedenin...
Onlar sana
iccon04.gif
ın emanetidir ve emanete ihanet edilmez. Cennet önce annenin ayakları altındadır sonra özlersin her bastığı yere cenneti getirecek bir eşi.
İlahı sırra erdirecektir, yar dediğinde arşa yükseltecektir, bilirsin bunu onu ararsın, gözüne uyku girmeden...
Kimi zaman çöle düşersin, kimi zaman dağı delersin, kimi zaman da ateşten denizi aşarsın yanağındaki gonca uğruna candan geçersin...
Evet, biz de Ali (as) değiliz ne haddimize Fatima’yı (as) aramak, belkide Ali (a.s) olabilmek için aramak Fatima’yı (a.s) Bir ömür seyredebileceğin bir yarın peşinden sürüklenmek. Eteğine yapışıp taşımalı seni anne gibi yar gibi arkadaş gibi...
Ve gerektiğinde şahadet vakti gelince evden tebessüm edip uğurlayacak Zeynep gibi

ALINTIDIR....

hulusi

Well-known member
Şer'an koca, karıya küfüv olmalı, yani, birbirine münasip olmalı. Bu küfüv ve denk olmak, en mühimi, diyanet noktasındadır.

GetAttachment.aspx

Ne mutlu o kocaya ki, kadınının diyanetine bakıp taklit eder; refikasını hayat-ı ebediyede kaybetmemek için mütedeyyin olur.

Bahtiyardır o kadın ki, kocasının diyanetine bakıp "Ebedî arkadaşımı kaybetmeyeyim" diye takvâya girer.

Veyl o erkeğe ki, saliha kadınını ebedî kaybettirecek olan sefahete girer.

Ne bedbahttır o kadın ki, müttakî kocasını taklit etmez, o mübarek ebedî arkadaşını kaybeder.

Binler veyl o iki bedbaht zevc ve zevceye ki, birbirinin fıskını ve sefahetini taklit ediyorlar, birbirine ateşe atılmasında yardım ediyorlar.