Kıldığımız namaz papağan namazı haberiniz olsun

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Kıldığımız namaz papağan namazı haberiniz olsun
,

Bugün artık namaz kılan insanların sayısı parmakla gösterilecek kadar az aslında onları tebrik etmek lazım ’ diyebilecek olanlar olsa da ben yine de namaz kılan birini yani kendi nefsimi ve onun şahsında onun gibi olan nankör ve sinsi nefisleri eleştireceğim.

Namaz kılmayan bir insana ne denebilir ki?

Zaten namaz kılmayan ve kendisine namazın öneminden bahsedilince kılabilecek olan ‘ihlaslı!’ müminlerin %80 i şu sebeple namaz kılmıyorlar;

-yaa adam namaz kılıyor dedikodu yapıyor kadına kıza bakıyor namaz kılacaksan böyle şeylerden uzak duracaksın kardeşim’ diyor

(yani nefsinin isteklerini yapamamaktan korktuğu için nefsinin isteklerini namaza tercih ediyor.)

Tamam söylediğinin % 50 si doğru
Evet namaz kılıyorsan günahlardan uzak duracaksın.
Zaten sen ihlas ile namaz kılıyorsan bilki o namaz seni günahlardan alıkoyar.

Allah böyle buyuruyor;

"(Resulüm!) Sana vahyedilen Kitab'ı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki, namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir."
(ankebut suresi:45.ayet)

Fakat diğer bir yandan da yani günah işliyorum diye namaz kılmamak da tamamen yanlış bir davranıştır.

Kişinin günahı terk edeceğine namazı terk etmesi cenneti tercih edeceğine cehennemi tercih etmesine eşit bir davranıştır.

Namaz kılan bir insan ‘acaba?’ konumundadır.

Kılmayan sa ‘hiç’ konumundadır.

yani biri
‘acaba namazım kabul oldu mu acaba Allah bu namazlarım vesilesiyle aradaki günahlarımı affetti mi?’

Derken ötekinin bunu aklından geçirme güzelliği de yoktur.

Çünkü namaz gerçekten eğer doğru kılınırsa ve Allah c.c kabul ederse günahlara kefarettir.

Hz. Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatıyor:

"Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'in şöyle söylediğini işittim:
"Sizden birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve bu nehirde hergün beş kere yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı, ne dersiniz?"
"Bu hal, dediler, onun kirlerinden hiçbir şey bırakmaz!" Aleyhissalatu vesselam:
"İşte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah onlar sayesinde bütün hataları siler" buyurdu."

Buhari, Mevakit 6; Muslim, Mesacid 282, (666); Tirmizi, Emsal 5, (2872); Nesai, Salat 7, (1, 231); Muvatta,

Ama kılmayan bir kimse için böyle bir durum söz konusu değil

Artık o Cuma dan Cuma ya yada bayram dan bayrama kıldığı namazın ve yılda bir ay tuttuğu orucun kendisini namazın yükümlülüğünden kurtaracağını hayal etsin dursun.

Evet öyle hayal ediyor çünkü günahını az sevabını çok görüyor.

Oysa namazın telafisi ancak namaz dır.

Efendimiz şöyle buyuruyor;

Abdullah İbnu Mes`ud (ra) bize iki hadis rivayet etti. Bunlardan biri Hz. Peygamber (sav)`den di, diğeri de kendisinden.

Dedi ki:

"Mü`min günahını şöyle görür: "O, sanki üzerine her an düşme tehlikesi olan bir dağın dibinde oturmaktadır. Dağ düşer mi diye korkar durur. Facir ise, günahı burnunun üzerinden geçen bir sinek gibi görür"
İbnu Mes`ud bunu söyledikten sonra eliyle, şöyle diyerek, burnundan sinek kovalar gibi yapmıştır.

Ne olacak bir 5 lira sadaka verir Allah oynadığı sayısalları aldığı piyango biletlerini yaptığı israfları affediverir

Bir oruç tutar yediği haramlar affolur

Günahlar böylece bittikten sonra

Mübarek gecelerde bi tesbih namazı kılar bi bilmem kaçbin kere subhanallahi … duasını çeker tamaaam.

Allah bütün kazalarını affeder.

Ama öyle değil kişinin ahirette ilk sorgusu namaz
dır.

Efendimiz s.a.v şöyle buyuruyor;

(Kıyâmette kulun ilk sorguya çekileceği ibâdet namazdır. Namaz düzgün ise, diğer amelleri kabûl edilir, düzgün değilse, hiçbir ameli kabûl edilmez.)

[Taberânî)

İnş
icon_question.gif
bizde namazı tamam olanlardan oluruz.

Ama yanlış anlaşılmasın namazı tamam olan demek günde 5 vakit namaz kılan demek değildir.

İddia ediyorum 5 vakit namaz kılanların %90 ı benim gibi namazdan bihaber namazın önemini kimin huzurunda durduğunu, kavrayamadan okuduğu surelerin ve duaların anlamını bilmeden bir adet gibi kılıyor maalesef.

Hergün 5 defa alel acele abdestini alıyor aklında binbir türlü iş çözerken bi allahuekber dediğini biliyor birde esselamu aleykum verahmetullah dediğini.

Cuma günü camiye kurmalı bir oyuncak gibi gidiyor
Hutbenin cemaatin manasının kavrayamıyor

Neden tek tek değil de camaat olarak kıldığını bilmiyor
Cemaatte kimse kimseyi tanımıyor.
Hoca dersen çoğu görevini yapmış olmak için kuru kuru hutbeyi okuyor sanki cemaate uyuması için masal okuyor sessiz ruhsuz.

Oysa o kişi ye amiri bir görev verse ve dese ki;

-buna çok dikkat et yanlış olmasın!

O adam yanlış yapmayayım da fırça yemeyeyim diye ona öyle dikkat eder ki
O işi yaparken aklına başka hiçbirşey gelmez hatta bir an aklında olan diğer önemli şeyleri de unutur.
Yada bir öğrenci kurtarma yazılısında öyle dalmıştır ki beyni sadece okuduğu sorunun cevabını oda oda arıyor olur.

Demek ki benim gibi olan bu kişiler namaza
Ve dolayısıyla Allah a
Amirleri kadar öğretmenleri kadar önem vermiyorlar.

İşte böyle benim gibi olanların durumu eğer böyle devam ederse (Allah muhafaza)

Ahırette Allah o namazları bizim yüzümüze kirli bir bez gibi çarpacak

(imamı gazali kalplerin keşfi: Şeytanın hileleri hadisi)

-al bunu ben senden böyle namaz istemedim!

(subhanallah ne kötü bir akıbet)

Allah c.c buyuruyor c.c

1. Dini yalanlayanı gördün mü?

2. İşte o, yetimi şiddet ve sitemle itendir.
3. Yoksulu doyurmaya teşvik etmeyendir.

4. İşte (böyle) namaz kılanların vay haline ki,

5 Onlar namazlarından gaflet içindedirler.

maun suresi

Huseyni

Müdavim
Allah cc. razı olsun abi. Müsadenizle, "nasılsa ben bu namazı hakkıyla eda edemem" deyip, namazdan uzaklaşanlara da, teşvik mahiyetinde Üstad Hazretlerinin şu sözünü hatırlatmak isterim.

"Sakın deme, “Benim namazım nerede, şu hakikat-i namaz nerede?” Zira, bir hurma çekirdeği, bir hurma ağacı gibi, kendi ağacını tavsif eder. Fark yalnız icmal ve tafsil ile olduğu gibi; senin ve benim gibi bir âmînin velev hissetmezse namazı, büyük bir velînin namazı gibi şu nurdan bir hissesi var, şu hakikatten bir sırrı vardır velev şuurun taallûk etmezse. Fakat derecâta göre inkişaf ve tenevvürü ayrı ayrıdır. Nasıl bir hurma çekirdeğinden tâ mükemmel bir hurma ağacına kadar, ne kadar merâtip bulunur. Öyle de, namazın derecatında da daha fazla meratip bulunabilir. Fakat bütün o merâtipte, o hakikat-i nuraniyenin esası bulunur."

Yirmi Birinci Söz

Yorgun

Well-known member
Rabbim sizlerden razı olsun.

Muhterem değerli büyüklerim,hocalarım ve kardeşlerim ,çoğunuz benim ilmim bakımından zayıf oldumu biliyorsunuz. Sorunlarımıda biliyorsunuz.

Rabbime şükürler olsun geçte olsa başladım ve beş vakit namazımı eda ediyorum, Ama benim en büyük sorunum sıkıntılarım yüzünden vesvesesiz namaz kılamamam çok zorlanıyorum namaza başlamadan Rabbime yalvarıyorum. Nefsimden ve şeytan sana sığınıyorum, Diye genede zorlanıyorum.

