Hey Allah'ım...daha neler göreceğiz...

ebrar172

Well-known member
CHP'nin ezber bozan açılımı
Deniz Baykal öyle sözler söyledi ki, şaşırıp kalacaksınız... İşte CHP'nin ezber bozan açılımı...

Aldırma Baykal aldırma...

CHP lideri Deniz Baykal yine farklı bir politik açılımla herkesi şaşırttı.

Daha önce partisine katılan çarşaflılara rozet takan Baykal, bu kez Kocaeli başkan adayı Sefa Sirmen'in "Her mahalleye bir Kur'an Kursu açma" vaadine tam destek verdi.

CHP, İnönü döneminde Kur'an Kursları'nı kapatması ile nam saldığı için, Baykal'ın açılımı gerçekten "tabu yıkan" cinsten.

Başörtüsü özgürlüğüne karşı tavrıyla bilinen CHP'nin, çarşaf açılımı da bu nedenle çok ilgi çekmişti.

AK Parti'nin Alevi açılımı ne ise, CHP'nin Kur'an Kursu açılımı da o kadar ezber bozan cinsten.

Yapılış amaçları, siyasi bile olsa, oy olarak dönüşü yüksek olmaz.

Ama, toplumsal barışa katkı sağlar.

Dolayısıyla, bu adımlar büyük cesaret ister...

Nitekim, Baykal'ın rozet taktığı çarşaflı üyeler, dün o rozetleri geri attılar.

Üstelik, kendilerine "ahlaksız teklif" yapıldığını gerekçe gösterdiler.

Ancak hem CHP'liler hem "katı laikler", yapılan açılımın ülkeye bir zarar vermediğini, aksine toplumsal barışı pekiştirdiğini yaşayarak gördüler.

Çarşaf açılımına "tesadüf" gerekçesi sunan Baykal, bu kez çok daha bilinçli yol alıyor.

İnanmayacaksınız ama bu tespitler CHP liderine ait:

"Kur'an-ı Kerim'in sadece ezberlenmesi şeklinde değil, ruhunun, manasının, özünün, doğru bir biçimde anlatılması ve öğretilmesi şeklinde bilinçli, sorumlu, yetkili unsurlar eliyle ailelerinin izniyle öğretilmesinde büyük yarar var. Bu bir temel ihtiyaçtır."

28 Şubat süreci gibi uzak olmayan bir zaman diliminde laikliğe zarar gelmemesi için ilköğretim öğrencilerinin Kur'an kursuna gitmesinin engellendiği düşünüldüğünde Baykal'ın açılımı büyük önem taşıyor.

"Bu bir temel ihtiyaçtır" sözü çok önemli.

Kur'an okurken kadınlar başlarını örtmek zorunda olduklarına göre, Baykal'ın çarşaf açılımında son derece samimi olduğu söylenebilir.

Baykal, yaptıkları açılımın gerekçesini ise şöyle açıklıyor:

"Kur'an-ı Kerim dinimizin özüdür ve din adına yapılan yanlışlıklara karşı, hurafelere karşı mücadele etmek isteyenlerin temel dayanağı Kur'an-ı Kerim'dir. Müslüman ailelerin çocuklarına Kur'an-ı Kerim'i doğru bir şekilde aktarma fırsatının onlara tanınması çok yerinde olur".

Yerel seçim atağı bile olsa...

Bu cesur ve doğru çıkışı kutlamamak elde değil.

CHP dışında hiçbir siyasi partinin bu vaatlerde bulunabileceğini de sanmıyorum.

İnanmadıkları için değil, dini siyasete alet ettikleri gerekçesiyle haklarında kapatılma davası açılmasından endişe duydukları için...

Başsavcı, çok daha basit ifadeleri AK Parti'yi "odak olmaktan" kapatma gerekçesi saymıştı.

Tabii, Atatürk'ün partisi CHP'den kimse laikliğe zarar vermesini beklemez...

Baykal, çarşaf açılımında olduğu gibi yine eleştirilerin hedefi haline gelebilir.

"Bir elinde Kur'an, bir elinde türban", "Mücahit Baykal", "Cumhuriyet Hak Partisi"... gibi uygunsuz yakıştırmalara da maruz kalabilir.

Ancak, siyasi kazanım amacı gütmeden, tabu yıkmaya devam etmeli.

Şişirilmiş korkular boşa çıkarılırsa, toplumu geren bütün sorunlara sağlıklı çözümler üretmek mümkün hale gelir.

Türkiye'nin geleceği için tek şey söyleyebiliriz: Aldırma Baykal aldırma...

Erhan BAŞYURT - BUGÜN

Tarihci

Marmara Tarih
medreseli kardeşim, baykal en nihayetinde zahirde müslümandır. Biz kullar ancak zahire hükmederiz. Firavun ise müşriktir hatta İlahlık iddiasında bulunmuştur.. firavunla baykalın arasında çook büyük fark vardır. Baykal günahkar bir müslüman olabilir ama firavun diyemeyiz.

Tarihci

Marmara Tarih
Allah razı olsun CHP'den bizi hep güldüyor:D:D

şimdi bu lafı gerçek anlamda mütaala edersek, chp bizi hiçbir zaman güldürmemiştir..

sizin kastettiğiniz şekilde mecazi manada ise: haklısınız, son dönemlerde yaptığı çıkışlarla -doğal ve samimi olmadıkları için olsa gerek- kendilerine güldürüyorlar milleti.. daha dün çekildiğini bilmeden gayet samimice, ne yapacaksın hacca gidip araplara para mı kaptıracaksın, (gerisini yazmıyorum)... diyen chp zihniyeti bir kaç ay aradan sonra çarşaf, kuran kursu, vs.. seçim arefesi olmasa samimiyetlerine dair bir umut ışığı doğacak ama şu aşamada oda çok zayıf..

Tabiiki insanları önceden söyledikleriyle mahkum edip dün öyle diyordu bu gun böyle diyor diye yermek de bir bakıma yanlış. İnsanlar okuyorlar, geziyorlar görüyorlar, bazı şeyler yaşıyorlar, kapasiteleri genişliyor, ufukları açılıyor o nedenle dün düşündüklerinden farklı düşünebiliyorlar- düşünebiliyoruz bu aslında gayet normaldir. Hatta Efendimizin buyurduğu üzre, dünüyle bu günü aynı olan zarardadır. bunu hayatın düşünce alanında da değerlendirirsek düşüncelerimizin de gelişip değişmesinin normal ve hatta gereklilik olduğunu anlarız. Zaten fiiliyatta bunu gösteriyor. Ülkemizdeki solcu devrimci kanat 30 yıl önce ne diyor ne düşünüyorlarsa malesef halen aynı zihniyetle aynı mantıkla hatta aynı sloganlarla aynı noktadalar. Bu nedenle de muhafazakar partiler oylarını arttırırken onlar yerlerinde saymaktalar bir gelişim bir artış kaydedememekteler. Bu da gösteriyorki insan nasılki kilo aldıkça büyüdükçe elbiselerini de daha büyük almaya başlıyor,eski elbiseleri ona dar olup giydiğinde komik duruma düşüyor.. Fikren de geliştikçe ufku açıldıkça eski düşüncelerine bir şeyler katması yeni düşünceler yeni söylemler üretmesi çok doğal ve güzeldir. Ancak bu fikri büyüme gerçekten olduysa, emitasyon değilse, içi boş suni bir büyüme değilse güzeldir. Aksi halde şarlatanlıktan öte gitmeyecektir.

ebrar172

Well-known member
şimdi bu lafı gerçek anlamda mütaala edersek, chp bizi hiçbir zaman güldürmemiştir..

sizin kastettiğiniz şekilde mecazi manada ise: haklısınız, son dönemlerde yaptığı çıkışlarla -doğal ve samimi olmadıkları için olsa gerek- kendilerine güldürüyorlar milleti.. daha dün çekildiğini bilmeden gayet samimice, ne yapacaksın hacca gidip araplara para mı kaptıracaksın, (gerisini yazmıyorum)... diyen chp zihniyeti bir kaç ay aradan sonra çarşaf, kuran kursu, vs.. seçim arefesi olmasa samimiyetlerine dair bir umut ışığı doğacak ama şu aşamada oda çok zayıf..

Tabiiki insanları önceden söyledikleriyle mahkum edip dün öyle diyordu bu gun böyle diyor diye yermek de bir bakıma yanlış. İnsanlar okuyorlar, geziyorlar görüyorlar, bazı şeyler yaşıyorlar, kapasiteleri genişliyor, ufukları açılıyor o nedenle dün düşündüklerinden farklı düşünebiliyorlar- düşünebiliyoruz bu aslında gayet normaldir. Hatta Efendimizin buyurduğu üzre, dünüyle bu günü aynı olan zarardadır. bunu hayatın düşünce alanında da değerlendirirsek düşüncelerimizin de gelişip değişmesinin normal ve hatta gereklilik olduğunu anlarız. Zaten fiiliyatta bunu gösteriyor. Ülkemizdeki solcu devrimci kanat 30 yıl önce ne diyor ne düşünüyorlarsa malesef halen aynı zihniyetle aynı mantıkla hatta aynı sloganlarla aynı noktadalar. Bu nedenle de muhafazakar partiler oylarını arttırırken onlar yerlerinde saymaktalar bir gelişim bir artış kaydedememekteler. Bu da gösteriyorki insan nasılki kilo aldıkça büyüdükçe elbiselerini de daha büyük almaya başlıyor,eski elbiseleri ona dar olup giydiğinde komik duruma düşüyor.. Fikren de geliştikçe ufku açıldıkça eski düşüncelerine bir şeyler katması yeni düşünceler yeni söylemler üretmesi çok doğal ve güzeldir. Ancak bu fikri büyüme gerçekten olduysa, emitasyon değilse, içi boş suni bir büyüme değilse güzeldir. Aksi halde şarlatanlıktan öte gitmeyecektir.

