Hulusi Ağabey'e Yazılan Bir Mektub

Hakikat

Well-known member
"Aziz Kardeşim! Evvelâ: Mektubun bana tesir etti. Fakat hakikatı düşündüm, o teessür gitti. İşte hakikat şudur ki: Mabeynimizdeki münasebet ve uhuvvet inşâallah hâlis ve lillah için olduğundan, zaman ve mekânla mukayyed olmaz. Bir şehir, bir vilayet, bir memleket, belki küre-i arz, belki dünya, belki âlem-i vücud iki hakikî dost için bir meclis hükmündedir. Böyle dostluk ve kardeşliğin firakı yok, hep visaldir. Fâni, mecazî, dünyevî dostluklar sahibleri firakı düşünsün, bize ne? Mezhebimizde (mesleğimizde) firak yok. Sen nerede bulunsan, şu kardeşin ile ellerinizdeki Sözler vasıtasıyla sohbet edebilirsin. Ben de istediğim zaman, seni yanımda dergâh-ı İlahîye beraber el açıp niyaz etmek suretinde görebilirim."(Prof.Dr. Şener Dilek ağabey, Barla Lahikası, 259 da bulunan Üstad' ın Hulusi Ağabey'e yazdığı bir mektubunu okuyor...) Okuyan -> Prof.Dr. Şener Dilek

nurpenceresi.com/index.php?oku=109

ebrar172

Well-known member
Böyle dostluk ve kardeşliğin firakı yok, hep visaldir. Fâni, mecazî, dünyevî dostluklar sahibleri firakı düşünsün, bize ne? Mezhebimizde (mesleğimizde) firak yok.

-----------

eyvAllah Hakikat...Firak sadece Allah'a olsun inşaAllah...

Hakikat

Well-known member
:037:Sen nerede bulunsan, şu kardeşin ile ellerinizdeki Sözler vasıtasıyla sohbet edebilirsin. Ben de istediğim zaman, seni yanımda dergâh-ı İlahîye beraber el açıp niyaz etmek suretinde görebilirim.:037:

OrhanCAN

Active member
yirmi Üçüncü Mektup - s.477

AZİZ, gayretli, ciddî, hakikatli, hâlis, dirayetli kardeşim,

Bizim gibi hakikat ve âhiret kardeşlerin, ihtilâf-ı zaman ve mekân, sohbetlerine ve ünsiyetlerine bir mâni teşkil etmez.

Biri şarkda, biri garpta, biri mazide, biri müstakbelde, biri dünyada, biriâhirette olsa da, beraber sayılabilirler ve sohbet edebilirler.

Hususan birtek maksat için birtek vazifede bulunanlar, birbirinin aynı hükmündedirler.

Hakikat

Well-known member
Biri şarkda, biri garpta, biri mazide, biri müstakbelde, biri dünyada, biriâhirette olsa da, beraber sayılabilirler ve sohbet edebilirler.