Yemek seçmek evlilikte problem olur

nuriye

Well-known member
24 yaşında üniversite öğrencisi bir kızım. Benim problemim, yemek seçiyorum. Her yemeği yiyemiyorum. Hatta tadına bile bakmadığım pek çok yemek var. Et bunlardan bir tanesi. İnsanlara özeniyorum, ben neden yiyemiyorum diye. Kendimi zorlayarak yemeye çalıştım ama bünyem kabul etmedi, öğürüyorum, çıkarmak istiyorum. Misafirlikte ve kalabalık ortamlarda bu sorun oluyor. Çoğu kez aç kalıyorum. Lokantaya bile gidemiyorum, gittiğimde çorbadan başka bir şey yiyemiyorum.
Ayrıca annemin ve kendimin dışında başkalarının yaptığı yemeği de yiyemiyorum. Evlendiğimde bunların problem olacağını düşünüyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. K. T

Sevgili kızım, yemek seçme alışkanlığı genellikle çocukluktan kalma bir rahatsızlıktır. Bazen birisini taklitle, bazen daha önce yenilen bir yemekle eşleştirilen kötü bir tecrübeyi anımsatması nedeniyle sorun olarak karşımıza çıkar.
Takıntılar da söz konusu olabiliyor. Acaba temizlik, başka tuvaletlere oturmama ve tertip düzen konusunda takıntı ve vesveseleriniz var mı?
Hayatın diğer ayrıntıları konusunda ne kadar hassas olduğunuz da önemlidir.
Değerli üniversiteli kızım,
Evlenmezden önce bu problemin çözülmesi gerekiyor. Çünkü daha şimdiden bu durum günlük yaşamınızı zorlaştırmaya başlamış bile.
Yemeklerde bu kadar seçici davranmanız sosyal yaşam içinde önemli bir yer tutan yemekli toplantılara da katılım konusunda çeşitli sıkıntıları beraberinde getirecektir. Bu durumun tedavisi için sizin yeme konusunda gelişen davranışlarınız ve kişilik özellikleriniz üzerine yapılacak bir analiz ve bu analiz doğrultusunda uygulanacak size yönelik davranışçı psikoterapilerle problemin üstesinden gelebilirsin. Bizlere nimet olarak verilen yiyeceklerden doyasıya yiyebilmen dileklerimle.

alinti.