Şirk-i hafî ne demektir?

memluk

Hatim Sorumlusu
Şirk, Allah’a ortak koşmak demektir. Bunun bir zâhiri, yâni “açığı” var; bir de “hafîsi”, yâni gizlisi vardır. Zâhir olanı, bildiğimiz şirktir. Üç ilaha inanmak, yahut putları Allah katında şefaatçi kabul etmek bu guruba girer.

Hafî şirke gelince, bu ana hatlarıyla ikiye ayrılır. Birisi, Allah’ın rızasını unutup insanlara riya ve gösterişte bulunmak, yahut nefsin arzularını tatmine özen göstermek. Diğeri de eşyanın yaratılmasında birer sebep olarak vazife gören mahlukata olduğundan fazla önem vermek; onları tesir gücüne sahip zannetmek. Bir işin tahakkukunda sebebin hakkı bir iken, ona yüz kat fazla değer biçilirse doksan dokuzu gizli şirk hesabına geçer...

İnsanın kendi nefsine fazlaca güvenmesi, bütün lâtifelerini onun emrine vermesi de gizli şirke girer. Buna sadece bir tek misal: Cebbar ve Mütekebbir ancak Allah’tır. İnsan, Allah’ın kendisine bahşettiği varlığı, kuvveti, ilmi, Onun huzurunda Onun kullarını ezmekte kullanırsa Cebbar ve Mütekebbir olmaya özenmiş ve gizli şirke girmiş olur.

Resulûllah (asm.) Efendimiz, “Felak” için, “Cehennemden bir zindandır, onda cebbarlar, mütekebbirler hapis olunur ve Cehennem ondan Allah’a sığınır.” buyurmuştur.

İslâm, tevhit dinidir. Bu kâinatın Sahibi ve Mâliki birdir. Her hayır, ancak Onun hazinesindedir. İslâm, ne ışık için güneşe, ne tahıl için tarlaya, ne de serveti için zengine aşırı ölçüde minnettar olunmamasını ders verir. Herkes ve her şey, sadece birer sebep, birer vesiledir. Bütün nimetler, arz ve semanın Rabbinden geliyor.

sorularla risalei nur

akna

Well-known member
Bir başka Hadis-i Şerif:

“İslâm dinini kabul etmiş birisi, herhangi bir şahsa zenginliği için saygı gösterirse, dininin üçte ikisi gider.”

İslâm’da Allah için sevmek esastır. Zekâtını veren, hayırlı işler gören bir zengini sevmek Allah namınadır ve bu hadisin şümulüne girmez. Burada yasaklanan sevgi Allah’tan gafil olarak, kula zillet gösterme tarzındaki sevgidir.

İslâm, tevhit dinidir. Bu kâinatın Sahibi ve Mâliki birdir. Her hayır, ancak Onun hazinesindedir. İslâm, ne ışık için güneşe, ne tahıl için tarlaya, ne de serveti için zengine aşırı ölçüde minnettar olunmamasını ders verir. Herkes ve her şey, sadece birer sebep, birer vesiledir. Bütün nimetler, arz ve semanın Rabb'inden geliyor.

Bu dersi alan fakir bir mü’min, bir zengine rızkını o veriyormuşçasına zillet gösterirse, tevhit inancı, yâni Allah’ı bir bilme itikadı zedelenebilir. Zengin olsun, fakir olsun her insan, ancak iman, ahlâk, fazilet, ilim, irfan, dürüstlük gibi sıfatları için sevilir. Zenginlik, tek başına bir sevgi vesilesi değildir.

