Sorunlarınızın çözümünü ertelemeyin

Elif_Gibi

Well-known member
Sorunlarınızın çözümünü ertelemeyin

Evliliklerde yapılan en büyük hatalardan biri yaşanan sorunların çözümünü çeşitli sebeplerle ertelemektir
“Nasıl olsa zamanla düzelir” “Niçin ben ilk adımı atayım ki?” “Hatasını anlasın” gibi düşüncelerle eşinizle konuşmamak sadece kendinize zarar verme anlamına gelir Bu tarz yaklaşımlarla sorunların çözümünü ertelemek zaman kaybına neden olur Ve bir de bakarsınız ki zaman geçmiş, ömrünüz tükenmiş ve siz tahammül seviyesi çok düşmüş bir insan oluvermişsiniz Sonuç elbette ki her zaman böyle olmaz Ancak gördüğüm vak’a örneklerine dayanarak bu çıkarımı rahatlıkla yapıyorum
İşte size bir örnek; “Orta yaşlı ancak yaşına oranla fazlaca çökmüş bir hanım danışanım vardı Bu hanım halihazırda yaşadığı çeşitli sorunlarını dile getirdi Kendisini yıpratanın bu sorunlar olduğunu düşünüyordu Oysa hanımefendinin sıkıntısı yıllar öncesine dayanıyordu Hep “Ya sorunlar büyürse” kaygısıyla hareket etmiş ve yaşadığı sorunları çözmek bir yana muhatapları ile paylaşmamış bile Bu durum hanımefendideki tüm sabrın tükenmesine neden olmuş Sinirleri deforme olduğu için halihazırdaki problemleri kaldırma gücü kalmadığından son yaşadığı olaylar kendisine çok ciddi sorunlar olarak görünmüş” Bu örnekteki olayı günümüzde birçok bireyin yaşadığına şahit oluyorum Peki neden? Evet sorunların çözümlenmeyerek bilinçaltına itilmesi sonucu zamanla bireyde ciddi ruhsal rahatsızlıklar oluşabilir Yaşanan ruhsal sıkıntılar da aile huzuruna yansıyabileceğinden ilk günlerde var olan saadet yerini sıkıntılara bırakır Oysa yaşanan sorunları görmezden gelme ya da erteleme yerine yapıcı bir biçimde çözüm yoluna gidecek olursak sabrımızı ve enerjimizi doğru yerde ve zamanında kullanmış olacağız Böylece kendimizi zaman ilerlese bile aynı psikolojik güçte bulabilir ve zamanla oluşması muhtemel depresyonların önüne geçebiliriz Tabii aynı zamanda eşimizle ve ailemizle olan diyaloğumuzu bozmamış ve huzurumuzu zedelememiş oluruz Öyleyse tekrar diyorum ki; “lütfen sorunlarınızın çözümünü ertelemeyin” Unutmayın ki sabrınız ve enerjiniz sınırsız değil, bir süre sonra tükenebilir