E-Mail Avcılarına Dikkat

adese

Member
Her gün pazarlama firmalarından onlarca mail alıyorsanız şaşırmayın.

Adresiniz ‘e-mail avcıları’ tarafından ‘mail bankası’na kaydedilerek bu kurumlara para karşılığı satılmış olabilir.

MODERN dünyada yokluk çekenlerin bile sahip olduğu bir şey e-mail. Hal böyle olunca onu pazarlama aracı olarak kullanmak isteyenler de yok değil. Bunların başında e-mail avcıları geliyor. Kişisel mail adreslerini çeşitli yollarla deşifre ederek bunları sanal bir bankada toplayan bilişim sektörünün ‘yeni genç işadamları’ milyonları bulan mail adreslerini pazarlama ve reklam ajanslarına satıyor.

# 2.5 MİLYON MAİL 60 YTL

ÖZELLİKLE de gelişmiş ülkelerde çok yaygın olan bu sistem sayesinde birçok firma ürünlerinin pazarlamasını kişisel mail adreslerine gönderdikleri postalarla gerçekleştiriyor. ‘Mail Bankası’ adı altında sanal ortamda hizmet veren bu kişiler listeledikleri kişisel, sektörel ve kamuya ait mailleri çok düşük fiyatlara satabiliyor.

# EN İYİ TUZAK ANKETLER

PEKİ mail adresleriniz bu kişilerin eline nasıl düşüyor? En kolay yöntemlerden biri gün içinde e-maillinize size gelen popüler testler ve anketler. ‘Ne kadar kıskançsınız’, ‘Sevgiliniz sizi aldatıyor mu’, ‘Fenerbahçeli Lugano takıma uyum sağlayabilecek mi’ gibi test ve anketleri cevaplandırmanız mail adresinizin listelenmesi için yeterli. Bunun dışında çok gelişmiş bilişim teknolojileri kullanılarak o dilde oluşabilecek milyarca mail adresi üreten ve bunların hangilerinin gerçek olduğunu sanal ortamda test eden sistemler de mevcut.

# ‘ÇOK KAZANAMIYORUZ’

TÜRKİYE’DE ilk e-mail bankası sahibi olanlardan biri 24 yaşındaki İbrahim C... Yurt dışındaki bir arkadaşının önerisiyle bu işe başladığını söyleyen İbrahim C. yerli ve yabancı birçok pazarlama şirketine e-mail sattığını anlattı. Yasal olmayan bir şey yaptıklarını ama çok da abartılmasının yanlış olduğunu söyleyen genç e-mail avcısı şunları söyledi: ABD’de bu işi yapan insanlar ellerindeki listeleri 35-40 dolara satıyor. Ben daha geçen gün 2.5 milyon kişisel mail listesini 60 YTL’ye sattım. Cep harçlığı yani.

AYKUT AYKANAT

adese

Member
Ynt: E-Mail Avcılarına Dikkat

Hususan benim birkaç tane e-posta hesabım artık okunamayacak derecede. Arada bir şöyle bir bakıyorum, gelen maillerin haddi-hesabı yok. Hepsini spam işaretlemekten de bıktım. Artık ellemiyorum. Kotanın dolmasını bekliyorum :)

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Ynt: E-Mail Avcılarına Dikkat

:) bir guzel yazı vardı biri yazmısdı bulursam eklerim ...

Maillerin toplanma sekline dair..

Mesela
bu maili msn listendeki herkese göndermezsen su kadar gun içinde su olacak :p