Daha bir çok süre ezberlemem lazım onuda yapamıyorum, sorunlarım yüzünden normalde benim evden çıkışımı verdiler cuma günü yalvar yakar bir kaç gün müsade aldım. Almanya gibi gurbette gitmediğim kimse kalmadı kimse yardımcı dahi olmuyor, Yani ne kalacak yerim var neden gidecek kimsem nede maddi durumum.

Değerli hocalarım şimdi benim kıldığım namaz kabul olmuyor mu ? Sıkıntıları kafamdan atamadığım için zorlanıyorum. Vesvese ile ilgili okumadığım yazı kalmadı nerdeyse dualarınıda ediyorum.

Abdullah abimizin dediği gibi binlerce tesbihat okuyorum hemen hemen hergün yolda yürürken bile salavat getirerek yürüyorum. Korku alıyor hep içimi Rabbim dualarımı kabul etmiyormu ? diye

Peki ben vessesiz namazımı nasıl eda edebilirim ?

Bende namazımda lezzet almak istiyorum ama yapamıyorum.

Rabbim cümlemizin yar yar yardımcısı olsun.

Dün düşündüm evden atılırsam foruma nasıl ulaşacam diye ilk açtığım sayfa Risaleforum.net'tir,sizlerin bende hakkı var, Hatimde olsun duada yardımında olsun elinizden geleni esirgemediniz. Ansızın çıkarılırsam hakkınızı helal edin.

Rabbim cümlenizden razı olsun.

Yorgun

Well-known member
Amin, ecmain. Yorgun kardeş şu bölümü okur musunuz ? ANLAŞILMAYAN Bİ YER OLURSA AYRI BİR KONU AÇARAK ORADAN DEVAM EDEBİLİRİZ İNŞALLAH. ALLAH CC. SIKINTILARINIZI hiçe indirsin. Yardımcınız olsun, amin.

Sorularla Risale | Risale-i Nur Külliyatı | İkinci Makam

Amin ecmain inş...Allah (c.c.) razı olsun hocam,

Evet okudum yazıldığı gibi kalbe öyle şüpheler veriyorki bazı günler namazımı bozuyorum, kabul olunmuyacak diye yeniden niyet edip kılıyorum.

Mesela cuma namazında da yanımda babam yaşımda olanlar var çoğu hacca gitmiş fakat o kadar hızlı kılıyorlarki ben şaşıyorum diyorum benmi hata yapıyorum. Ben daha ikinci rekattayım yanımdaki amca selamını veriyor.

Huseyni

Müdavim
AAllah (c.c.) razı olsun

Evet okudum yazıldığı gibi kalbe öyle şüpheler veriyorki bazı günler namazımı bozuyorum, kabul olunmuyacak diye yeniden niyet edip kılıyorum.

Mesela cuma namazında da yanımda babam yaşımda olanlar var çoğu hacca gitmiş fakat o kadar hızlı kılıyorlarki ben şaşıyorum diyorum benmi hata yapıyorum. Ben daha ikinci rekattayım yanımdaki amca selamını veriyor.

Amin, ecmain. Verdiğim linkte bu tehlikeye dikkat çekilmiş. Kabul olunmayacak diye yeniden niyet edip kılmanız gittikçe tamamını terketmenize de sebep olabilir. Süreklilik arzeden bir durumsa vesvese olduğu bariz. Ehemmiyet vermemek daha ii olur kanaatindeyiz.

Yorgun

Well-known member
Amin, ecmain. Verdiğim linkte bu tehlikeye dikkat çekilmiş. Kabul olunmayacak diye yeniden niyet edip kılmanız gittikçe tamamını terketmenize de sebep olabilir. Süreklilik arzeden bir durumsa vesvese olduğu bariz. Ehemmiyet vermemek daha ii olur kanaatindeyiz.

Hüseyni hocam çok sık bozmadım ama arada oluyor. Kafamdan sıkıntıları atamadığımdan namaza başlar başlamaz şeytanda başlıyor elimden geldiği kadar mücadele ediyorum.Şeytanı defetmeye çalışıyorum, hocam yalnız olmanında verdiği şeyler insan dört duvar arasında duvarla arkadaş oldum. Rabbim bizlere hayırlı dostlarla tanışmayı nasip eder inşallah.

Rabbim sizlerden razı olsun link çok iyi hatta altta daha değişik hallerde konuları var onları okuyorum.

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Rabbim sizlerden razı olsun.

Muhterem değerli büyüklerim,hocalarım ve kardeşlerim ,çoğunuz benim ilmim bakımından zayıf oldumu biliyorsunuz. Sorunlarımıda biliyorsunuz.

