Sözlüklü Risale okursam Üstadımızı üzermiyim?

bahuzur

Yeni Üye
Kardeşler yardimci olun.Sayfa altında sözlük olan Risaleleri kesinlikle okumamam mı gerekiyor?
Envar Neşriyatin yayınladığı, sozlüksüz lemaları okudum ama anladım diyemem. Şimdi, yeni asya nin yayınladığı, sözlüklü iman hakikatleri ni okuyorum. Arada takıldığım yerde sayfa alttaki sözlük anlamına bakıyorum. Daha iyi anlıyorum. Bu yanlısmi? Böyle yapmakla, yani sözlüklü Risale okumakla, üstadı ve talebelerini üzermiyim?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Yok üzmezsinizsiz nasıl anlıyorsanız nasıl kolayınıza geliyorsa öyle okuyun. Sadeleştirilmişleri okumayın yeter..

Sözlüklü yani lügatli ve açıklamalı gibi risalelerin neşri yasaklanmıştır ama okunmasına bir kayıd getirilmemiş tavsiye olarak ifade edilmiştir. Çünkü lügatsiz ve açıklamasız olan risaleler okunduğunda kişi anlamını araştıracak ve bu şekilde daha sağlam kavi bir şekilde o meseleyi öğrenmiş olacaktır.

İkinci husus ise Risale-i Nurların özelliklerinden biri de kelimeleri ardından gelen kelimeler ile açıklama ve kuvvetlendirmedir. Bu özelliğinden dolayı lugatçeye gerek kalmadan ilgili meseleden anlaşılması gerekeni anlamış oluruz. Nitekim lugatte verilen bazı kelimelerin anlamları bazı meseleleri anlatmakta ya kısır kalır ya yanlış anlam yükler halbuki meselede anlatılmak istenilen çok farklı birşey olabilmektedir.. Bunun en basit örneğini Sadeleştirilmiş Risalelerde görüyoruz ki nitekim meselelerin anlaşılmasından ziyade tahrifine sebeb olmaktadır..

Üçüncü husus ise yemeğe oturduğumuzde midemiz ne kadarını alıyorsa o kadarını yiyorsak bir kitabı okuduğumuzda da ancak kapasitemizin alabileceği kadarını anlarız tamamını bir seferde anlamak imkansızdır. Ancak azda olsa devamlı ve mütemadiyyen okuyarak bu ivmeyi yakalayabiliriz.. Onun için Risale-i Nurları bir defa okuyarak anladım demek mümkün değildir..

bahuzur

Yeni Üye
Sayın Talha size çok teşekkür ediyorum.
Bir nur talebesi olmayı ve Külliyatı anlamayı ve faydalanmaya çok istiyorum.
Ilk olarak Envar nesriyatin sozlüksüz yayınladığı Lemaları okudum.Malesef anlamadan bitirdim.
Daha sonra yeni asya nin sözlüklü ve dip notlu yayınladığı iman hakikatleri ni okumaya başladım. Her an sayfa altındaki sözlük anlamına bakmadan sadece cümlenin anlamını çıkaramıyor isem kelimenin sayfa altındaki sözlük anlamına bakmaya çalışıyorum.
ALLAH RAZI OLSUN.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Okuyun okuyun nasıl kolayınıza geliyorsa nasıl anlıyorsanız başkalarına aldırış etmeden okuyun zamanla bu ivmeyi yakalarsınız..