Bir zengin de bu Hadis-i Şerifi okuduğu zaman, kimseyi minnet altında bırakmaz. Yaptığı iyiliklere, ettiği ihsanlara karşı, aşırı bir hürmet beklemez. Aksi takdirde, karşı tarafın şeref ve haysiyeti yanında, diniyle de oynamış olacağını bilir.

akna

Well-known member
Büyük Mutasavvıf, İmam Şibli Hazretleri zamanında, Çok zengin bir fırıncı varmış. Bu fırıncı devamlı İmam Şibli Hazretlerinin muhabbetinden dem vurur, Ona olan hayranlığından bahseder, Onu ne kadar çok sevdiğini anlatır dururmuş… Fakat, parayı çok seven fırıncı bir kez olsun İmam Şibli Hazretlerini ziyaret etmeyi düşünmezmiş. Çünkü, kimseye güvenmiyor, yerine bırakacak adam olmadığını söyleyerek, zamanı ve fırsatı olmadığını mazeret gösterip duruyormuş.

İmam Şibli Hazretlerine yakın olan kişiler, fırıncının bu muhabbetinden aşkından bahsetmişler. Sizi görmeyi çok istiyor,ama yoğun işlerinden dolayı bir türlü fırsat bulamıyor,bu sebepten ziyaretinize gelemiyor demişler.

İmam Şibli Hazretleri;
─Madem o gelemiyor, biz onun yanına gidelim, diyerek fırıncının çalıştırdığı fırına gitmiş. “Allah rızası için yarım ekmek !” diyerek, fırıncıdan yarım ekmek istemiş. Fırıncı Öfkeli bir şekilde bağırmış:
─Utanmaz adam, sapasağlam adamsın. Dileneceğine git çalış. Her isteyene yarım ekmek versek, bu fırın iflas eder diyerek, dilenci kılığında gelen İmam Şibli’yi fırından kovmuş.
İmam Şibli sessiz, sedasız fırından ayrılmış. Olaya şahit olanlar, fırıncıya demişler ki:
─Sen ne yaptın, biliyor musun? Fırıncı söylenerek:
─Ne yapacağım, bu dilenciyi kovdum. Yanındakiler:
─Bu kovduğun kişi, yıllardır özlemiyle yanıp tutuştuğun İmam Şibli Hazretleridir. Git ve özür dile.
Fırıncı bu sefer baltayı taşa vurduğunu anlayınca, olanca hızıyla fırından çıkıp, İmam Şibli hazretlerinin peşine takılmış.İyice yaklaştıktan sonra:
─Aman efendi hazretleri, ben ettim siz etmeyin, affedin, zatı alinizi tanıyamadım. Eğer tanısaydım, hiç böyle davranır mıydım? Nolur, affedin, ne isterseniz yaparım diyerek, yalvarmaya başlamış.
İmam Şibli hazretleri gayet sakin,
─Seni bir şartla affederim, benim hatırım için Bağdat meydanında yüz altınlık bir ziyafet verirsen, affederim demiş. Fırıncı:
─Aman efendim, yüz altının sözü mü olur, zatı alinizin hatırı için bin altınlık bir ziyafet vereyim. Yeter ki siz beni affedin, demiş.
Beklenen gün gelmiş. Gerçekten fırıncı bin altınlık mükemmel bir ziyafet vermiş. İnsanlar yiyip içtikten sonra ağzı laf yapan birisi kemali edeple İmam Şibli Hazretlerine dönerek:
─Muhterem Efendim, İnsanlar cennetle müjdeleyecek, cehennemle korkutacak, bir sohbet irad etmenizi sizden bekliyorlar, demiş.
Bunun üzerine İmam Şibli Hazretleri ayağa kalkarak şunları söylemiş:
─Cennetlikleri bilmiyorum ama cehennemlik birisi varsa bu fırıncıdır !
Herkes pür dikkat dinlerken İmam Şibli devam etmiş:
─Allah rızası için yarım ekmek istedim, vermedi. Ama benim hatırım için bin altınlık bir ziyafet verdi. Eyyy aklı selim Müslümanlar! Bu nasıl müslümanlıktır?

