'Cep telefonu' devri kapandı

HaberRss

Haber Robotu
ceptelefonu02.jpg
Akıllı telefonlar, dünya çapında yakaladığı satış rakamlarıyla, mobil telefonu pazarında en büyük payı elde etti. Araştırmada ortaya çıkan rakamlar, sadece konuşma ve mesajlaşmaya yarayan klasik tip cep telefonlarının devrinin kapanmakta olduğunu gösteriyor.Araştırma şirketlerinin verilerine bakıldığında da bütün dünyadaki akıllı telefon çılgınlığını görmek mümkün.Gartner araştırma şirketinin son verilerine göre akıllı telefonlar, cep telefonu piyasasında büyük bir hâkimiyet kurdu.Bu yılın Nisan-Haziran döneminde dünya genelinde 225 milyon adet akıllı telefon satıldı. Bu rakam, toplamda satılan cep telefonlarının yüzde 51,8’ini oluşturuyor.Yılın ikinci çeyreğinde yakalanan bu oranla birlikte akıllı telefonlar ilk defa, normal telefonlara göre piyasada daha büyük bir satış oranı elde etmeyi başardı.Android patlamasıGartner araştırma şirketinin akıllı telefonlardaki işletim sistemleri üzerine yapmış olduğu araştırma sonucunda da ilginç veriler ortaya çıktı.Buna göre, yüzde 79’luk kullanım oranına sahip olan Android, akıllı telefon pazarında en çok tercih edilen işletim sistemi oldu.Geçen sene yüzde 18,8’lik oranıyla ikinci sırada yer alan Apple’ın işletim sistemi iOS ise bu sene, yüzde 14,2’lik bir paya sahip oldu.Windows’un akıllı telefonlar için geliştirdiği işletim sistemi olan Windows Phone yüzde 3,3’lük bir oran yakalarken, büyük bir düşüş yaşayan BlackBerry ise yüzde 2,7’lik oranıyla en az tercih edilen akıllı telefon işletim sistemi oldu.En çok Samsung sattı Samsung akıllı telefon pazarının en çok satan markası olmaya devam ediyor.2013’ün ikinci çeyreğinde 71,3 milyonluk satış rakamına ulaşan Samsung, elde ettiği yüzde 31,7’lik pazar payıyla bu alandaki liderliğini sürdürdü.31,9 milyon iPhone satan Apple ikinci sırada yer alırken, onu 11,4 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Güney Kore şirketi LG takip etti. Çin’in iki akıllı telefon üreticisi Lenovo ve ZTE ise akıllı telefon pazarında yüzde 5,1’lik bir pay elde etti.

Devami...