Smackdown seyreden çocuklar

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Güngören'de bir okulda, tost sırası yüzünden kavga eden iki öğrenciden birinin yaşamını kaybetmesinden sonra gözler Amerikan dövüş tekniklerini içeren "Smackdown" oyununa çevrildi. Çünkü yaşanan kavga iki ilk öğretim öğrencisinin birbirini hırpalamasından öteye gitmişti. Zira ilköğretim öğrencisi tek vuruşla dengesini kaybederek ölmüştü. İşte bu önemli ayrıntı Toplumsa Etik Derneği yöneticilerinden Psikolog Suna Akgün’ün de dikkatini çekti.

Psikolog Suna Akgün, yaptığı yazılı açıklamada, sadece bir vuruş ile öğrencinin dengesini kaybetmesi; ergenlik döneminde yaygınlaşan şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının kötü sonuçlarını bir kez daha gündeme getirdiğini belirtti. Akgün, "Okulun velileri, çocuklar arasında 'smackdown' oyununun çok yaygınlaştığını söylüyor. Smackdown, Amerikan dövüş tekniklerinin yer aldığı şiddet içerikli bir oyun. Ergenlik döneminde; erkek çocuklarda biriken enerji doğru yönlendirilmediğinde, öfke durumunda ani ve kontrol edilemez fiziksel şiddete dönüşebiliyor. Çocuklar öğrendikleri dövüş tekniklerini sonuçlarının ne olacağını düşünmeden birbirleri üzerinde kullanabiliyorlar" dedi.
Akgün, özellikle aileleri uyararak, çocuklardaki enerjinin şiddete dönüşmemesi konusunda farklı sosyal faaliyetlere yönlendirilmesini istedi.
Okul kantinlerinin nöbetçi öğretmenler tarafından denetlenmediğini ya da denetimlerin yetersiz kaldığına dikkat çeken Akgün, şunları söyledi:
"Eğitim ve öğretim sadece sınıflarda değil, okulların tuvaletlerinde, koridorlarında, kantininde, bahçesinde, önünde velhasıl her yerindedir. Buraları denetleyecek olanlar da okul yöneticileri ve öğretmenlerdir. Öğretmenlerimizin işi çok zordur. Bunu biliyoruz. Ancak velilerinden gün içinde emanet aldıkları çocuklara, biraz daha özveriyle sahip çıkıp onları kollamaları da bu üzücü sonuçları azaltacaktır."
Şiddetin adeta bir görsel şova dönüştüğü ve yüceltildiği Smackdown ve benzeri şiddet içerikli yayınların aslında çocuklarımızı ne kadar kötü etkilediğinin canlı bir örneği olan bu olayların yaşanmasın istemiyorsak gerekli tedbirleri almamız gerekiyor. Özellikle anneler çocukların kontrolsüz televizyon seyretmesi konusunda daha duyarlı olmalı. Zira o kantinde sırf tost sırası yüzünden ölen çocuk sizin, bizim çocuğumuz da olabilir.
smackdown-ss-1.jpg

ben çocuklarıma asla izlettirmiyorum..kendimde bilmem zaten nedir diye..oğlum henüz 4 yaşında ama yumurcaktan başka yerde çizgiflim izlettirmiyorum..şiddet içeren herşeyi kınyorum..lütfen daha dikkatli olalım..geleceğimizi mahvetmelerine izin vermeyelim...sevgi ve dua ile..