Eski nişanlımla şimdiki nişanlımı kıyaslıyorum

Elif_Gibi

Well-known member
Eski nişanlımla şimdiki nişanlımı kıyaslıyorum

Merhabalar
Ben bir kez nişanlandım ve nişanlanıp ayrıldım Ayrıldıktan 5-6 ay sonra başka biriyle nişanladım
Yeni nişanlımla birbirimizi pek fazla tanımadan onun ısrarları üzerine acele nişanlandım Çünkü askere gideceğini vs söyleyerek beni buna ikna etti fakat bazen aklıma eski nişanlım geliyor ve bazen yeni nişanlımı eskisiyle kıyaslayınca düş kırıklığına uğruyorum Acaba yanlış mı yaptım? Bu arada yeni nişanlımın eskisinden haberi yok dolayısıyla hem de ondan korkuyorum Şu an yeniden bir ayrılık yaşayamam Çünkü çevrem açısından iyi olmayacak, nişanlım çevresi tarafından sevilen ve kariyeri olan biri hem onun hem de benim açımdan ayrılık bir felaket olacaktır ama onu gerçekten sevip sevmediğimden emin değilim! Ne yapmalıyım? Benim durumum diğer arkadaşlara örnek olur da inşaallah onlar da böyle kötü bir duruma düşmezler

Merhabalar
Bütün bu anlattığınız sürece baktığımda düşünmeden adım attığınızı görüyorum Ve bu adımların sonucunda da yaşanan pişmanlık, belirsizlik ve kaygı durumlarını yaşıyorsunuz Nişanlılık süreci tarafların birbirlerini tanımalarını sağlayan güzel ve özel bir süreçtir Bu süreç içinde taraflar anlaşamamış ve bir evliliğe başlayamayacakları inancı içinde olabilirler Ve bu gayet normaldir Sonrasında da bir başka şahısla evlilik sürecine girme adına nişanlanma da gayet normal bir davranış Ancak nişanlanma kararı ve daha izdivaç kararı ikna ederek ve de ikna edilerek alınabilecek bir karar değildir Sizin bu insanı tam anlamıyla benimsemeniz gerekir ki evlilik sürecine evet diyebilesiniz Oysa sizin yaşadığınız durum ifade ettiğiniz kadarı ile tek taraflı onaya tabi olmuşsunuz Bütün bunlara rağmen alınan karar gerçekten de isabetli bir karar da olmuş olabilir Bu sebeple şuandan sonra yeni nişanlınızla içinde bulunduğunuz süreci irdelemekte fayda var Öncelikle kıyaslama davranışı içinde olduğunuzu belirtmişsiniz Kıyaslama her defasında sizi mutsuz edecek ve bir kusur bulmanıza neden olacaktır Her bireyi kendi konumunda incelemeli ve anlamaya çalışmalısınız Her insanın “nev’i şahsına münhasır” olduğunu unutmayın Eski nişanlınızla ayrılma nedenlerinizi düşünün ve bu insanla artık bir bağınızın olmadığını fark edin Ve sonrasında şu anki nişanlınıza yoğunlaşın Ve birtakım beklentileriniz veya istekleriniz varsa kıyaslamak yerine uygun bir üslupla bunu nişanlınıza aktarın
Ayrıca çevrenin etkisinde kalarak bir evlilik başlatılmamalıdır Bunu da aklınızdan çıkarmayın Gerçekten bu insanla da ciddi sorunlar yaşıyorsanız nişanlılığınızı bir kez daha gözden geçirmelisiniz Bütün bunların başında nişanlınıza karşı dürüst olmayı ihmal etmeyin Şu an sakladıklarınızı evlilik sonrası öğrenecek olursa bunun evliliğe ciddi anlamda negatif yansımaları olacaktır Sizi içinde bulunduğunuz her türlü yaşantı durumuyla kabul etmesi evliliğin sıhhati açısından da önemlidir

Evlilikte mesai saati uygulaması olmaz
Geçenlerde bir danışanım eşiyle bir türlü konuşamadığını dile getirdi
- “Eşimle konuşamıyorum! Çünkü, ancak çocuklar uyuduktan sonra kendimi rahat hissediyorum Ve bu saatten sonra eşimle bazı meseleleri konuşmak istediğimde eşimin tepkisi “Bu saatte konuşulmaz!” şeklinde oluyor Ve ben aylardır, beni rahatsız eden meseleyi eşime açamadım” dedi “Bu saate konuşulmaz!” cümlesi üzerine ben de bu yazıyı kaleme almaya karar verdim Biliyorum ki birçok birey aynı sorunla karşı karşıya kalıyor Özellikle de erkeklerin işlerinden yorgun dönmeleri ve bu yorgunluk sebebiyle eşlerine dair meseleleri ikinci plana atmaları evlilikleri zedeleyen faktörlerden biridir Halbuki evlilikte mesai saati uygulaması olmaz Evliliklerde ‘24 saat kesintisiz destek’ sırrı geçerlidir Şu saatler arasında konuşulur, aksi takdirde şansını kaybettin, tarzı bir yaklaşım, sorunların büyümesinden başka bir işe yaramaz Evlilik eşlerin gerekirse 24 saat birbirlerine madden ve manen desteği gerektiren bir müessesedir Buradan 24 saat bir arada olunmalıdır, anlamı çıkartılmasın Önemli olan ihtiyaç anında ihtiyaca cevap verebilme fedakarlığının ve olgunluğunun gösterilmesidir Mesela eşlerden biri gecenin üçünde eşine sıkıntı veya heyecanını aktarma ihtiyacı hissediyorsa karşı tarafın bu talebi geri çevirmemesi gerekir Veya birey gün ortasında eşine telefon ile konuşmak üzere vakit ayırmayı çok görmemelidir Bu nevi davranışlar “Sen değerlisin” mesajını karşı tarafa gönderir Unutmayın ki; eşinize ayırdığınız her bir dakika evlilik ve aile huzurunuza yansıyacaktır Ve yine unutmayın ki eşinize vakit ayırmakla bir lütufta bulunmuş olmazsınız Bu vakit ayırma davranışı evliliğiniz ve dolayısıyla sizin için de çok önemlidir

YASEMİN YALÇIN AKTOSUN
Ailem Dergisi
Sayı:118

cade

Member
fazla dolaşıp aranma sonra belanı bulursun... kul ne çıkarsa bahtına onu yaşar...
sen aklınla hiç bir şey bulamazsın ,,Rabbin sığın o sna hayırlısını verir tevekkül et....

nefsin seni aldatmasın. gönül yıarak abad ounmaz bilesin dikat