“Nasıl olsa beni anlamıyor” diye eşiyle konuşmaktan vazgeçenlerden misiniz?

Elif_Gibi

Well-known member

Geçenlerde eşiyle problem yaşayan ve bu sebeple evliliği pürüzlü olan bir hanım geldi yanıma. Eşinin kendisini anlamadığından, önemsenmediğinden, ona hiç yardımcı olmadığından ve bunun gibi birçok sıkıntısından bahsetti. Garip olan, yaşadığı bu sıkıntılardan eşini haberdar etmiyor olmasıydı. Kadına ‘Peki bunlardan eşinizin haberi var mı? Yani onunla konuştunuz mu?’ dediğimde” cevabı, ‘Nasıl olsa beni yine dinlemeyecek, hem de kavga çıkacak’ oldu. Evet birçok hanım gerçekten bu sebeple yaşadıklarını eşiyle paylaşmamayı tercih ediyor. Birçok hanımın böyle düşünmesine sebep olan olaylar olmuştur. Ve artık bir birikimin neticesi olarak bu hanımlar böyle düşünmektedirler. Belkide bunlardan biri de sizsiniz. Fakat unutulmaması gereken nokta, konuşmamanın sorunları halletmeyeceğidir. Bazı hanımlar konuşmalarının işe yaramayacağını düşünüyor olabilirler; ancak unutulmaması gereken şudur ki; konuşulması halinde başarıya ulaşılmaması ihtimal dahilindeyken, konuşulmaması durumunda başarıya ulaşma imkansızdır. Bu sebeple konuşmama seçeneği kullanılmamalıdır. Olması gereken, konuşmak, fakat nasıl konuşacağını bilerek konuşmaktır. Bu sebeple bu sorunu yaşayan bütün hanımların konuşmama kararlarına bir son vermeleri gerektiğini ve ümitsiz olmamaları gerektiğini düşünüyorum.

Eşinizle konuşma taktikleri:

Öncelikle konuşma neticesinde eşinizin anında sizi desteklemesini beklemeyin. Amaç sadece size olumlu tepki vermesi olmamalıdır. Eşiniz şayet o ana kadar hep tepkisel olduysa bir anda değişemez, bunu unutmayın. Amacınız kendinizi ifade etmek olmalıdır.

Başlangıçta kendinizi ifade ederken ısrarcı olmamanız ve sadece eşinizin düşünmesini sağlamak amaçlı konuşmanız daha faydalı olacaktır. Eşinizle onu suçlarcasına konuşmamalısınız. Unutmayın, amacınız kendinizi ifade etmek, karşı tarafa hatalarını anlatmak değil. Iletişime kapalı bir insan kendisine ilk etapta hataları gösterilecek olunursa hatalarını kabul etmeyeceği gibi iletişimi o noktada bitirir. Bu sebeple ilk etapta ‘ben’ dilini kullanarak kendi duygu ve düşüncelerinizden bahsetmelisiniz. Mimikleriniz ve ses tonunuzda sertlik veya duygusallık olmasın. Olabildiğince nötr yaklaşın. Gözyaşlarınızı silah olarak kullanmayın. Eşinizi anlamaya çalışsın ve bunu eşinize hissettirin. Konuya yoğunlaşın, geçmişe veya yan konulara dalmayın. Unutmayın, eşinizle konuşarak istediğinizi kazanamasanız da, hiçbir şey kaybetmezsiniz.

YASEMİN YALÇIN AKTOSUN
Ailem Dergisi
Sayı:109