Fatih sultan mehmet'in halkı İmtihanı

mihrimah

Well-known member
Hazreti Fatih Sultan Mehmet Istanbul'u fethetme plânlari yapiyordu. Daha henüz 21 yasinda bulunan hükümdar, Istanbul'un fethine girismeden önce, halkini imtihan etmek istemisti. Sabahin erken saatlerinde tebdili kiyafet ederek, Osmanli'nin ba$ $ehri olan Edirne'de çarsiya çikti.

Çarsinin bir tarafindan girip, alis veris yapmaya basladi. Birinci dükkâna varip birsey aldi. Ikinci bir sey istediginde dükkân sahibi vermedi. Fatihi tanimiyordu dükkân sahibi. Fatih Hazretleri mal oldugu halde neden vermedigini sordu.

Adam:

-Ben sana bir sey satmakla sabah siftahimi yapmis oldum, ikinci alacagini da karsidaki dükkândan al. Çünkü o henüz siftah etmemistir, dedi.

Fatih memnun olmuştu. Öbürüne vardi, bir miktar mal aldi... İkincisini istediğinde o da vermeyip komsu dükkâna gönderdi. Böylece Hazreti Fatih koca çarşıyı baştan sona kadar dolaştı... Hepsinde aynı mukabele ile karşılaşmıştı.

Aldiklari erzaki, medresede ilim tahsil eden talebelere gönderdi, kendisi de saraya gelip ALLAH'a sükür secdesine kapandi ve söyle dedi:

Ya Rabbi sana hamdolsun... Bana böyle birbirini düsünen millet ihsan ettin. Ben bu milletimle degil Bizans'i, dünyayı bile fethederim, dedi ve istanbul'un Fetih planlarini hazirlamaya basladi.

51 gün süren muhasaradan sonra Bizans, Aksemseddin Hazretlerinin de bizzat istirakiyle fetholunmustu. Istanbul fetholunduktan sonra, Osmanli imparatorlugunun merkezi Edirne'den Istanbul'a tasindi...

Selam ve dua ile..