Risalelerin Sadeleştirilmesi

Huseyni

Müdavim
Cevap: Risalelerin Sadeleştirilmesi, Ufuk Ötesi, Reşit Haylamaz, Ergun Çapan

Halen bu sadeleştirme/sahteleştirme vakasını cici gösterme gayretindesiniz. Yahu hususi bunun için bir bölüm açtık ve sizin yaptığınız eserin yüzlerce maskaralığını ortaya koyduk. Buna rağmen yapılan ihanete gerekçe arıyorsunuz. Hadi bi şekilde gençleri hedeflediniz ulaşmak için de bu kadar ilimden irfandan yoksun bir çeviri ile mi yapıyorsunuz bunu ? Allah için "arınmış" diye kullandığınız ifadeler bile kitaplarınızda pişkince durmaya devam ediyor. Bir de bu açıdan bakıcakmışız pehh..Biz size 360 derece gösterdik siz hala onu göremediniz de yeni bi açı kavramı arıyorsunuz. Yazık sizlere..

faris

Well-known member
Huseyni abi sakin ol mübarek :) içerik kalsa iyi olurdu..

Dün çalıştığımız bir arkadaşımız dedi ki; Benim evimde ötekisi de var sadeleştirilenler de var ( ötekisi de neymiş yav neyse..) eşim ben bunları anlamıyorum diye okumuyor diyor bende sadeleştirilenleri okusun diye aldım diyor..

Ona söylediğim örneği burada tekrar edelim: Nasıl ki her koyun kendi kuzusuna süt verir, başka kuzu onun memesinden tutsa sütü bırakmaz ta ki kendi kuzusu gelince sütü bırakıyorsa Risale-i Nurda ki nurlardan müşterisini görünce nuru manayı bırakmaktadır.. Hem öyle ki bu eserler bütün bütün bir seferde anlaşılması bütün kainattaki gıdayı bir seferde yemek gibi olmaz mı? Nitekim bu eser bir kab yemek değil ki yalayıp yutalım karnımızı doyuralım..

Yani sabır, sadakat, ihlas diye bir şey var..

Huseyni

Müdavim
Huseyni abi sakin ol mübarek :) içerik kalsa iyi olurdu..

Bu meselede o kadar çok tahşidat yapıldı ve o kadar bariz hataların ve dahi olmaması için, ne kadar gerekçe varsa hepsinin gösterilmesine rağmen, halen yok şu açı yok efendim bu açı sözlerine tahammül edemiyorum. İsterse ordinaryus olsunlar benim için bu kadar tahriften sonra kimin konuştuğunun önemi yok. Fikrini bilmem kafi geliyor.

kenz-i mahfi

Sorumlu
Hüseyni kardeşim size katılıyorum. Madem ki bunlar bu kadar bariz hatalar içinde oldukları halde yaptıklarını hizmet olarak görüyorlar. Güya Türkçe'yi yeni öğrenen nesillere okutacaklarmış. Yalanın âlâsına bakar mısınız... Sadeleştirilen yani sahteleştirilen bu eserler şimdi bu oluşumun bütün talebe evlerinde zoraki olarak okutturulmaktadır. Yani daha ne diyelim ki... Öyle ise bizden hoşgörü beklemeye hakları yoktur. Zira hoşgörü ve iyi niyet sahibi olmadıklarını yaptıkları sadeleştirme icraatında inat etmeleri göstermektedir.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Evet menfîlikleri öğrenerek mücadele edeceğim gibi saf bir niyetle başlayıp, menfî şeylerle meşgul ola ola dinî bağları ve dinî salabet ve sadakatı eski haline nazaran gevşemiş olanlar olmuştur.

Tarihçe-i Hayat ( 691 )