benimde samimi olduklarını var sayıp düşündüğüm oldu...fakat diğer ayptıkları bu söylemlerle öylesine çelişiyorki...samimi olunmadığı görünüyor...yoksa elbetteki insanlar değişir...
vede asl olan insanın kendi kelamıdır benim için...fakat o insan her konuda söylediğini desteklerse samimiyetine inanılır...
işine geldiği konuda ak işine gelmediğinde kara derse...kelamın inandırıcılığı kalmaz ortada...

alakasız olacak fakat pazar günü zaman-gençlik ekinde okuduğum birşey geldi aklıma...yazmasam olmaz şimdi...
aklıma adı gelmiyor...zaman gençlik ekinin son sayfasında yazan genç bir kardeşimiz var ....onun yazısıydı...

kılıçdaroğlu'nun yaptığı istanbul ziyaretinde çamurlu sokakları gezerken...basın ha bire fotoğraf çekiyor tabi...sayfaya o resimlerden birini eklemiş...resimde kılıçdaroğlu çamurda yürüyor ve ayakkabılarından biri yırtık....hemde baya belirgin yırtık...
şimdi diyorki o kardeşim :

ey kılıçdaroğlu...
anladıkki siz halk adamısınız vede yırtık ayakkabıyla onların arasında gezip oy topluyorsunuz...

fakat birde bunun tersinden bakalım...sayın kılıçdaroğlu siz devletten aldığınız 8 milyar maaşı idare edip ayağınıza bir ayakkabı alamıyorsanız; istanbulu nasıl idare edeceksiniz....:D:D:D

buradanda kutluyorum kardeşimin yazısını mükemmeldi...:047:

Tarihci

Marmara Tarih
evet, çok güzel söylemiş. Aynen dediğin gibi, icraatları söylemleriyle çelişiyor. Kaş yapalım derken göz çıkarıyorlar. Yırtık ayakkabıyla dolaşmak eğitim seviyesi düşük avam tabakasında yahu baksana adam bizden düşüncesi uyandırabilir ama biraz gözü açılmış insanlar, sen aldığın onca maaşla kendini idare edemiyorsun kooca bir metropolü nasıl idare edeceksin? diye sorarlar işte böyle.. :)

Tarihci

Marmara Tarih
seni çok hüsn-ü zan sahibi gördüm keko.. :)

Baykal lehine bir şey söylerdim dünyada, o da işte buydu. :) Çünkü kişiler ne kadar günahkar da olsalar firavunluk(müşriklik) bambaşka bir şeydir. Bizler alenen kelimei tevhid getirip, elhamdülillah müslümanım diyen birine asla ve kata o firavundur gibi bir şey diyemeyiz, dememeliyiz. Fıkhta küfr isnadının sonucu hepimizce maruftur.

Bu yüzden yani yoksa baykalın kaşına gözüne değil :)

Hamiyetkar

Well-known member
Baykal lehine bir şey söylerdim dünyada, o da işte buydu. :) Çünkü kişiler ne kadar günahkar da olsalar firavunluk(müşriklik) bambaşka bir şeydir. Bizler alenen kelimei tevhid getirip, elhamdülillah müslümanım diyen birine asla ve kata o firavundur gibi bir şey diyemeyiz, dememeliyiz. Fıkhta küfr isnadının sonucu hepimizce maruftur.

Bu yüzden yani yoksa baykalın kaşına gözüne değil :)

aslanım benim..

işte risale-i nur talebesi.. herşeyi dengeli..

evet, şeriat zahire bakar.. adam, ben müslümanım diyorsa, yok sen müslüman değilsin, diyemeyiz.. doğrudur.. lakin şu da var ki; ahir zamanda geleceği bildirilen deccal de ben müslümanım, diyordu.. ve hatta kendini bazen sağlam bir dindar olarak bile görüyordu.. gel gör ki öyle dehşetli tahribatlar yaptı ki, binlerce kafir toplansa o kadarını yapamazdı..

herneyse..

fakat son tahlide yaklaşımın doğrudur.. baykal'a firavun ve kafir demeyelim.. :)

ama kafirlik, firavunluk, münafıklık yapıyor, diyebiliriz sanırım.. ne dersin? bu kadar söze cevaz var mı hocam? :)

Hamiyetkar

Well-known member
estağfurullah ben cevaz verme makamında değilim ama ben şu kadarını söyleyeyim:

Üstada soruyorlar: Namaz kılmayan kafir olur mu?

Üstad diyorki: Namaz kılmayan kafir olmaz ama kafirler namaz kılmaz...

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az :)

bu naif cevabın için teşekkür..

not: bir daha senden fetva istemeyeceğim.. ne yani, "olur" deseydin ve biz de senin bu sözünü hüccet göstererek baykal'a kafirlik, firavunluk, münafıklık ediyor, deseydik n'olurdu sanki.. :)