Rabbime şükürler olsun geçte olsa başladım ve beş vakit namazımı eda ediyorum, Ama benim en büyük sorunum sıkıntılarım yüzünden vesvesesiz namaz kılamamam çok zorlanıyorum namaza başlamadan Rabbime yalvarıyorum. Nefsimden ve şeytan sana sığınıyorum, Diye genede zorlanıyorum.

Daha bir çok süre ezberlemem lazım onuda yapamıyorum, sorunlarım yüzünden normalde benim evden çıkışımı verdiler cuma günü yalvar yakar bir kaç gün müsade aldım. Almanya gibi gurbette gitmediğim kimse kalmadı kimse yardımcı dahi olmuyor, Yani ne kalacak yerim var neden gidecek kimsem nede maddi durumum.

Değerli hocalarım şimdi benim kıldığım namaz kabul olmuyor mu ? Sıkıntıları kafamdan atamadığım için zorlanıyorum. Vesvese ile ilgili okumadığım yazı kalmadı nerdeyse dualarınıda ediyorum.

Abdullah abimizin dediği gibi binlerce tesbihat okuyorum hemen hemen hergün yolda yürürken bile salavat getirerek yürüyorum. Korku alıyor hep içimi Rabbim dualarımı kabul etmiyormu ? diye

Peki ben vessesiz namazımı nasıl eda edebilirim ?

Bende namazımda lezzet almak istiyorum ama yapamıyorum.

Rabbim cümlemizin yar yar yardımcısı olsun.

Dün düşündüm evden atılırsam foruma nasıl ulaşacam diye ilk açtığım sayfa Risaleforum.net'tir,sizlerin bende hakkı var, Hatimde olsun duada yardımında olsun elinizden geleni esirgemediniz. Ansızın çıkarılırsam hakkınızı helal edin.

Rabbim cümlenizden razı olsun.

Selamün Aleyküm degerli kardesim..

Rabbim sendende Hüseyin kardesimdende razi ve memnun olsun..ilmi olarak Hüseyin kardesimin vedigi linkten istifade edersiniz insallah ayrica akliniza takilan olursa elimizden geldigince yardimci olmaya calisiriz..

Yorgun kardesim bende biraz muhabbet edeyim insallah.. Gurbet eldeki yanlizligindan ve bazi sıkıntılarindan bahsediyorsun biliyorumki sikayetci degilsin tam tersine ne kadar sevinsen yeridir cünkü İnananlar açısından Sıkıntı ve hastaliklar nimettir Allah Kimseye Kaldırabileceğinden Fazla Yük Yüklemez sabredelim sükredelim insallah iyi olur.

Namazdaki vesvese konusuna gelirsek cocuklugumda vakit namazlarini arasira kilardim genelde cuma, namazlarini kacirmazdim normal tr düzeni ???? Askerligimi yapip evlenince akil kemale ermeye bende bes vakit namaz kilmaya basladim lakin bir cogumuzda olan vesvese sardi her yanimi namazda bir türlü huzur bulamiyordum derin bir ilmi bilgimde yoktu kimden yardim alayim derken camii hocamiza bu sıkıntımi naklettim hocam bakti camii cemaatine yeni isinan biri cok ilmi konulara dalip kacirmayayim diyip benim o an anlayacagim bir lisani halle söyle cevap verdi..
Abdullah efendi önceleri namazlarini cumadan cumaya kilardin son sünneti bile kilmadan kacardin aklin hep baska yerlerdeydi seytan derdi aman ilismeyeyim buna cumadan cumaya namaz kiliyor oda yarim yamalak.. Simdi ise is degisti bes vakit namazini cemaatle beraber kiliyorsun Seytan baktiki seni kaybetmek üzere kaybetmemek icin namazda akla gelmedik vesveseler veriyor.. Aman ha aldanma Abdullah efendi aklina ne gelirse gelsin üc,mü kildim bes,mi kildim namazim oldumu diye hic düsünme cemaate devam et kirk gün sonra senin yakani birakir dedi...Rabbim o Hoca efenddiden razi olsun kirk güne dahi varmadan bende bi sey kalmadi Elhamdulillah..
insallah her sart ve düsüne altinda namazlarimiza devam edelim vesvese geldikce seytana inat kaza namazi kilalim...Rabbim cümlemizi namazlarini dost dogru kilanlardan eylesin insallah...

Yorgun

Well-known member
Selamün Aleyküm degerli kardesim..

