Gazze'ye yardım edin, duayla yetinmeyin

FaKiR

Meþveret Bþk.

space.gif
55153.jpg
Ortadoğu'daki gerilim, İshak ile İsrailoğulları arasındaki bir kavga da değil. Küçük hesap yapanların, hırslarına mağlup olmalarıdır
09/01/2009 - 07:44

İsa Yazar'ın haberi:

Diyanet İşleri Başkanlığı, Gazze için bir hafta sürecek yardım kampanyası başlattı. Türkiye genelindeki 90 bin camide, cuma namazından sonra para toplanacak.

Hutbe ve vaazlarla halkın katılımı sağlanacak. İnternet yoluyla da yapılabilecek destek için oluşturulan hesap numaraları cami ve müftülüklere asılacak. Kampanya hakkında konuşan Bardakoğlu, İslam âlemine yönelik eleştirilerde bulundu. Ayette izzet ve onurun Allah'a, Peygambere ve müminlere ait olduğunun anlatıldığını, ancak bugünkü durumun farklılık arz ettiğine dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı, İslam âlimlerinin bunu sorgulaması gerektiğini vurguladı. Âlimlerin ve Müslümanların din algısını gözden geçirmesini isteyerek, "Biz nerede yanlış yaptık diye sormalıyız." ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Bardakoğlu, Ortadoğu'da yaşananların bir savaş değil 'kirli bir güç gösterisi' olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Bizim duyarlılığımız, sadece Müslümanlara ait değil. İlahi vahiyden, Tevrat'tan, İncil'den, Kur'an'dan nasibini alan herkesin göstermesi gereken duyarlılıktır. Bunun örneklerine dünyanın birçok yerinde münferit de olsa rastlıyoruz. Ancak gönül isterdi ki insanlık, böyle olaylar meydana geldiğinde ayağa kalksın, birlikte dur desin, haksızlık yapanın elini tutsun." Yaşananların dinler ve medeniyetler arası bir savaş olarak görülemeyeceğini kaydeden Bardakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu, kendi kavgalarını dinler ve kutsallar üzerinden yapmak isteyenlerin bize kurduğu tuzaktır. Ortadoğu'daki gerilim, İshak ile İsrailoğulları arasındaki bir kavga da değil. Bu yaşananlar, küçük hesap yapanların, hırslarına mağlup olmalarıdır.

" Gazze'ye yardım kampanyası için Diyanet Vakfı'nın, Vakıflar Bankası Ankara Meşrutiyet Şubesi '2035392' ve Ziraat Bankası Mithatpaşa Şubesi '7967366-5002' numaralı hesaplarına bağışta bulunulabilecek.

Zaman