Cehennem Oduncusu

VUSLAT

Well-known member
Ümmü Cemil, İslâm davasının en şiddetli muhalifi ve düşmanı Ebû Leheb'in karısı idi.Kur'an tabiriyle ''Cehennem Oduncusu'' bu kadın, İslâm daveti karşısında öylesine azmış öylesine çılgına dönmüşti ki, Nebîyy-i Muhterem Efendimizin gidip geldiği yola,her gün bıkmadan usanmadan sert dikenli çalılar döküp saçıyor ve âdeta bu davranışından zevk alıyordu!
Ümmü Cemil le ilgili bir hâdise ise şöyledir:
Resül-i Ekrem(s.a.v), Safâ Tepesinde ilk olarak,Kureyş'e açıktan ilâhi davette bulunurken, kocası Ebû Leheb, Peygamberimize çıkışmış, hatta hakaret etmiş, ''Helâk olasıca!... Bizi bunun için mi buraya çağırdın?'' demek küstahlığında bulunmuş ve Efendimize doğru, yerden kaldırdığı bir taşı savurmuştu.Bunun üzerine Cenâb-ı Hakk, Tebbet süresini nazil buyurmuştu. Bismillâhirrahmânirrahîm ''1,2,3,4,5.Ebu Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi. O, alevli bir ateşte yanacak. Odun taşıyıcı olarak ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde karısı da(ateşe girecek).''
Bunu duyan Ümmü Cemil, artık yerin de duramaz oldu.Eline bir taş alarak Mescid-i Haram a geldi. Peygamber Efendimiz, sâdık dostu Hz. Ebû Bekir'le orada oturuyorlardı. Ümmi Cemil, Hz. Ebû Bekir'i gördü, fakat yanında oturan Kâinatın Efendisini farkedemedi ve, '' Ey Ebû Bekir'... Arkadaşın nerede? Ben işittim ki, beni hicvetmiş. Ben görsem, bu taşı onun ağzına vuracağım!'' dedi.
Ebû Bekir'i gören göz, Kâinatın Efendisini göremiyor ve neticesiz geri dönüyordu.
Ellbette göremezdi! Allah'ın hıfz ve inayeti altında bulunan Sultan-ı Levlak'ı görmek, bir Cehennem Oduncusunun haddine mi düşmüştü?
Kaynak:Kâinatın Efendisi Peygamber Efendimizin Hayatı