Korkutmadan sevdirebilmek önemli

Nûrolog

Well-known member
İki çocuğumuz var. Akşamları beraber kitap okuyoruz. Allah’ı, özellikle ahiret inancını anlatırken cehennemden ve ahiret azabından bahsederken çok etkileniyorlar. Bu konuda nasıl bir metot izleyelim. Önerilerinizi bekliyorum.
Ahmet Güneş

Sevgili kardeşim, duyarlılığınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Terbiyede korku ve sevgi dengesi çok iyi ayarlanmalıdır.Yapılan yanlışlardan biri de Allah kavramını bir "korku" faktörü olarak kullanmaktır. Eğitim açısından bu son derece sakıncalı bir metottur. Anne babalar çocuğa model olmak durumundadır. Çocukta Allah inancı ilk önce taklit yoluyla oluşur. Önce onları örnek alır. Allah kavramı soyut bir kavram olduğu için çocuk yaşı gereği zaten anlamakta zorluk çekmektedir. Bu nedenle Allah kavramı güzellikle anlatılmalı, korku öğeleri taşımamalıdır. Aileler daha çok üstesinden gelemedikleri çocukları disipline etmek için Allah korkusunu kullanırlar. "Allah taş yapar, cehennemde yakar" gibi...
Sürekli cezalandıran bir Allah’tan bahsetmek yanlıştır. Bu şekilde Allah anlatılmaz.
Değerli kardeşim,
Çocuğunuza vereceğiniz Allah inancı, korku ağırlıklı verilirse, yani korku temel alınarak Allah kavramı öğretilirse bu durum çocuğun ileride daha isyankâr olmasına yol açabilir ya da sorgulamayı ve araştırmayı ve bunun doğrultusunda Allah'ı öğrenmesini olumsuz etkileyebilir. Bu konuya dikkat ederek sevgi yolunu deneyin. Allah’ı sevdirerek işe başlayın.
Şu güzel bahar günlerinde beraber piknik yapın. Allah’ın sizler için yazdığı kâinat kitabını beraber okuyun. Verdiği nimetleri saymaya başlayın. Bitiremezsiniz. İşte bu bitmez, tükenmez güzel nimetlerin sahibini sevmemek mümkün mü?
Gönlünüzden sevgi eksik olmasın.
Selamlar.

Ümit burcu