Peygamber Ailesinin Eğitim Metodları

Zuhr

Talebe
Eslem Gemici
irfanmektebi

Bağrında Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve Hz. Zeynep gibi kahramanların yetiştirildiği mutlu yuvanın eğitim metotlarından bahsedeceğiz demiştik geçen ayki yazımızda.

İnsanoğlunu yaratan Cenab-ı Hak, insanı en iyi eğitecek metotları da Resulüne bildirmiştir. O (s.a.v) da bunları Ehl-i Beytinde uygulamıştır. Ehl-i Beyti de çocuklarının her birini İslam ahlakıyla yetiştirmişlerdir. Tüm asırlar onların yetiştirdiği nesle hayran ve şahit olmuşlardır.

Fatımatü’z-Zehra (r.a) babasından aldığı terbiye ve ilim sayesinde en mükemmel evlatları yetiştirmiş, en güzel eğitim metotlarını uygulamıştır. Bu eğitim metotları en ciddi eğitim merkezlerinde incelenmekte ve en sağlıklı yöntemler olarak tavsiye edilmektedir.

Çocuklarını sakinleştirmeyi ev işlerinden önde tutardı:

Ünlü sahabe Selman-ı Farisi Hazretleri anlatır:
“Bir gün Hz. Fatıma’nın el değirmeninde un öğüttüğünü gördüm, bu sırada küçük Hüseyin’in ağlama sesi duyuldu. “Hz. Resulullah (s.a.v) size yardım edenleri sevdiğini buyurdu” dedim. Çocuğu mu sakinleştirmemi istersiniz, yoksa el değirmenini almamı mı? Hz. Fatıma: “ Evladımla benim ilgilenmem daha iyidir. Zahmet olmazsa siz şu unu öğütebilirsiniz” dedi.

Çocuklarına vefa duygusunu aşılardı:

Hz. Resulullah’ın vefatı ile birlikte, çocuklarının bu şefkatli dedelerinin sevgisinden mahrum kalmaları, Hz. Fatıma’yı pek üzmüştür. Ve onlara vefa duygusunu aşılamak için, çocuklarını severken;
“Sizi herkesten çok seven dedeniz nerede şimdi? Sizi yerde görmeye dayanamayıp hemen kucağına alan; o şefkatli dedeniz nerede şimdi yavrularım?” derdi.
Bu hadise bize, çocukların büyüklerle olan duygusal bağlarının, çocuk üzerinde ne kadar iyi tesiri olduğunu gösteriyor.

Çocuklarıyla bizzat kendisi oynardı:

Çocuklarla oyun arkadaşlığı yapmanın çocuk üzerinde fiziki ve psikolojik çok faydaları vardır. Uzmanlar, büyüklerin çocuklarla oynamasının; onlarla olan bağı kuvvetlendireceğini ve ulaşılmaz gördüğü büyüklere, daha rahat ulaşmasını sağlayacağını, çocukların hayal gücünü ve hayata hazırlanmaları için onları geliştireceğini söylüyor.

Hz. Fatıma’nın yöntemlerinden biri de budur; o çocuklarıyla oynamayı çok sever, onlarla oynarken zihin ve inançlarını olumlu etkileyip sağlıklı düşünmelerini sağlayacak sözler ve şiirler söylemeyi ihmal etmezdi.

Şu an en gelişmiş psikoloji metotlar, çocuklara; hikâye, tekerleme ve şiir okumanın onlar için ne denli faydalı olduğunu söyler.