* * * * * *
Riyanın arka planında kişinin Allah’ın o ameli bilmesini yetersiz bulması, onun rızasını anlayamaması yatar. Bu yüzden İslam alimleri riyaya GİZLİ ŞİRK anlamına gelen ŞİRKİ HAFİ ismini verirler.

akna

Well-known member
Şirk-i hafî

*Allah gelse seni elimden alamaz
*Allah deseydi yapmazdım
*İşiniz Allah'a kaldı
*Yukarıda Allah var
*Allaha lazımmışki öldü
*Cimrilerin Allahı
(özellikle dinlediğimiz şarkılar içerisinde)
*Kader Utansın
*Kahpe Felek
*Batsın Dünya
*Sen Beni Kullarına Oyuncakmı Yarattın
*Fala inanma falsızda kalma
*Seninle cennete bile gitmem
*Yürü Allah Yürü
*Allah'sız Kitapsız vs...
*Seni Allahtan çok seviyorum demek.Yada kıyaslama yapmak.
*İnanmayan birisi için Allah rahmet eylesin demek.
*Bir adamı sevmediği zaman Cehenneme girmeye imza verdim demek.
*Dinim imanım gevredi demek
*Allah bize zulmediyor.Ben Allah mallah tanımam Şu işe Allahın bile gücü yetmez gibi sözler kullanmak.
*Eğer Allah bana şunu emretseydi genbede yapmazdım demek
*Allahtan kormazmısın denildiği zaman korkmuyorum demek.Bunda ciddi olmak.
*Hasta olan birisine Seni Allah unuttu demek.
*Karısı yada başka birisi hakkında onun hakkından Allah bile gelemezmek.
*Allah bana merhamet etmek konusunda cimrilik etti demek.
*Allah bana acımıyor demek.
*Herhangibirşey için Allahın işi kalmamaışta benimlemi uğraşıyor demek.(yada bunumu yaratıyor bunumu yapıyor vs.)
*Bana Allah ve kuran yeter.Peygambere ne ihtiyaç var demek.(Yada Benimle Allah arasında Peygambere ne hacet demek)
*Peygamberimizin Sünnetlerini yada Hadislerininden birsisini kastederek çok dinledik bunları demek.
*Herhangibir işi yapan kimseye yapmaması söyledndiğinde.Peygfamber gelse de Yapma dese veya gökten *Yapma diye bir ses duysam gende yaparım demek.
*Ramazan ayı yaklaşırken Ramazana kızarak veya onu değersiz görerk Ağır bir ay geldi veya Musibet bir ay geldi demek.
*Kendisine Müslüman değilmisin sen denildiğinde cevaben Değilim demek.
*Hastalığı ağrlaşan kimsenin Allahım yeterki beni öldür.İster Müslüman olarak ister kafir olarak demesi.
*Haram yemek ne tatlı şeymiş demek
*Zalim veya haktan kopmuş birisine Adil demek
*Kendisine Dünya için ahiretini terketme dinilen birisine cevap olarak Ben veresiye için peşin olanı bırakmam demesi.
*Falan kimse bana ne söylese yaparım gavur ol dese bile olururm.
*Fakir bir kişinin Allah falan kuluna şu kadar zenginlik veriyorbana ise az veriyor.Böyle adalet olurmu.demesi.
*Kendisine namaz kıl denilince Sonuna kadar bu emrei kim yaparbilir.veya namaz insana ne kazandırıyorki demesi.
*Namaz ve helal olan şeyler bana iyilik getirmiyor veya Be için namaz kılacağıö malım yok mülküm yok çoluğum yok öocuğum yok(Bizim için derler kötü gidiyo para yok pul yok vs.)Yahut Namazı rafa bıraktım demesi
*Güzel bir gayri müslim kızı görünce Keşke bende onun dininde olsaydım da şu kızı alsaydım diye temennide bulunmak
*Azrail falan kişinin ruhunu almada yanlışlık yaptı demek

alıntı