Dede Kur'ani anlamiyorsak niye okuyoruz?

FaKiR

Meþveret Bþk.
Kuran1.jpg

Hasan dede her zamanki gibi sabah erkenden kalkmis Kur'an i Kerim okuyordu.

Yaz tatilinde torunu Ahmet i de yanina almisti. Kucuk Ahmet dedesi Kuran okurken her kelimeyi tekrar ediyor, ama soylediginden hic birsey anlamiyordu.Dedesine sordu:

-Dede arapca bilmiyorsunki, neden Kuran okuyorsun?anlamadigin bir seyi neden okuyorsun dedecim?

Hasan dede tebessum derek yanmakta olan sobaya dogru yurudu.
Sobanin icerisindeki komurlu, dibi delinmis olan kazani cikartip kucuk Ahmete verdi.
-Al bakalim evladim dedi, bu kazanla bana karsidaki nehirden su getir.

Ahmet dedesinin soyledigini yapar ,lakin kazan delik oldugu icin eve gelinceye kadar kazanin altinda su kalmaz.Bu durumu goren Hasan dede tebessum ederek torununa"-Bir daha ki sefere daha hizli gelmeye çalis"der.

Ahmet tekrar nehire dogru yol alir, kazani su ile doldurunca bu sefer kosar adimlarla eve gelir ama ne yazikki kazanda yine su kalmamistir.Kucuk Ahmet nefes nefese kalmistir,uzgun bir sekilde dedesine:
-"dedecigim bu sefer yine su getiremedim, ama simdi evdeki su bidonunu alip tekrar gidecegim ve su getirecegim" der

dede:
-Evladim ben senden bir bidon su istemedimki, bir kazan su istedim.Yeterince hizli gidemiyorsun bu yuzden kazanin bos donuyorsun "diyerek gulumser.

Ahmet kazani tekrardan bos getirecegini bilir ama, dedesini kirmamak icin kazani eline alir ve yola koyulur.Hasan dede pencereden torununu izlemeye devam eder.
Ahmet kazanini doldurmus kosar adimlarla eve varir ve kazan yine bostur.Kazani dedesine gosterek"
-gordunmu dedecigim kosarak gelmeme ragmen kazan yine bombos.Beni nehire bosu bosuna gonderdin der.
Dede:
-gercekten bosu bosunami oldugunu dusunuyorsun.Bak bakalim kazanin simdiki haline" diyerek gulumser.
Ahmet o eskimis,kirli ve ici komurle kaplanmis olan bu kazanin bembeyaz ve yeni oldugunun farkina varir ve hayretler icinde kalir.
Dede:
-Kur'an da aynen bu sekildedir evladim.Arapca bilmiyoruz ,anlamadan okuyoruz evet ,ama bu bize cok sey kazandiriyor, okuyunca icinde dis gorunusunde degisiyor.Kur'an i Kerim aynen bu nehir gibi kirlenmis kalpleri tertemiz eder

ýþýkk

Well-known member
Kuran'ı Azimüşşanın mealinden ziyade tefsirlerinden iman hakikatlerine dair yazılmış eserlerden istifade etmek Kuranı anlamaya daha çok yakınlaştırır...

evet mealini okuyunca rahatlık duygusuyla dopdolu oluyorum tam yorumunu yapamıyorum ama tefsir okuyunca hayatıma geçirmemem imkansızlaşıyor
bu hikayeyi artık risale okuyoruz ama anlayamıyoruz diyenlere anlatacağım hikayeyle anlatmak sanırım daha faydalı olacaktır çooook sağolasın

FaKiR

Meþveret Bþk.
Kur`an`ı orijinal Arabçası ile okuyan ibadet etmiş olur, bu okuma insanı Allah`a yaklaştırır, anlamaksızın dahi olsa okuyorsa sevap kazanır. Anlayarak okuyan ise ücret üstüne ücret elde eder. Yüce Allah`ın:

"Allah`ın kitabını okuyanlar, namazı kılanlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah için) gizli ve açık sarfedenler, asla zarara uğramayacak bir kazanç umabilirler. Çünkü Allah, onların mükafatlarını tam öder ve lütfundan onlara fazlasını da verir. Çünkü O, çok bağışlayan, şükrün karşılığını bol bol verendir."

1 âyet-i celilesinde de ifade edildiği gibi, Allah`ın kitabını okuyanlar methedilmiş, Kur`an`ı mücerret okumak dahi namaz kılmak gibi ibadetlerden sayılmış, hatta Kur`an tilaveti namaz kılmak gibi çok önemli bir ibadetten önce zikredilmiştir

FaKiR

Meþveret Bþk.
Hz. Peygamber (a.s.m)`da: "Kim Allah`ın kitabından bir harf okursa onun için bir hasene vardır. Bir haseneye on misli sevab verilir. Ben Elif Lam Mim bir harftir demiyorum. Elif bir harftir, Lam bir harftir, Mim bir harftir diyorum."2 hadislerinde Kur`an`ı bizzat okumanın ibadet sevabı kazandıracağına dikkat çekmişlerdir.

