Giyinmenin amacı örtünmek olmalı

nuriye

Well-known member
Örtünmeye karar verdim. Fakat o kadar çok örtünme tarzları var ki hangisini örnek alacağıma karar veremedim. Tanıştığım insanların her biri bir şeyler öneriyor. Sizce en uygun olan tesettür şekli nasıl olmalıdır? Bu konuda dinimizin emri nedir? Modaya uygun tesettür olur mu, olmalı mı?
Sevgili kızım,
Seni bu cesur kararından dolayı yürekten kutluyorum.
İslam’da hanımların belli bir kıyâfete bürünmeleri değil, örtülmesi gereken, "zînet ve avret" diye ifade edilen yerlerini örtmeleri emredilmektedir. Giyilen elbisenin, altını gösterecek kadar ince ve örtülen yerin şeklini apaçık gösterecek kadar dar olmamasını istemektedir.
Elbise, karşı cinsin dikkatini çekmek amacıyla düzenlenmiş bulunmaması şartıyla güzel, zarîf, estetik de olabilir.
Müslüman hanım zarif ve estetik giyinmelidir. Kılık kıyâfeti paspal, zevksiz ve itici olmamalıdır.
Bir kadının hem tesettürlü, hem de erkeklerin dikkatini çekecek cinsten elbiseler giymesi göze batıyor. Fransız yazar Andre Morova “kadınlar, elbiselerinin şıklığı ve cüretiyle (!) kendilerini erkeklerin seçimine sunarlar.” diyor.Tesettürlü bir hanımefendi bu duruma düşmek istemez.
Kendine yakışan ve inançlarınla çelişmeyecek giysileri seçmekte serbestsin. Sevgili yavrum, Tercih edeceğin başörtüsü ve elbisen abartıdan uzak ve sade olsun. Çok abartılmış, ekstra süslü, havalı, çok aşırıya kaçan, dikkat çeken, frapan olan örtüler inançtan uzak bir görüntü sergiliyor. Sanki kendini beğendirme çabası gibi geliyor bana. Sade ama bakımlı, imrendirici olmak farklı bir şey, abartmak ve en şık ben olmalıyım çabasına girmek ise farklı bir durum. Tesettüre uygun giyim, kadının iffetini koruyan, rahatsız edilmemesini sağlayan giyim olarak düşünülmelidir

Livza

Well-known member
tsklerpq7.gif