e Devlet uygulaması başladı..

Tarihci

Marmara Tarih
Uzun zamandır hazırlıkları yapılan, e - Devlet uygulaması başlatıldı.

e devlet uygulaması, www.türkiye.gov.tr adresiyle artık devlet kurumlarını evimizin içine getiriyor..

Bürokrasiye elveda demek için güzel bir başlangıç.. artık, "git şurdan şu belgeyi getir", "şu kuruma git imzalat", "eksik evrak var tamamlayın getirin" "işlemleri yaptık ama müdür bey yemekten gelince imzalatıcaz bekleyin", "müdür beye imzalatıcaz ama şu an misafirleri var içeri giremiyoruz, siz bekleyin biz imzalatınca size haber veririzzz", .. gibi sinir bozucu, zaman kaybettirici, para kaybettirici, israf nedeni bürokrasi yavaş yavaş bizden uzaklaşıyor.. İnşallah daha iyiye de gidecektir..

ebrar172

Well-known member
inşaallah aktif kullanılabilir bir sistem oturtulur...
eğer öyle olursa mükemmel ...yoksa şu aile hekimliği işi gibi mevcut sistemi dahada karmaşık hala getirecekse yandık...

Tarihci

Marmara Tarih
inşaallah aktif kullanılabilir bir sistem oturtulur...
eğer öyle olursa mükemmel ...yoksa şu aile hekimliği işi gibi mevcut sistemi dahada karmaşık hala getirecekse yandık...

evet, bu yeni bir sistem ve uygulama.. elbette eksik yanları olacaktır ve alışılmamışlığından ötürü vatandaşlar da yanlış işlemler yapacaklardır. inşallah eksikleri kısa sürede görülür ve giderilir.

ebrar172

Well-known member
bugün gazetede okudum bu sisteme kayıt olmak için yaklaşık 32o harcama gerekiyor...şifre için gerekli olan mebla....

buda şimdiden sistemin cazibesine darbe vurdu...

Tarihci

Marmara Tarih
bugün gazetede okudum bu sisteme kayıt olmak için yaklaşık 32o harcama gerekiyor...şifre için gerekli olan mebla....

buda şimdiden sistemin cazibesine darbe vurdu...

ama böyle bir sistemin netten şifre alınarak kullanılması da basit olurdu.. güvenlik için güçlü bir şifreleme ve imzalama sistemi var bunu da tabi para harcayarak yapabilirlerdi.. 320 mi 32 mi ?

ebrar172

Well-known member
320 ytl...
bugünkü zamanda var haber..bence çok yüksek insanlar tercih etmeyecektir...
tabi bu sadece şifre parası ...başka neler çıkarırlar onu bilmiyoruz şimdilik...

Tarihci

Marmara Tarih
320 ytl...
bugünkü zamanda var haber..bence çok yüksek insanlar tercih etmeyecektir...
tabi bu sadece şifre parası ...başka neler çıkarırlar onu bilmiyoruz şimdilik...

oooo 320 de abartmışlar yaniii... işte bizim devlet anlayışımız hiç değişmemiş değişmeyecek.. şimdi alınacak paraları ben söyleyeyim:

şifre resmi, onay resmi harcırahı, tıklama parası, sayfa açıldı ücreti.. vs vs vs..... :028:

Ruh

Well-known member
Simdiden boyle karamsar olursak ohoo isimiz var...

Gerci alısılmısın dısına cıkmak her zaman kotu sonuclar doguruyor Turkiye'de ama bizimde isimize yarar hani bugun git yarın gel cumlelerine son:011:

Basta zorluk ceksek de zamanla alısırız bence...

Tarihci

Marmara Tarih
Simdiden boyle karamsar olursak ohoo isimiz var...

Gerci alısılmısın dısına cıkmak her zaman kotu sonuclar doguruyor Turkiye'de ama bizimde isimize yarar hani bugun git yarın gel cumlelerine son:011:

Basta zorluk ceksek de zamanla alısırız bence...

