Carper VIA A6108'i sizin için inceledik

HaberRss

Haber Robotu
casper.jpg
Yerli teknoloji firması Casper, VIA ismiyle yepyen bir akıllı telefon modelini tüketicilerin dikkatine sundu. Android işletim sistemine sahip bu telefonu sizler için inceledik.Artılar:- Şık ve zengin tasarım- Rekabetçi satış fiyatı- Saf Android deneyimiEksiler:- Yoğun kullanımda cihaz hızlı ısınıyor- Micro SD ve SIM kart girişinin olduğu alt panel zor açılıyorTasarım ve ekranTek elinizde rahatlıkla tutabildiğiniz bu telefon şık tasarımıyla dikkat çekiyor. Köşeleri hafif yuvarlak ve kavisli hatlara sahip olan telefonun arka yüzeyi sert plastikten yapılmış. Buna rağmen kesinlikle ucuz bir telefon hissi yok. Hatta piyasada daha yüksek fiyata satılan bir telefondan daha iyi durduğunu söylemek mümkün. Mat beyaz renkte tasarlanmış olan arka yüzeyde el veya parmak izi de belli olmuyor.Yekpare bir tasarıma sahip olan cihazda batarya değiştirilemiyor. Micro SD ve SIM kart girişine ulaşmak için telefonun alt kısmındaki parçayı kaldırmak gerekiyor.Yaklaşık 140 gram ağırlığındaki bu telefon 9.1 mm inceliğe sahip. 4.7 inç genişliğindeki IPS LCD ekranın çözünürlüğü 720 x 1280 ve 314 ppi özelliğine sahip. Bu yanıyla telefonun oldukça kaliteli bir ekran görüntüsüne sahip olduğunu söyleyebiliriz.Donanım ve işletim sistemiIntel Atom Z2480 çipsete sahip olan telefonda 2GHz işlemci mevcut. Dahili belleği 1 GB. Telefonun sabit depolama alanı sadece 8GB, kullanılabilir alan ise yaklaşık 5GB. Bir çok kullanıcı için yeterli gelmeyecek olan bu alan Micro SD hafıza kartı ile 32 GB’a kadar genişletilebiliyor.Cihaz Android 4.1.2 Jelly Bean işletim sistemine sahip. Casper, mevcut işletim sistemi üzerinde LG, HTC veya Samsung gibi bir modifikasyon yapmadığı için kullanıcılara “Saf Android” kullanım imkanı sunuyor. Bu nedenle cihazda Casper’a özel olarak geliştirilmiş bir uygulama yok.Pil ömrü1900 mAh kapasitesindeki batarya normal kullanımda ortalama 8 - 9 saat dayanıyor. Yoğun veri alışverişinin yapıldığı ve cihazda sıklıkla oyun oynandığı durumlarda bu sürenin 5-6 saate kadar düştüğünü söyleyebiliriz. Cihazın bataryası sabit, değiştirilemiyor.Fotoğraf ve videoCasper Via A6108’ün ön yüzünde 8MP ve LED flash, arka yüzünde ise 1.3MP kamera var. Telefonla 1080p HD video kaydı yapmakta mümkün. Fotoğraf çekim menüsünde gece, manzara, portre gibi 7 farklı sahne modundan birisini seçebiliyorsunuz.AksesuarlarCihazın tasarımına uygun olarak, kutusu da oldukça şık. Cihazla birlikte mini-USB şarj kablosu, adaptör, mikrofonlu kulaklık, yedek kulaklık silikonları ve kullanım kılavuzları geliyor.Sonuç olarakKDV dahil 899 TL’den satışa sunulan Casper Via A6108, fiyat, performans ve tasarım açısından kesinlikle başarılı bir ürün. Yerli bir firma olan Casper’ın, bu ürünle birlikte akıllı telefon pazarına başarılı bir giriş yaptığını söyleyebiliriz. Intel’in logo desteği vermesi ise ürünün kalitesinin ayrı bir göstergesi. VIA A6108’in uzun vadede başarılı olması için Casper’ın Android güncellemelerini zamanında yapması gerektiğini de not etmekte fayda var.

Devami...