Eşim çok donuk, beni heyecanlandırmıyor!

Elif_Gibi

Well-known member
Eşim çok donuk, beni heyecanlandırmıyor!

“Eşimin bir güleryüzünü, tatlı sözünü duymadım” “Hep şikayet, hep yorgunluk, evliliğimiz çok sıkıcı” mı diyorsunuz Değişmeye hazır olun o zaman
ERKEKLER Eşimin beni etkilemesini istiyorum Sorunu yaşayan erkek, eşinin gerek kıyafetiyle, gerek kadınsı hareketleri ile ve gerekse de sözleri ile kendisini etkilemesini bekler Eşini görünce mutlu olmak dahası heyecanlanmak isteyen erkekler bu isteklerinin tam tersi bir manzara ile karşılaştıklarında yani üstü başı dağınık, çirkin sayılabilecek bir giysi ile karşılama nezaketi bile gösterilmeksizin kendilerine kapı açıldığında hayal kırıklığı yaşarlar Dış dünyadan kendini korumuş veya korumaya çalışmış bu beylerin eşleri tarafından etkilenilmeye, hoşnut kalmaya ihtiyaçları vardır Bu durumda hanımların; evlerine, yemek pişirmeye, çocuk terbiyesine önem verdikleri oranda eşlerinin bu taleplerine de önem vermeleri gerekir
KADINLAR Kocam da dış görünüşüne özen göstermeli Mesele hanımlar açısından değerlendirildiğinde aslında çok da farklı olmayan bakmayan bir tablo çıkmaktadır karşımıza Aynen erkekler gibi hanımlar da eşlerinin dış görünümüne ve hareketlerine önem verirler Ancak hanımlar için bir diğer önemli nokta eşleri tarafından beğenilmek, hatta daha da ötesi beğenildiklerini görmektir Pozitif yaklaşımlar, iltifatlar vs hanımlar için önemlidir ve buna ihtiyaç hissedebilirler Ve bu arzularını mahrem dairede eşleri tarafından karşılamayı isterler Eşinizle konuşun, sorunu paylaşın Şikayeti olan bireyler içinde bulunduğu sorunu eşiyle paylaşmalıdır Şikayetin kaynağı olan taraf ise değişim için çaba harcamalıdır “Ben buyum, beni böyle kabul etsin” demek bencilce bir yaklaşımdır ve evliliğe zarar verir Bu sebeple bu bireyler en azından eşleri ile baş başa kaldıklarında eşlerinin arzuladığı gibi davranmak, giyinmek veya farklı tepkiler vermek durumundadırlar Eşlerin birbirlerinden memnun olmamaları, birbirlerinden etkilenmiyor olmaları evliliği içten içe ve yavaş yavaş zayıflatır Bu sebeple önemle üzerinde durulması gereken bir konudur Evli olan bireyler ne olursa olsun eş olduklarını ve muhataplarının duygularını tatmin etmek durumunda olduklarını unutmamalıdırlar “Ben buyum” demeniz evliliğinize zarar verir Eşlerin donuk, heyecansız olması sorununu yaşayan bireyler genellikle eşlerinin davranışlarını, giyimlerini, ifadelerini beğenmezler Bu bağlamda yani heyecanlanma, etkilenme mevzuunda şikayeti olan ve şikayetin kaynağı çiftler ne yapmalıdır? Evvela şikayeti olan birey içinde bulunduğu durumun kendisini rahatsız ettiğini, eşinden beklediklerini ve bunun kendisi için olan önemini eşine aktarmalıdır Yapılan hataların başında “aman kırarım” veya “kendi düşünebilmeli” düşünceleri ile beklentilerin karşılıklı olarak konuşulmamasıdır Oysa konuşma esnasında üsluba dikkat edildiğinde ve yaşanan soruna, rahatsız olunan konuya alternatif çözüm önerileri getirildikten sonra karşı tarafın kırılması mümkün değildir Ayrıca bir sorun olduğunu gören taraf görebilse zaten aynı şekilde devam etmez Bu sebeple içinde bulunduğunuz durumdan eşinizi haberdar etmelisiniz, kendi düşünsün diye beklemek zaman kaybından başka bir şey değildir

YASEMİN YALÇIN AKTOSUN
Ailem Dergisi
Sayı:96