FaKiR

Meþveret Bþk.
İmam Şafii`nin Risalesinde şu ifadelere rastlıyoruz:
Arap olmayanların, Arap lisanına tâbi olmaları gerekir. Çünkü o bütün insanlığa elçi olarak gönderilen Allah Resulu (a.s)`nün dilidir. Onun dinini kabul edenler dilini de seve seve kabul ederler.

dundarmete

New member
Kuran-ı Kerim'i anlayarak okumak elbette bambaşka bir güzelliktir. Konuyla birebir ilgisi olacak mı bilmiyorum ama bazı önemli noktalara temas etmek istiyorum. Öncelikle Kuran'ın bir mucize olduğunu bilmek ve bunu içselleştirmek gerekir. Mesela denir ki sabah kalktığınızda 7 kez Ayetel Kürsi'yi mutlaka okuyun. O zaman şeytanın her türlü kötülüğüne karşı koruma altında olursunuz. Yanlış değilsem gece okunduğunda sabaha kadar koruma altına alınırız. Demek ki o ayetlerin, o harflerin, o dizilişin da bir anlamı var. Bilmediğimiz alemlerde farklı bir anlamı var. Bu konunun şeytana azap eden noktasında da bazı bilgilerim var ama burada paylaşmayı çok gerekli görmüyorum. Merak edenler özel mesaj atarlarsa anlatmaya çalışırım.

faris

Well-known member
Kuran-ı Kerim'i anlayarak okumak elbette bambaşka bir güzelliktir. Konuyla birebir ilgisi olacak mı bilmiyorum ama bazı önemli noktalara temas etmek istiyorum. Öncelikle Kuran'ın bir mucize olduğunu bilmek ve bunu içselleştirmek gerekir. Mesela denir ki sabah kalktığınızda 7 kez Ayetel Kürsi'yi mutlaka okuyun. O zaman şeytanın her türlü kötülüğüne karşı koruma altında olursunuz. Yanlış değilsem gece okunduğunda sabaha kadar koruma altına alınırız. Demek ki o ayetlerin, o harflerin, o dizilişin da bir anlamı var. Bilmediğimiz alemlerde farklı bir anlamı var. Bu konunun şeytana azap eden noktasında da bazı bilgilerim var ama burada paylaşmayı çok gerekli görmüyorum. Merak edenler özel mesaj atarlarsa anlatmaya çalışırım.

Merak ediyorum ancak özel mesaj atamadım buradan paylaşırmısınız ?

FaKiR

Meþveret Bþk.
Bazı sapıklar “Anlamadan Kur’an okumanın faydası olmaz mealini okumalı” diyorlar.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:

(İmam-ı Ahmed bin Hanbel Allahü teâlânın (Anlayarak da anlamayarak da Kur’an okuyan benim rızama kavuşur) buyurduğunu bildirdi.) [İhya]

þifaa

Well-known member
Olay aslında tam olarak anlamak veya anlatmak değildir.elbette Kur an ı Kerimin meali okunmalıdır hiç değilse namaz kılarken okuduğumuz surelerin ve duaların anlamlarını bilmekte fayda vardır.Ancak kur an-ı Kerimi anlamıyoruz diye onu terk edemeyiz.Bu yalnışa bi ara ben de kapılmıştım ama öğrendiğim bazı bilgilerle bakış açım değişti.İnsan sadece akli duygularla yaratılmamıştır.Kuran yüce mevlanın gönderdiği bir kitapsa biz onu anlamasak bile o bizi anlar.İçimizi ruhumuzu genişletir ferahlık verir.Şefaatçi olur bize.Kabir azabını yok eder.Anlamını bilerek okumak ve uygulamak ise bir başka hoştur vesselam...

doruk

Active member
okurken farklı bir son tahayyül etmiştim ama bu şekilde sonuçlanması da başka güzel oldu :)
Allah razı olsun..

-Dede arapca bilmiyorsunki, neden Kuran okuyorsun?anlamadigin bir seyi neden okuyorsun dedecim?

bu çok garip bir durum .. ve beni çok şaşırtıyor

insan başka hangi kitabi, okuduğundan hiç bir şey anlamayarak saatlerce okuyabilir ki?

ve daha ilginci hiç birşey anlamadan geçen saatler sonunda bu kadar huzurlu kalkar yerinden ..

Elhamdulillah .. subhanallah ..