şifre almak için 320 ytl yi duyunca dişlerim bile karardı...:037:

ebrar172

Well-known member
şifre almak için 320 ytl yi duyunca dişlerim bile karardı...:037:

hey Allahım ....
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif

Tarihci

Marmara Tarih
hey Allahım ....
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif

hey benim büyük Allah ım :) ama hakkaten insanımız da çok iyi alışmış devletin bu huyuna.. geçen de bir arkadaş ehliyet alacak, evrakları karakola beraber götürdük, orda bir adam işlem yaptı sonra istenmeden, karşısındaki polise sordu ne kadar vereceğiz? istenmeden soruduğu için bizle göz göze gelince tebessüm ettik, sonra adam ekledi: para almadan bırakırlar mı?? ....
icon10.gif

ebrar172

Well-known member
hey benim büyük Allah ım :) ama hakkaten insanımız da çok iyi alışmış devletin bu huyuna.. geçen de bir arkadaş ehliyet alacak, evrakları karakola beraber götürdük, orda bir adam işlem yaptı sonra istenmeden, karşısındaki polise sordu ne kadar vereceğiz? istenmeden soruduğu için bizle göz göze gelince tebessüm ettik, sonra adam ekledi: para almadan bırakırlar mı?? ....
icon10.gif

ayak bastı parası mı...?
icon10.gif
icon10.gif

Tarihci

Marmara Tarih
ayak bastı parası mı...?
icon10.gif
icon10.gif

yoo işlem parası.. harç :) hani bizim literatürümüzde varya, mühr harcı, evrak harcı, işlem harcı, maliyeye yatırılacak harç nerdeyse maliyeye verdiğimiz 190 ytl nin dekont kağıdı için de ayrıca kağıt harcı alacaklar :) devlet ile iş yapıp da benden para almadıkları bir tek yer hatırlıyorum o da nufus müdürlüğünden bir vukuatlı nufus örneği almıştım dedim ne kadar ödeyeceğim? dediler ücretsizdir... neee diyorsuuuuuunnnnnnnnnn dedimmm :D

ebrar172

Well-known member
yoo işlem parası.. harç :) hani bizim literatürümüzde varya, mühr harcı, evrak harcı, işlem harcı, maliyeye yatırılacak harç nerdeyse maliyeye verdiğimiz 190 ytl nin dekont kağıdı için de ayrıca kağıt harcı alacaklar :) devlet ile iş yapıp da benden para almadıkları bir tek yer hatırlıyorum o da nufus müdürlüğünden bir vukuatlı nufus örneği almıştım dedim ne kadar ödeyeceğim? dediler ücretsizdir... neee diyorsuuuuuunnnnnnnnnn dedimmm :D

dumura uğramışsınızdır...:D
peki bu şoktan kurtulmanız ne kadar sürdü...
icon10.gif

Ruh

Well-known member
"Dilekce yazıcam A4 kagıdınız var mı" diye soranlara ne diyorsuuunnn diyorum bende

Yahu madem arzuhal bildiricen ne diye kagıt almazsın be adam.
Kalem ister kagıt ister. Bazen cay bile istedikleri olur. Cok ehl-i keyfiz yahu..
Devletin malı deniz mi?

Tarihci

Marmara Tarih
"Dilekce yazıcam A4 kagıdınız var mı" diye soranlara ne diyorsuuunnn diyorum bende

Yahu madem arzuhal bildiricen ne diye kagıt almazsın be adam.
Kalem ister kagıt ister. Bazen cay bile istedikleri olur. Cok ehl-i keyfiz yahu..
Devletin malı deniz mi?

devletin malı deniz olur mu hiç... okyanus okyanusss :)

işin şakası bir yana hakkaten biz de herşeyi devletten bekleme huyu var.. devlet bize baksın, devlet versin.... versin hep versin....

bir de madalyonun diğer yüzü var ki o da bi acayip.. işlem yaptıracaksın bir dairede.. para da veriyorsun üstelik.. görevli diyorki 50 tane mavi dosyalık getir..! haydaaa... benim işimle 50 dosyalığın ne alakası var..? bir top A4 kağıdı 50 tane dosyalık getireceksiniz diyor ... üstelik yüzümüze baka baka.. vatandaştan kurumun dahili ihtiyaçlarını istiyor..! var mı böyle bir şey????