imanı kurtarmak ve kuvvetlendirmek ve tahkikî yapmanın en kısa ve en kolayı...

Ahmet.1

Well-known member
Risale-i Nur, hakaik-i İslâmiyeye dair ihtiyaçlara kâfi geliyor, başka eserlere ihtiyaç bırakmıyor. Kat'î ve çok tecrübelerle anlaşılmış ki, imanı kurtarmak ve kuvvetlendirmek ve tahkikî yapmanın en kısa ve en kolayı Risale-i Nur'dadır. Evet onbeş sene yerine, onbeş haftada Risale-i Nur o yolu kestirir, iman-ı tahkikîye îsal eder. Bu fakir kardeşiniz yirmi sene evvel, kesret-i mütalaa ile bazan bir günde bir cild kitabı anlayarak mütalaa ederken; yirmi seneye yakındır ki, Kur'an ve Kur'an'dan gelen Risale-i Nur bana kâfi geliyordu. Bir tek kitaba muhtaç olmadım, başka kitabları da yanımda bulundurmadım. Risale-i Nur çok mütenevvi hakaika dair olduğu halde, te'lifi zamanında, yirmi seneden beri ben muhtaç olmadım. Elbette siz, yirmi derece daha ziyade muhtaç olmamak lâzım gelir.

Tarihçe-i Hayat

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
kesret-i mütalaa ile bazan bir günde bir cild kitabı anlayarak mütalaa ederken

Ustad Bediüzzaman başka bir yerde sekiz senelik bir medrese tahsilinden bahsediyordu. Yine bununla beraber aziz ustadımızın zekasına medrese hocalarının dahi hayran kaldığını hafızasının çok güçlü olduğunu sair hususlarda görüyoruz. Günde bir cilt okuyan mubarek ustadımız demekki anlayabiliriz İslamiyete ait bir çok muhim eseri hafızasında muhafaza etmiş ve Kur'an-ı Kerimin süzgeçinde ve Hadis-i Şerif bünyasinde süzerek bizlere bu zamanda ve sonraki zamanlarda önemli olacak ve islamiyete dair bütün eserleri içinde barındıra bir eseri neşretmiş.. Böyle mükemmel bir eser elbette başka eserlere ihtiyaç bırakmaz..