"eu" Uzantısı Moda Oldu

adese

Member
'eu' Uzantılı Web Adreslerine Büyük İlgi

Avrupa Birliği’nde (AB) kullanılacak “.eu” alan adları için 2 milyonu aşkın kayıt yapıldı. Uyanık yatırımcılar ünlü isimlerin eu uzantılarını şimdiden satın alırken, Başbakan Recep Erdoğan'ın adına alınan sitede satılan adresler arasında.

TApla80t.jpg

Merkezi Brüksel’de bulunan, AB alan adının yönetimiyle yetkilendirilen ve kâr amacı gütmeyen EURid’den yapılan açıklamada, “.eu” alan adının tüm vatandaşların kullanımına açıldığı nisan ayından bu yana yoğun ilgiyle karşılaştığı kaydedilerek, sadece Almanya’dan 631 bin 12, İngiltere’den 373 bin 798 ve Hollanda’dan 237 bin 259 kayıt yapıldığı bildirildi.

Bu durumda “.eu” uzantılı kayıtlı internet adresleri, Hollanda’yı temsil eden alan adı “.nl”yi geride bırakarak Almanya’yı temsil eden “.de” ve İngiltere’yi temsil eden “.uk”nin ardından Avrupa’da üçüncü sıraya yerleşti. EURid’den verilen bilgiye göre “.eu” alan adları dünya genelinde ise yaygın şekilde kullanılan “.info”, “.org”, “.net” ve “.com”un ardından 7. sırada bulunuyor.

Bu arada “.eu” uzantılı alan adının AB’de ikameti bulunan herkese açılmasıyla birlikte bazıları, siyasetçiler ve sanatçılar başta olmak üzere Türkiye’deki ünlü kişilerin isimlerini kapma yarışına girdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini içeren “www.receptayyiperdogan.eu” internet adresi, ikameti Almanya’da gözüken bir kişi tarafından 7 Nisan’da kaydedilirken, “www.tayyiperdogan.eu” ve “www.erdogan.eu” gibi diğer muhtemel adresler, yine aynı tarihte Almanya ve İngiltere’den farklı kişilerce ele geçirildi. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül (www.abdullah gul.eu), CHP Genel Başkanı Deniz Baykal (www.denizbaykal.eu) ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel (www.suleymandemirel.eu), bu çevrelerin kaydettikleri diğer ünlü siyasetçiler oldu. Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Sezen Aksu ve Tarkan’ın da internet adresleri kapatıldı.

07 Temmuz 2006
Zaman

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Ya bende www.saidnur.eu mu alsam ne :)

Bu domain yatırımcılığında muazzam iş varya orasıda ayrı gerci ac kalabilme ihtimalin var şansın yaver giderse değme keyfine ..

KaLeM

Active member
Ynt: "eu" Uzantısı Moda Oldu

pekı o unlu kişilerin adreslerini alanlara nasıl bir ceza veriliyor bilen var mı ?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici

KaLeM ' Alıntı:
pekı o unlu kişilerin adreslerini alanlara nasıl bir ceza veriliyor bilen var mı ?

ne cezası isteyen istediği domaini alma hakkına sahip kısıtlama olmadığını biliyorum...

KaLeM

Active member

Peki aldım diyelim ünlü birinin adını sonra ünlü diye çok ziyaret ediliyor peki
bu ziyaretlerden ben ne elde ediyorum yoksa sadece senın adın sana satayım ama biraz ??? fazladan la mı yetiniyorum
ve tahminen bir tanesi ne kadardır bunun ?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici

KaLeM ' Alıntı:
Peki aldım diyelim ünlü birinin adını sonra ünlü diye çok ziyaret ediliyor peki
bu ziyaretlerden ben ne elde ediyorum yoksa sadece senın adın sana satayım ama biraz ??? fazladan la mı yetiniyorum
ve tahminen bir tanesi ne kadardır bunun ?

Mübarek o domainleri alanlar genelde ticaret için alıyorlar :) yani sahiplerine satmak için :)

KaLeM

Active member

ya param yeterse bende alırım ama şu var, helal mi ? karaborsa olmuyormu karaborsa haram mı,

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici

KaLeM ' Alıntı:
ya param yeterse bende alırım ama şu var, helal mi ? karaborsa olmuyormu karaborsa haram mı,

Yok mübarek ne karaborsası resmi olarak butun domain satan yererden alabilirsin...