e-Eğitim ve Eğitim

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Milli Eğitim Bakanlığımızca hayata gecirilen internet üzerinden eğitim ve öğretimdeki amaç ve gaye...
Teşekkürler MEB!

VİZYONUMUZ

�Ögrenci Merkezli Egitim Uygulama Modeli�ne uygun olarak bilimsel düsünme becerisine sahip arastirmaci, sorgulayici, bilgiye ulasabilen ve bu bilgiyi kullanarak paylasabilen, iletisim kurma becerileri kazanmis, teknolojiyi etkin bir sekilde kullanan ve bunun yani sira insanligin ortak degerlerini de sahiplenmis, yaratici, üretken, takim çalismasina yatkin, ögrenmeyi ögrenmis ve yasam boyu ögrenmeyi benimsemis bireylerin bu süreçte de bireysel farkliliklar dikkate alinarak bireylerin, egitim ve gelisim sürecinin tüm safhalarina etkin katiliminin saglanmasi benimsenmistir.

Bilgi toplumlarinda, gelecek yillarda insan kaynaginin en önemli becerisi �bilgiyi yönetmek� olacaktir. Bu amaçla ögrencilerimizin bilgiye ulasmalari için tüm okullarin internete erisiminin saglanmasi, uzaktan ögrenim sistemlerinin gelistirilmesi ve tüm ögretmenler, idareciler, veliler ve ögrencilerin birbirleriyle haberlesebildigi teknolojik altyapinin kurulmasi hedeflenmistir.

Bilisim teknolojisinin hizli gelisimiyle birlikte bilgi toplumlarinda internet hizla yayginlasmis, ülkeler arasindaki sinirlar kalkmis, dünyanin her yerinden insanlar internete baglanabilir duruma gelmis, bilgi alisverisi ve paylasimi da bir kültüre dönüsmüstür. Buna bagli olarak bilimin evrenselligi yaninda ülkelerin egitim sistemleri de giderek küresel bir nitelik kazanmaya baslamistir.

Bu anlayisla bilgi ve teknoloji toplumlarinda, egitime yapilan yatirim, insana yapilan yatirim olarak degerlendirilmekte ve öncelikli önem tasimaktadir. Bunun için bilgi ve teknoloji üretebilen ülkeler dünya ekonomisinde daha önemli bir yer tutmus, dünyadaki üretim ve tüketim faaliyetlerinde daha fazla söz ve pay sahibi olmaya baslamistir.

Ögrencilerimizi; Atatürk ilke ve inkilâplarina bagli, çagdas düsünme, algilama ve problem çözme yetenegi gelismis, yeni fikirlere açik, bilim ve teknoloji üretimine yatkin ve beceri düzeyi yüksek, demokratik ve lâik davranislari benimsemis bir Türk vatandasi olarak yetistirmek için �Egitim Portali� nin bilimsel esaslara göre gelistirilmesi ve çesitlendirilmesi hedeflenmektedir. Ülkemizde egitim bilgi kullanicilarinin konuma dayali karar verme süreçlerinde/ projelerinde/ uygulamalarinda ihtiyaç duyduklari dogru ve güncel bilgilerin ulusal standartlarda çevrimiçi (online) ve çevrimdisi erisimine imkân saglamaktir.

MİSYONUMUZ

Gelecek yıllarda, bilgi toplumlarında insan kaynağının en önemli başarısı bilgiyi yönetmek � olacaktır. Bu amaçla öğrencilerimizin bilgiye ulaşmaları için tüm okulların internete erişiminin sağlanması, uzaktan öğrenim sistemlerinin geliştirilmesi; tüm öğretmenler, idareciler, veliler ve öğrencilerin birbirleriyle haberleşebildiği teknolojik altyapının kurulması ile ilgili çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce hızla sürdürülmekte olup bu kapsamda okullarımıza ADSL (hızlı internet erişimi) bağlantısı yapılmıştır. Önümüzdeki yıllarda bütün okullarımıza ADSL bağlantısı yapılacaktır. Bu teknolojik alt yapının kurulması ve güncellenerek güçlendirilmesi, sadece bilgi tüketen değil, aynı zamanda bilgi üreten bir topluma dönüşmemizi de hızlandıracaktır. Öğrencilerimizin ve eğitim camiamızın gelişen teknolojiyi kullanmaları, bilgi ve teknoloji toplumuna geçiş sürecinin hızlandırılması bakımından büyük önem taşımaktadır: Çünkü bilgiye ulaşmanın, bilgiyi seçebilmenin ve kullanabilmenin hızı, toplumsal gelişimle paralellik arz etmektedir. Acil Eylem Planında yer alan � e- Dönüşüm Türkiye Projesi - Kısa Dönem Eylem Planı � yla bilgi toplumuna geçiş sürecinin hızlandırılması, kamunun kendi içinde bilgi paylaşımı ile birlikte, işbirliğinin sağlanması hedeflenmiş, bu doğrultuda da vatandaşların, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre elektronik ortamda sunulacak olan entegre hizmetlerinden yaygın bir şekilde faydalanması amaçlanmıştır.