Ramazani esmalarla tefekkürle geçirmeye varmisiniz

mislimya

New member
her güne bir esma işleyelim mi
hayatımızda nasıl yaşattık nasıl tefekkür ettik burada paylaşalım mı????

ilk isim REZZAK olsun mu dostlar
bu gün rezzak ismini hayatımızın yaşantımızda nasıl tefekkür ederiz
birazdan ev hanımları mutfağa geçeceğiz REZZAK olan rabbim ...... çeşit çeşit rızıklarla mutfağımızı donatmış dimi.
elime yumurtayı alınca bir an düşündüm
REZZAK olan rabbim her canlının yaşama potansiyeline uygun REZZAk isminin tecellisiyle rızıklandırıyor.
tavuk için onun yaşamına uygun yem le dimi..........
benim için yumurta bu gün REZZAK ismini bana OKUTTURUYOR

zeytin yağını elime alınca SUBHANALLAH ne büyüksün.koskaca kainat benim için çalışmış şu zeytin yağı soframa gelebilmesi bana REZZAK ismini okutabilmesi için
nasıl koca kainat çalıştı???????
okyanuslar buharlaştı....bulutları rüzgar sürükledi.....yağmurlar yağdı.....güneş adeta pişirdi......hava atmosfer hepsi bizim için rabbimin merhametinden RAHMAN oluşundan dimi

şu an bunları düşünüyor olmamızda bizim rızıklanmamız değil mi dimiii?????
hadi devam edelim kardeşlerim birbirimizin tefekkürünü açalım inşallah

Elif_Gibi

Well-known member
Allah'ın rızık hazinesinden kendisine verdiğini, emrettiği şu şekilde Allah yolunda infak etmek lâzımdır:
"Onlar ki infâk ettikleri vakit ne israf ederler, ne de cimrilik yaparlar Allah yolunda infakları ikisi arasında ortalama olur" (el-Furkan, 25/67)

mislimya

New member
bir mimardır ramazan konusundada bahsetmiştik hatırlarsanız
( ESSABUR ) çok sabreden manasında olan bu esma rabbimizden bize bir nebze tecellisiyle inşallah sabredenler zümresine dahil oluruz.
rabbimizin rızası için; onun emrine binaen evimizde yiyecek çeşit çeşit hazır olsada,önümüze bal, börek getirselerde sabur esmasının bizde tecelli etmesiyle
bekleriz dimi...... bir yudumbir lokma bile almadan,,,,,, bir asker misali.......
Şimdi biz de dünyanın herhangi bir yerinden bir iftar vaktini ele alalım...
Milyonlarca insan sofranın başına oturmuş bekliyor. Hiç kimse elini yemeğe uzatamıyor.
Lokantaya gidiyoruz, açık saçıklar, berduşlar, zenginler.dindar diye adlandırılan kesim,,çocuklar bile... Herkes öyle bekliyor.
Zahiri Fransız, batını Müslüman; o da bekliyor...
Koskoca dünyanın Müslümanları sofranın başında oturmuş bekliyor...
O sırada müezzin, "Allahu ekber" diyor,
taburdaki askerler gibi, insanlar kaşığa sarılıyor.
Bu manzara Allah'a itaatin en canlı şeklidirdimi dostlar
Es- Sabur olan Rabbimiz kendini inkar edenlere de ekmek verip su içiriyor, hava veriyor. sen beni inkar ettin demiyor.
es sabur esmasının tecellisini yaşamalıyız. günlük hayatımızda bizi kızdıracak,hatta dünyayı onların başına yıkacak kadar öfkelene biliriz.
hemen sabır esmasının tecellisiyle o onda yutarsak,,o öfkeyi kızgınlığı,,,,hem nefsi emmaremizi dizginlemiş,,,,,hemde rabbimizin rızası için o öyle istediği için kazananlardan oluruz inşanlah.
evde evladımız mı kızdırdı . essabur olan rabbim de ferahla....
eşinmi üzdü es sabur olan rabbim
komşun mu artık sana rahatsızlık veriyor. hatta evini satıp gitmeyi bile mi düşünüyorsun......yapma......her şeyiniz bir
rabbiniz BİR
peygamberiniz BİR
ülkeniz BİR
bayrağınız BİR
say sayabildiğince birleri
öyleyse işte esmaları ve sıfatları öğrenmek bunun için çok önemli