Oğlunuz Rock dinliyor, sizi dinlemiyorsa

nuriye

Well-known member
18 yaşındaki oğlum rock müziği hastası. Gittikçe içine kapanıyor, bizden uzaklaşıyor. Ayrı bir rock grupları var, sadece onlarla görüşüyor. Akşama kadar bir bodrum katında müzikle uğraşıyorlar. Neden başkası değil de, ille de rock müziği? Tehlikeli olduğunu duydum doğru mu?
Kadir Elmas

Sevgili kardeşim,
Rock müziği, sisteme, var olan değerlere, aileye, savaşlara, açlığa karşı bir başkaldırıyı içeren, uyumsuz, sert ve tavizsiz bir müzik türü olarak ortaya çıkmıştır.
1960'lı yıllardan beri, kendi bireysel sorunlarını zamanla toplumsal ve evrensel sorunlarla örtüştüren, ardından ortak bir başkaldırı zemini arayan gençlerin tutunacağı bir dal olmuş rock. O yüzden de olabildiğince sert, yüksek volümlü ve çevreyi rahatsız edici bir müzik türü olarak kilisenin, eğitim sisteminin, ailelerin her zaman tepkisini çekmiştir.
Rock'a ilgi duyan, bu müzikle kendini ifade eden, git gide rock'ı bir yaşam biçimine dönüştüren gençlerin çoğu problemli, mutsuz bir çocukluk geçirmişlerdir.
İçine kapanık, uyumsuz, kendini yeterince ifade edemeyen çocuklar, yaşları ilerleyince, rock müzikle içli dışlı oluyorlar.
Psikolojik sorunlar ve uyumsuzluk zamanla müzikle ifade edilen bir öfkeye dönüşüyor. Bunun için rock tarihi boyunca tehlikeli bir müzik türü olarak kabul edilmiştir.
Değerli kardeşim, Çocuğunuzu “Helal dairesi keyfe kafidir. Harama girmeye lüzum yoktur.” Diyen ve sayıları her geçen gün artan gençlerle tanıştırmanızda fayda var demiyorum, bunu sizin için birinci vazife olarak düşünüyorum. Ayrıca yol yakında iken bir uzmandan yardım almanız, çocuğunu yeniden bulan babanın sevincini yaşatacaktır size.