Saçların beyazlaşmasının nedeni bulundu

nuriye

Well-known member
Saçların beyazlaşmasına neden olan beyazlatıcı maddenin sırrı çözüldü: Saçların beyazlamasının nedeninin, saç boyalarında da kullanılan hidrojen peroksit olduğu belirlendi.
Almanya'daki Mainz Üniversitesi Biyofizik Enstitüsünden Prof. Heinz Decker, hücrelerin ürettiği hidrojen peroksidin, saçın yaşlanmayla birlikte beyazlamasında anahtar rol oynadığının saptandığını belirterek, bu bulgunun saçların erken ağarmasına karşı tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayabileceğini söyledi.
Daily Telegraph'daki habere göre, Prof. Decker, beyazlatıcı madde olarak da kullanılan hidrojen peroksidin, yaşlandıkça saç köklerinde büyük miktarlarda toplandığını ve sonunda renk pigmenti melaninin sentezine mani olduğunu bildirdi.
Vücudun tümünde küçük miktarlarda üretilen hidrojen peroksit (H2O2), normalde bu kimyasalı parçalayarak su ve oksijene dönüştüren bir enzimle etkisizleştiriliyor. Ancak yaş ilerledikçe, bu enzimin seviyesi düşüyor ve böylece hidrojen peroksit birikimi artıyor.
Bradford Üniversitesinden meslektaşlarıyla birlikte çalışan Decker, hidrojen peroksidin, tahrip olmuş proteinlerin onarımı için gereken enzimleri de engellediğini belirtti.
Tüm bu süreç sonunda renk pigmentleri saç kökünden ucuna kadar tedricen kayboluyor. Prof. Decker, "Artık bu sürecin altında yatan spesifik moleküler dinamiği biliyoruz" dedi. Araştırma, FASEB (Federation of American Societies for Experimental Biology) dergisinde yayınlandı.
http://www.zaman.com.tr/ara.do?author=

nuriye

Well-known member
üzülmeyin kardesim bence saci genc yasta beyazlayanlar daha erken ahirete hazirliga basliyorlar ,ama boyanin faktörüde olabilir bir kitapta okumustum günde bir dis sarimsak tekrar siyahlastiriyormus ama denemedim isterseniz deneyin deneyenler var..

nuriye

Well-known member
[
kardesim sende ona beyazlamami diyorsun daha yolun basindasin ama yinede dikatli ol birde iyi yani var dökülmesinden iyidir :039:her seyi hadinden cok düsünme fazla beyazlamaz,sarimsagi bende hic sevmem rabimin agrina gitmesin o yüzden hic denemedim

ebrar172

Well-known member
ne bulurlarsa bulsunlar en büyük sebebebi genetik faktörler....
insan atalarına baksın anlar saçının ne zaman beyazlayacağını zaten...
ayrıca beyaz saç o kadar korkulacak birşey olmasa gerek...bir yerde okumuştum beyazlayan saç kolay kolay dökülmezmiş...teselli olurmu bilmem...

saç boyalarınında her zaman çok tehlikeli olduğunu düşünümüşümdür...hem saçı yıpratması dökmesi...hemde kanserojen maddelerin çokluğu yüzünden....

bırakın dağınık kalsın en iyisi...sarmısak falan yahu evdeki diger insanlara yazık...:):)

GuLSerbeti

Well-known member
tam kaynak buldum Hadis-i şerif imiş siyer kitabında bu konuda okudugum
paylaşayım sizlerlede

Kimin saçı islamda Allah yolunda ağarırsa bu saç kıyamet gününde onun için nur olur
( Hadisi şerif Sünen-i Nesai )
:045:

gencligini nerede tukettin diye sorulacak bize.... o saclari nerede agarttin diye de anlayabiliriz belki... Allah yolundaysa ne mutlu.. degilse..iste o kotu... beden ve sihhat nimetinin de hesabini vermek var.....

"Musluman olarak sacini beyazlatan ihtiyara Allah azab etmekten Haya eder" seklinde bir Hadisi Serif de var ayrica... Rabbimizin Engin Sefkat ve Merhametini anlatan.. :)

madem Basa yagan Nurlardir beyaz saclar, ayrica ihtiyarlarin bulundugu yerde Bereket oldugunuda goz onunde tutarsak... :048: bu durumda Sac beyazligi o kadarda kotu bisey olmasa gerek.. :005: