Hoş bir Tevâfuk…

Nur_Yazar

Well-known member
Hoş bir Tevâfuk…

lafz.jpg
Tevafuka dair aşağıdaki Osmanlıca yazıyı hazırlarken, şu yolu takip ettim. Evvela yazıyı Word’e aktarıp kuranharfleri.com sitesinden indirdiğim Husrev Hattı Font ile yazı stilini değiştirdim, ardından göze hoş görünecek şekilde font büyüklüğü, ortalamalar, satır genişliği gibi ayarlamaları yaptıktan sonra kısmî düzenlemeler için paint’e aktardım ve tevafuk kelimesini düzenlerken aynı kelimenin hemen üstünde yine aynıyla denk düştüğünü gördüm.
(Daha önce görseydim kırmızı ile değiştirmek isterdim) Daha sonra genel olarak göz gezdirdiğimde bir kaç tanesi daha gözüme çarptı. Madem hakiki tesadüf yoktur, herşey belli bir düzen üzre tevafuk iledir, hem tevafuk Husrev Efendi’nin tarzındadır diyor Üstadımız. Böylelikle ihtiyarım kesinlikle olmadığı bu yazıda, Husrev Efendi’nin hattının bilgisayar ortamında dahi rızaya en mazhar bir hat olduğuna kanaatim geldi. Zaten kani’ idim de ziyadeleşti.
icon_smile.gif
Hem konu tevafuk üzerine olunca affınıza sığınarak not düşmek istedim . Saygılar…​
adsiz4.jpg
1. de maharet kelimeleri, 2. ve 5. de tevafuk kelimeleri, 3. de tevafuk kelimesi ve Türkçe manası olan denk kelimesi, 4. de ise Husrev kelimesi ve Husrev Efendi’nin bir diğer ismi olan Ahmed’in tevafuk ettiği görülüyor. Bir kaç tane daha var ama tam denk gelmediğinden yazmadım. www.ahmedhusrevaltinbasak.com

Hüzün Rüzgarý

Well-known member
Cenab-ı Hakk ağabeyimize çok kıymetli bir özellik bahşetmiş... Onun yazmış olduğu Kur'an'ı Kerim'i okurken Tevafukları görmek beni okumaya şevklendiriyor... Allah Husrev Ağabeyimizden ve Kur'an'ı yazmasına vesile olan Üstadınızdan razı olsun...