Konvoyla 12 bin km katedip Gazze'ye girdi

nuriye

Well-known member
gazze.jpg
İngiliz parlamenter George Galloway, 12 bin km katederek İngiltere'den getirdiği yardım mallarını İsrail saldırıları sırasında yerle bir olan Gazze'ye ulaştırdı. 24 gün süren yolculuk boyunca pek çok zorlukla karşılaşan Galloway'in 110 araçtan oluşan konvoyu, Gazzeliler tarafından kahramanlar gibi karşılandı. Gazze'ye yapılan saldırıları dünya kamuoyunun gündemine daha fazla getirmek ve İsrail'in uyguladığı ablukanın kaldırılmasını sağlamak için 'Viva Palestina' konvoyunu oluşturan Galloway, Gazze'ye girer girmez yeri öptü. Galloway, Filistin'e birçok kez geldiğini ancak en duygulu olanının İsrail'in 22 günlük soykırımsal saldırıları sonrası olduğunu söyledi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek'in araya girmesiyle ancak Gazze'ye geçebilen Galloway, yaklaşık 1,4 milyon dolar değerindeki yardım malzemelerinin büyük çoğunluğunu Mısır tarafında bırakmak zorunda kaldı. Bir tek ilaç ve bazı tıbbi malzemelerin Gazze'ye sokulmasına izin verilirken, gıda maddeleri de İsrail'in kontrolünden geçirildikten sonra Mısır aracılığıyla Gazzelilere ulaştırılacak. Bu arada, Galloway'in birkaç hafta önce Mısır halkına "tiran Hüsnü Mübarek'i devirin" çağrısı yapmasının, yardım konvoyunun taşlı saldırıya uğramasına neden olduğu belirtildi. İngiltere'den yola çıkan Galloway'in konvoyu Fransa, İspanya, Fas, Cezayir, Tunus ve Libya'dan geçerek Mısır'a girmişti. Dünyanın dört bir yanında Gazze'ye ulaştırılmak için gönderilen binlerce ton yardım ya Mısır'ın El Ariş kentinde bekletiliyor ya da Gazze'ye girmek için İsrail ile Mısır arasındaki Kerem Şalom Sınır Kapısı'nda uzun kuyruklar oluşturuyor. İngiltere'nin en ilginç politikacılarından olan Galloway, ABD'nin Irak işgalini kabul etmediği gibi, Saddam Hüseyin döneminde Irak'ı ziyaret ederek, bu ülkeye uygulanan ablukaya da karşı çıkmıştı.