Türkçe coşkusu salona sığmadı

nuriye

Well-known member
k_Turkceee.jpg

Bin kişilik salona akın eden Berlinliler oturacak yer bulamayınca üç saatten fazla süren programı yüzlerce kişi ayakta izledi. Türkiye’nin tanınmış program sunucularından Raha Yeprem’in yönettiği programa Türk ve Alman siyasetçi, gazeteci ve sivil toplum kuruluş temsilcileri gibi çok sayıda özel davetli katıldı.

Berlin Eyaleti İçişler Senatörü Erhard Körting yaptığı konuşmada etkinliğin Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Vatanları Almanya olan, ancak içlerinde Türkiye sevgisi yaşayan gençleri görüyorum. Bunun böyle olması güzel.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat ise Türkçe olimpiyatlarının önemine dikkat çekerek, “Zor bir organizasyonu çok iyi götürüyorsunuz.” dedi. Eğitimde dilin önemine değinen Pulat anne babalara, “Çocukların ana dillerini unutmalarına fırsat vermeyin, Almanca öğrenmelerini ise önemseyin.” çağrısında bulundu.

Ana dil Kategorisinde Şiir ve Temel Seviye Kategorisinde Şarkı Yarışmasında yarışan öğrencileri değerlendiren jüri heyetinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti Berlin Elçiliği Eğitim Müşaviri Cuneyd Albayrakoğlu ise meslek hayatının derecelendirme yapma ile geçtiğini belirterek, “Ancak bugünkü kadar zorlandığımı hatırlamıyorum.” dedi. Academy Eğitim ve Danışmanlık Derneği ve Berlin TUDESB Eğitim Kurumları tarafından organize edilen yarışmada katılımcıların yorumladığı şarkı ve türküler sadece jüri üyeleri tarafından değil izleyiciler tarafından da büyük beğeni aldı.

7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Almanya Finallerinin birincisi Almanya’nın Başkenti Berlin’de yapıldı. Bin kişilik salona akın eden Berlinliler oturacak yer bulamayınca üç saatten fazla süren programı yüzlerce kişi ayakta izledi. Türkiye’nin tanınmış program sunucularından Raha Yeprem’in yönettiği programa Türk ve Alman siyasetçi, gazeteci ve sivil toplum kuruluş temsilcileri gibi çok sayıda özel davetli katıldı.
Berlin Eyaleti İçişleri Senatörü Erhard Körting yaptığı konuşmada, etkinliğin Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Vatanları Almanya olan, ancak içlerinde Türkiye sevgisi yaşayan gençleri görüyorum. Bunun böyle olması güzel.” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat ise Türkçe olimpiyatlarının önemine dikkat çekerek, “Zor bir organizasyonu çok iyi götürüyorsunuz.” dedi. Eğitimde dilin önemine değinen Pulat anne babalara, “Çocukların ana dillerini unutmalarına fırsat vermeyin, Almanca öğrenmelerini ise önemseyin.” çağrısında bulundu.
Ana dil Kategorisinde Şiir ve Temel Seviye Kategorisinde Şarkı Yarışmasında yarışan öğrencileri değerlendiren jüri heyetinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti Berlin Elçiliği Eğitim Müşaviri Cuneyd Albayrakoğlu ise meslek hayatının derecelendirme yapma ile geçtiğini belirterek, “Ancak bugünkü kadar zorlandığımı hatırlamıyorum.” dedi. Academy Eğitim ve Danışmanlık Derneği ve Berlin TUDESB Eğitim Kurumları tarafından organize edilen yarışmada katılımcıların yorumladığı şarkı ve türküler sadece jüri üyeleri tarafından değil, izleyiciler tarafından da büyük beğeni aldı.
Olimpiyatlara Almanya’nın farklı şehirlerinden katılan gençler iki farklı dalda yarıştı. Temle seviye şarkı yarışmasında Esslingen’den Cindy Schirnitz “Hasretinden Yandı Gönlüm”, Stuttgart’tan Lea Mauersberger “Kapak Olsun”, Berlin’den Lotti Gerischer “Yaralı Gülüm” ve Würzburg’dan Thulasika Sathiaseelan “Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme” şarkılarını okudu. Bu dört kişi arsından 21 Mart tarihinde Darmstadt’ta yapılacak olan ve Samanyolu Avrupa Televizyonu tarafından canlı yayınlanacak olan programda Almanya’yı Türkiye’de temsil edecek olan isim seçilecek. Samanyolu Avrupa ekranlarında yayınlanacak olan programa kadar 1 hafta boyunca televizyonlardan SMS numaraları ve eserleri yayınlanacak. Yarışmacılar arasından Kısa Mesaj’la (SMS) gelen oylar sıralamayı belirleyecek. Darmstadt’taki programa Belediye Başkanı Walter Hoffmann ve SPD’li Federal Adalet Bakanı Brigitte Zypris onur konuğu olarak katılacak.
Almanya’da yaşayan Türk gençlerin yarıştığı Ana dil Şiir Yarışmasında ise Hamburg’dan Rukiyye Aydin (Ben Sana Mecburum şiiri ile) Darmstadt Azim Semizoğlu (Mona Roza şiiri ile) ve Köln’den Dilara Arslan (Çiz Öğretmenim şiiri ile) dereceye girdi.
NRW eyaletindeki Geseke’de bulunun Ehringenfeld Özel Okulunun folklor grubunun gösterisi ile sona eren programda dereceye giren katılımcılara ödülleri programa Türkiye’den katılan Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, Sanatçı-Bestekar Umut Mürare ve Liberal Parti FDP Berlin Eyalet Meclis Grup Başkan Yardımcısı Rainer Michael Lehmann tarafından verildi.