Rabbim sendende Hüseyin kardesimdende razi ve memnun olsun..ilmi olarak Hüseyin kardesimin vedigi linkten istifade edersiniz insallah ayrica akliniza takilan olursa elimizden geldigince yardimci olmaya calisiriz..

Yorgun kardesim bende biraz muhabbet edeyim insallah.. Gurbet eldeki yanlizligindan ve bazi sıkıntılarindan bahsediyorsun biliyorumki sikayetci degilsin tam tersine ne kadar sevinsen yeridir cünkü İnananlar açısından Sıkıntı ve hastaliklar nimettir Allah Kimseye Kaldırabileceğinden Fazla Yük Yüklemez sabredelim sükredelim insallah iyi olur.

Namazdaki vesvese konusuna gelirsek cocuklugumda vakit namazlarini arasira kilardim genelde cuma, namazlarini kacirmazdim normal tr düzeni ???? Askerligimi yapip evlenince akil kemale ermeye bende bes vakit namaz kilmaya basladim lakin bir cogumuzda olan vesvese sardi her yanimi namazda bir türlü huzur bulamiyordum derin bir ilmi bilgimde yoktu kimden yardim alayim derken camii hocamiza bu sıkıntımi naklettim hocam bakti camii cemaatine yeni isinan biri cok ilmi konulara dalip kacirmayayim diyip benim o an anlayacagim bir lisani halle söyle cevap verdi..
Abdullah efendi önceleri namazlarini cumadan cumaya kilardin son sünneti bile kilmadan kacardin aklin hep baska yerlerdeydi seytan derdi aman ilismeyeyim buna cumadan cumaya namaz kiliyor oda yarim yamalak.. Simdi ise is degisti bes vakit namazini cemaatle beraber kiliyorsun Seytan baktiki seni kaybetmek üzere kaybetmemek icin namazda akla gelmedik vesveseler veriyor.. Aman ha aldanma Abdullah efendi aklina ne gelirse gelsin üc,mü kildim bes,mi kildim namazim oldumu diye hic düsünme cemaate devam et kirk gün sonra senin yakani birakir dedi...Rabbim o Hoca efenddiden razi olsun kirk güne dahi varmadan bende bi sey kalmadi Elhamdulillah..
insallah her sart ve düsüne altinda namazlarimiza devam edelim vesvese geldikce seytana inat kaza namazi kilalim...Rabbim cümlemizi namazlarini dost dogru kilanlardan eylesin insallah...

Amin cemain inş.. Rabbim sizlerden razı olsun Abdullah abi, Evet Hüseyni hocamın verdiği link çok iyi kafamda takılan bir çok soru işaretini orada giderdim. Allah razı olsun Hüseyni hocamdan.

Rabbimden gelen sıkıntılarıma razıyım, evet maalesef yalnız olmanın etkisi çok birde işteklifleri geliyor anlaşıyorsun ister istemez onada ümit bağlıyorsun sıkıntıda olan biri için büyük teselli oluyor. Rabbime şükür ediyorum, İş tam olacakken bozuluyor bu sefer ister istemez yürekte burukluk ve o an ümitsizliğe kapılmaya başlıyorum. Malum gurbetteyim ve burada kanunlar ağır dost arkadaş diye sarıldıklarımdan darbe yemişim çıkarları yoksa selam bile vermiyorlar.

Namazlarımda şeytanı defetmek için mücadele veriyorum, dediğim gibi ansızın öyle şeyler aklıma sokuyorki nerdeyse namazı bozma derecesine geliyorum ve bozduğum anlar oldu tekrar niyet edip kılıyorum.Rabbim benide şeytanın vesveslerinden kurtarır inşallah.

Rabbim cümlenizden razı olsun..

ziyakarababa

Well-known member
şeytanın dedigi gibi ben size tavugun bugday sectigi gibi namaz kıldırrım...yapıyorda....
rabim insallah kıldıgımız namazlarımızı hakkıyla eda eylemeyi nasip buyursun..

insallah bizler namazlarımızı kılalım ister öyle ister böyle eni sonunda düzelecektir insallah zamanla daha husulu bir sekılde daha samimi hale gelkecektir...ben kilkamiyorum ben yapamiyorum dedipte hemen birakmak şeytanın nefsinin üstünlügüdür..
biz inşallah elimizden geldigi kadar kılmaya calısalım kabul olunup olmaması rabbimizin merhametine kalmıs...
ama biz hiç kılmasak yarın ne deriz hiç birsey....
selam ve dua ile