Eşinize ait kusurları başkalarına anlatmayın

Elif_Gibi

Well-known member
Eşinize ait kusurları başkalarına anlatmayın

Eşinizden memnun olmayabilirsiniz Hatta evliliğinizin kötü gittiğini ve burada tamamen eşinizin suçlu olduğunu düşünebilirsiniz Haklı da olabilirsiniz Ancak bu size eşinize ait sıkıntıları veya hataları başkalarına anlatma hakkı vermez Bazen çok masumca düşünülerek yapılan bu paylaşım davranışı, evliliklerin içinde ciddi çatlaklar oluşmasına neden olabilir Bana gelen e-maillerde gördüğüm kadarı ile genellikle taraflardan biri, diğerini acımasızca eleştiriyor Hemen belirtmeliyim ki eleştiriye karşı değilim Ancak eleştirilerde objektiflik sağlanamazsa eleştiri, suçlamadan başka bir şey değildir Ve bir bakarsınız ki yapılan eleştiriler, sadece bireyin deşarj olma malzemesi şeklinde kullanılmıştır Öncelikle eşinize ait kusurları fark ettiğiniz andan itibaren ilk etapta önyargılardan sıyrılarak, bu kusurun ne kadar genel geçer olduğunu saptamanız gerekir Yani sizin için kusur olan bir başkası için kusur olmayabilir Bu sebeple eşinizi yetersiz veya hatalı görmeden önce objektif olmaya özen gösterin Sonrasında gerçekten bir sorun olduğunu düşünüyorsanız sağlıklı bir biçimde önlem almanız gerekir Yani bu kusurları her yerde veya birçok kişiye anlatmayı bırakıp konunun uzmanlarına danışmanız gerekir Böylelikle çözüm için adım atmış olursunuz Ancak (başlığımızda da belirttiğim gibi) birtakım özel durumlar konu uzmanları dışında kimse ile paylaşılmamalıdır Peki eşinize ait özel durumların veya kusurların uluorta paylaşılmasının sakıncaları nelerdir? Öncelikle paylaşım yaşayacağınız bireyler size sağlıklı danışmanlık yapamayabilirler Böylelikle yanlış yönlendirilmiş ve sorununuzu çıkmaza sokmuş olursunuz Eşinizin haklarına saygısızlık etmiş olursunuz Özellikle de eşinizin bilgisi dışında yapılan bu paylaşımlar, aranızdaki güven olgusunu büsbütün zedeleyecektir Aynı şeyleri tekrar tekrar dile getirme neticesinde kendi duygularınızı da etkileyecek ve bu artan olumsuz duyguları eşinize yansıtabileceksiniz Bu da evliliğinizin daha da kötüye gitmesi anlamına gelir Bütün bunların dışında neticede, oluşması muhtemel tartışmalar, büyüyen olaylar nedeniyle evliliğiniz tehdit edilme noktasına taşınabilir Bütün bu sebeplerden dolayı lütfen eşinize ait kusurları, sıkıntıları başkalarına anlatmayın Şayet amacınız çözüme ulaşmak veya eşinize yardımcı olmaksa gecikmeden ilgili uzmanlarla görüşün

YASEMİN YALÇIN AKTOSUN
Ailem Dergisi
Sayı:83

memluk

Hatim Sorumlusu
Allah razı olsun bu yazıyı okuyunca aklıma bir kıssa geldi sizlerle paylaşmak istedim....

Eşinden memmun olmayan biri boşanacağını söyler ,arkadaşları etrafına toplanırlar derlerki hayırdır senin hanımınla aran olmadığını duyduk hangi huyundan şikayetçisin ?
Adam şaşkın ve sinirli bir bakışla derki;
siz ne soruyorsunuz bana öyle o hala benim nikahım altında hanımım onun kusurlarını size anlatmak yakışırmı belki boşanmayız ozaman yüzüne nası bakarım der!..

Zaman sonra bu adamın eşinden boşandığını duyan arkadaşları derlerki artık karın değil senin neydi bu hanımın kusuru adam daha kızgın bir bakışla derki sizde hiç utanma yokmu o hanım artık benim için bir yabancı namahrem şimdi onun kusurlarını size söylemem gıybet olmazmı bunumu istiyorsunuz der yanlarından ayrılır....

inþirah

Well-known member
Peygamberimizin (asm) kızı Hz. Fâtıma validemizi gelin gönderirken ona söylediği şu tavsiye sizin de rehberiniz olsun: “Ya Fâtıma sen Ali’ye cariye ol ki; Ali de sana köle olsun.”

................
İncinseniz de incitmemeyi” kendinize düstur edininiz. Ne kadar kızgın olsanız da kalpte ve ruhta derin izler bırakacak ağır ifadelerden sakınınız. Çünkü çakılan çivilerin sökülseler bile izi kaldığı gibi o sözlerin de yaraları kaybolmayacaktır.

Hakikat

Well-known member
Aile hayati cok desifre olmus
eslerin sorunlari kendi aralarinda
cözmeleri gerekir.
Sorun olsa bile cözüm aramak
icin disarida kimseye anlatmamali
esler kendi aralarinda mutlak bir yol
bulmali en dogru olanida bu olsa gerek.