Monoton evliliklere çözüm

Elif_Gibi

Well-known member
Monoton evliliklere çözüm

Ömer Kalkan
Merhaba Yasemin Hanım;İlk önce sizi tebrik ederim Bana göre Ailem dergisinin buna çok ihtiyacı vardı Bazen evlilikle ilgili yazılar çıkıyordu ama bunu sürekli hale getirmenize çok sevindim Aslında ben evli biri değilim Üniversite öğrencisiyim Ama iki yıldan beri beraber olduğum bir kız var, inşallah mutlu sona ulaşmak istiyoruz Ailelerimizin de haberi var, yani iş ciddi Çevremde birçok evlilik görüyorum Bazıları sorunlarını anlatır Dikkat ediyorum çoğunun da problemi aynı Yani evliliğin monoton bir hal alması Biz iki yıldan beri bu ilişkimizin her zamanki canlılığını korumaya çalıştık ve başarılı da oluyoruz İnşallah ileride de oluruz Çünkü monoton bir evlilik insanı gerçekten sıkar Biz bunun olmasını kesinlikle istemiyoruz Daha evli değiliz ama bazı şeylerin temellerini sağlam atmaya çalışıyoruz Soruma gelince, sizce bu evliliklerin ömür boyu canlı kalmasını sağlamak için neler yapılmalı? Kadına ve erkeğe düşen görevler nelerdir? Saygılarımla

Merhabalar; Evlilik yazılarının çıkması için emeği geçen tüm dergi kadrosuna, sorunuz vesilesi ile ben de sizin gibi teşekkürlerimi arz ediyorum Beraberliğiniz içinde de bir ömür boyu mutluluklar diliyorum Sorunuza gelince, evliliğin monotonlaşmaması bireylere göre varolabilecek bir konudur İlerleyen sayılarda da daha kapsamlı işlemeyi düşündüğüm bu konuya kısaca cevap verecek olursam Monoton kavramını açmak gerek İlk önce bunun bireyden bireye değişebileceğini söylemek isterim Çünkü aynı hayatı yaşayan bir çift durumlarından zevk alabiliyor iken, bir diğer çift rahatsız olabilir Şöyleki insanlar aynı uğraşlar içindeyken de farklı duygu durumları içinde olabilirler ve buna bağlı olalar farklı hazlar alabilir Bu da monoton görünen hayatın renklendirilmesi anlamına gelir Yoksa her defasında yeni şeyler denemek değildir monotonluğu aşmak Demek ki bireylerin iç dünyalarında faklı lezzetler almaları ve beklide çok minik farkılıkların hayata katılması ile monotonluk tamamen aşılabilir Yeter ki insanların ruh dünyaları monotonlaşmasın Ruhun dinamikliği ise aradaki saygı ve diyalog iklimine bağlıdır Konuşabilen bir çift monotonluk sürecine girme riskini taşımaz diyebilirimÇünkü saygıyı yitirmeksizin diyalog kurabiliyorsak isteklerimizi dile getirebiliriz Dolayısıyla da arzular ve beklentiler örtülü kalmamış olur Umarım ki dinamik ve sağlıklı bir yuva kurarsınız Saygılar …

YASEMİN YALÇIN AKTOSUN
Ailem Dergisi
Sayı:58