Facebook ve Twitter utanmayı unutturdu

HaberRss

Haber Robotu
facebook-twitter_k.jpg
ABD'li psikoloji profesörü Rowland Miller, 30 yıl boyunca yaptığı araştırmalar sonucunda Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin utanma duygusunu yok ettiğini ortaya koydu.

Devami...

mozbursa

Active member
Allah kurtarsın bu siteler insanlığın başına bela.insanların özel hayatı tamamen ortalıkta.inşaallah zamanla popülerliğini yitirir.zaten sitenin sahibi artık israil.yani tüm insanların özel hayatları çevreleri ve sırları yahudilerin elinde.bu bilgileri menfi yönde kullanılmadığını kimse iddia edemez.sosyal zararlarının yanında devasa bir istihbarat arşivi bu siteler.en güzeli yaklaşmamak.

Huseyni

Müdavim
Allah kurtarsın bu siteler insanlığın başına bela.insanların özel hayatı tamamen ortalıkta.inşaallah zamanla popülerliğini yitirir.zaten sitenin sahibi artık israil.yani tüm insanların özel hayatları çevreleri ve sırları yahudilerin elinde.bu bilgileri menfi yönde kullanılmadığını kimse iddia edemez.sosyal zararlarının yanında devasa bir istihbarat arşivi bu siteler.en güzeli yaklaşmamak.

Ya da en güzeli özel hayatı ortaya koymamak ve istihbarata malzeme olacak bilgi alışverişinde bulunmamak.

mozbursa

Active member
malzeme olacak bilgiye gerek yok.sadece üye olunan sayfalar veya arkadaş çevresi bile kişiliğini eleveren meseleler.örneğin ulusu ilgilendiren işlerle meşgul olan birisinin özel hayatı ilgi alanları vs. kolaylıkla ulaşılabilecek konuma düşüyor.başkasının göremez diye düşündüğümüz mesajlar veya paylaşımlar site sahibi tarafından kolaylıkla görülebilir.ben kıbrısta askerlik görevimi yaptım.elimizdeki dökümanlarda rum kesimi komutanlarının eşleri çocukları okulları vs. tüm bilgiler vardı.o zaman için kimbilir hangi yollarla elde edildi şimdi ise herkesin elinin altında

Huseyni

Müdavim
Eyvallah benim bahsettiğim kısmı şudur: Özel hayatı gibi bilgi almak için oraya bişeyler yazılmış olabilir. Siz paylaşmazsanız kim nerden bilir. Mesela benim kedi sevdiğimi ben yazmazsam oraya kim bilir kedi sevdiğimi. Ya da kedi sevmemi bilmeleri ne yarar sağlar. Daha çok özel ve mahrem bilgilerin paylaşılmaması kastımız. Sır olması gereken meselelerin facebookta işi ne ? Yaş ad soyad bile yazmaya gerek yok. Ki bunu bilseler de ne yapabilirler. Ben yaşımı facebooktan saklasam ya da yazsam oraya ne farkeder ? Hizmet adı altında binlerce kendine ait olmayan isimler kullanılıyor. Ve çoğunda ne yaş var ne de kişisel diğer bilgiler. Doğru olanda budur. Mümkün mertebe mahrem bilgiler vermemek veyahut kullanmamak. Yoksa herkesçe malum olan bilgilerin zarar verebileceği ne olabilir ?

Abidin1

Well-known member
Selamın aleyküm;
Doğru. Bende sosyal paylaşım siteleri ve tüm internet hakkında aynı şekilde düşünüyorum. Durumu gerçek dünyadan bir örnek ilede sembolize ediyorum. Biraz Uç bir örnek gibi gelebilir ama aslında çok benzer.
"Silah" bir görevlinin belinde kanunu ve huzuru sağlamaktır. Bir şakinin belinde ise kaosu sağlar.Yani nasıl=ne için kullanılırsa öyledir. İnternette aynen böyle. Satanist siteleri, Ateist siteleri derken Facebook gibi herkesin bir araya toplandığı siteler ortaya çıktı. Herkes oraya toplaşmış, Kaynar bir cadı kazanı gibi fokurduyor. İlginçtir yakınlarımızla bile birbirimizi pek tanımadığımızı ortaya koydu. Sanki bize iyiyi ve kötüyü gösterir gibi..

Arkadaşlarımla uzaktaki bağlantım olsun istediklerim olmasa ben facebook u kullanmazdım. Herkezi arkadaş kabul etmiyorum. Öyle pek bir grubu yada sayfayı beğenmiş değilim. Milli ve İslami hiç bir sayfayı da beğenmiyorum. Çünkü oraya yakıştıramıyorum. Fakat bir yerde eski arkadaşlarla bağlantı olması için facebook sayfası açık olmak zorunda. Bir de resmimi eklemiyorum tabi.. Burada mesela yazarım beni kim tanır ?? Kimse.. Facebook ta ise açıkça soruyor dini inancı mezhebi bile. Sen cevaplamasan bile dahil olduğun gruplardan ortaya çıkıyor.

Bu demektir ki facebook toplumun en zayıf yönlerinden birileri olan "Gıybet" ve "Birilerinin karşısında gruplaşma eğilimini kullanarak hareket ediyor." Bunların ikisi de benim inancıma aykırı. Ben kimin ne yaptığını merak etmedim de araştırmadım da bu yaşıma kadar. Yani sosyal olarak düşünürsek te gelinen durum o bir nevi gıybet gibi.. Bu günahtır.

Birde bu gibi sorunlar hep batı dünyasından geliyor. Batı alemi sapkınlığa öyle bir batmış ki Nudism uğruna nudist şehirler kurabiliyor. Hatta bu sitede bile konusu mevcut idi. Türkiye de de plaj kuracaklardı. Buradan Türkiyenin de nasıl etkilendiği anlaşılıyor. Hani bir hadis vardı şimdi tam bulamam ama ahir zamanda insanların utanması olmayacağını anlatıyordu. Aklıma o geldi.. Bu iş oraya gidiyor..

MSN ye kızarken Facebook a çattık.. :dft012: Yağmurdan kaçıp doluya tutulmak gibi bir şey bu..:005:

mozbursa

Active member
Bir gazeteden alıntı bugün tarihli.
''sanal çiftçilerin bilgisini satmışlar wall street journalın internet sitesi facebookun farmwille dahil en popüler uygulamalarını kullananların kimlik bilgisinin şirketlere satıldığını yazdı...''

facebook ücretsiz.nie ücretli olsunki parayı insanlardan değil, insanları kullanarak şirketlerden alıyorlar.