Kıyafet alırken çocuğa da seçme şansı tanıyın

nuriye

Well-known member
Kendi elbisesini seçmesine fırsat tanımak çocukların özgüven gelişimini olumlu etkiliyor. Giyim konusunda seçme hakkı tanınmayan çocuklarda ise özgüven eksikliği, çekingenlik, kararsızlık, hep yönlendirilmeyi bekleme gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Kendilerinin anneden ayrı bir varlık olduklarını 3 yaşında fark eden çocuklar, bu dönemde dünyayı keşfetme denemeleri yapıyorlar.

Dünyayı öğrenme ve keşfetme isteği bu süreçte zirveye çıkan çocukların ilk bireyselleşme çabaları bu dönemde ortaya çıkıyor. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Çocuk Psikoloğu Aynur Sayım, 3 yaş döneminde çocukların yemeği kendisi yemek isteyebileceğini, oyuncağını kendisi almak isteyebileceğini ifade ediyor. Bu dönemde korumacı tavırla çocukların hareketlerinin kısıtlanmaması gerektiğini vurgulayan Sayım, şu uyarıda bulunuyor: "Eğer aile çocuğu engeller, her hareketinde uyarır, çocuğa zarar gelecek endişesi ile korumacı, müdahaleci davranırsa, çocuğun güveni kırılır. Dünyayı tehlikeli bir yer olarak algılar ve yeni girişimlerinde daha temkinli olma ihtiyacı duyar. Anne-baba çocuk için gerekli güvenlik önlemlerini alarak, çocuğa kendisini gerçekleştirmesi için fırsat sunmalı."
Elbise seçme isteğinin çocuğun bireyselleşme denemesi olduğunu kaydeden Sayım, "Çocuk uygun kıyafeti seçmiyorsa, ona en azından alternatifler sunup, bunlar arasından beğenmesini istemelidir." diyor. Sayım, çocuklara kontrollü bir şekilde uygun kıyafeti seçmesine yardımcı olmayı öneriyor.

nimet06

Well-known member
:048:Çok doğru bir yazı.ben aynen uyguluyorum.şu anda kızım 3 yaşında ve herşeyi kendisi yapıyor.1 yaşından itibaren yemeği kendisi döke saça yiyor.kıyafet seçme olayını da hep ona sorarak tabiki uygun olanı alıyorum.beraber yemek bile yapıyoruz.:021:

VUSLAT

Well-known member
:048:Çok doğru bir yazı.ben aynen uyguluyorum.şu anda kızım 3 yaşında ve herşeyi kendisi yapıyor.1 yaşından itibaren yemeği kendisi döke saça yiyor.kıyafet seçme olayını da hep ona sorarak tabiki uygun olanı alıyorum.beraber yemek bile yapıyoruz.:021:

çok doğru yapıyorsunuz...
katıldığım ''ideal aile'' seminerinde...
aynen sizin yaptığınız gibi yapılmasını öneriyorlardı...
ayrıca çocuğunuzla iletişim kurarken gözlerine bakarak tıpkı büyük bir insanı
dinlerken ki olgunlukda dinklenilmesi gerektiği vurgulanmıştı...
sizi tebrik ederim nimet kardeşim...
ben çocuk eğitimine çok önem veriyorum...
çocuk nasıl eğitiliyorsa toplumda ona göre bir birey oluyor...
herşey ailede bitiyor...

nimet06

Well-known member
:gül:vuslat kardeşim sağolasın güzel sözlerin için aynen onunla büyük insanla konuşur gibi konuşuyorum.elimden geldiğince çocuk yetiştirmenin en doğru şeklini uygulamaya çalışıyorum.çünkü gerçekte n onlara da birey olarak yaklaşmak gerek.çalışıyorum ama akşam onunla geçirdiğim saatlerde en doğru olanı yapmaya çalışıyorum.sadece aklıma takılan bir konu var.dini eğitimine ne zaman ve nasıl başlamalıyım.bu konuda bana tavsiyesi olan bir kardeşim olursa çok sevinirim.Çünkü bence dini eğitimi çok çok önemli.selam ve dua ile.

VUSLAT

Well-known member
:gül: aklıma takılan bir konu var.dini eğitimine ne zaman ve nasıl başlamalıyım.

gül için teşekkür ederim çok naziksin...
buda senin için olsun kardeşim...:gül:
bu konuyla bilgim olmamakla beraber tavsiyem...
bazı dini kavramları öğretebilirsin...
örneğin besmele çekmeyi, Allah bir demeyi...
şuan aklıma gelmiyor ama buna benzer kelimeleri artık yavaş yavaş öğrenmeli bence diyorum...
her gün yeni bir şey...
öğrendiği kelime veya şeyi duyduğunda, ona çok mutlu olduğunu hissettir...
o zaman çocuklar o şeyi çok seviyorlar ve unutmuyorlar...
inşaAllah inançlı, imanlı çocuklar yetiştiririz