Mecazi aşktan Hakiki aşka(ilahiaşk) geçiş

zeyhak_

Well-known member
Çoğu gençlerimiz malesef Aşkın bir okul olduğunu bilmiyor ve sadece dünyalık görebiliyorlar halbuki Mecazi aşklar —>Hakiki aşka köprüdür…
Öze inebilmek gerek, karşındaki insan sadece bir resim,asıl ressamı bulabilmek önemli…
Mevlam önce resimle sevdirir kendini sonra resmi alır, aradan kendini buldursun diye ,işte o vakit yanar aşık neden böyle oldu diye …
Leyla aşkından Mevlaya geçen Mecnun gibi…
İşte bu noktada ilmi bilgiye, iman hakikatlerine tutunan aşıklar kurtulur ve aşkın hakikati olan Cenab-ı Hakka aşık olur(ilahiaşkın hakikatine erer)
İşte gençlerimize bunu bir okul olduğunu, büyük Allah dostlarının bu konuda ki sözlerini mütaala etmeleri sağlanırsa onlarda mecazdan hakikiye geçebilirler…
En güzel örnek H.z Muhammed(s.a.v) ;Tüm ömrünü Ebedi Sevdiği uğrunda harcamış,Miraca ulaşmış,ilahiaşkı en yükseği ile yaşamış,son nefesinde Refikiala diyerek bu fani dünyadan ayrılmıştır….
H.z Mevlana(k.s):Çok değerli bir müderrisken H.z Şemsin ışığıyla ilahiaşkın ilmine vakıf olmuş ve Bir Aşk okulu müderrisi olmuş tüm dünya için,bundandır ki tüm dünyadaki insanların araştırdığı değerli büyüklerimizdir onlar…
H.z Rabia;Öyle bir ömür yaşamıştır ki ,tüm hayatı İlahiaşkın derinliğinde geçmiş,daha yeni onu anlatan bir kitab bitirdim,doyamadım Onun aşkına ve şu sözler dilimden döküldü okurken; Aşkına aşık olduğum Rabia dedim….
Çocuklarımıza bu konuda bilgilendirmemiz gereklidir,çünkü mecazi aşklar tehlikeli bir girdap olur, bazen çıkmayı başaramazlarsa yanlış kararlar verebilirler.
Bu yüzden ailelere önemli görevler düşüyor….

Leyli_Efruz

Well-known member
İskender Pala der ki;

“Yalnızca bir türlü aşk vardır; ama görüntüleri binlerce türlüdür” der bir bilge. Üç çeşidini söyleyelim: Aşk beşeridir; şakayla başlar, sorumluluk getirir. Gözden girer, gönülde yaşar. Surete meyledenler ziyandadır. Aşk platoniktir; sohbetle başlar, zahmet getirir. Zihinden girer, gönülde yaşar. Siretini süslemeyenler yol şaşırır. Aşk İlahidir; imanla başlar, vahdete götürür. Gönülde doğar, gönülde yasar. Sırrı saklamayanlar, başını verir.

Rabbim bizi mecazi aşkların tuzaklarından korusun ilahi aşk yolunda ilerleyenlerden eylesin;)