Davos'ta kriz: Erdoğan Peres'e gerekeni yaptı

hulusi

Well-known member
ozur.jpg

İsviçre Davos'ta yapılan bir oturumda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e çok sert bir çıkış yaptı. İsrail'in Gazze saldırısı hakkında son derece "açık" ifadeler kullanan Başbakan Erdoğan, "Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz" dedi. Erdoğan, oturum yöneticisini de kendisine kısa süre vermekle eleştirdi ve "Davos benim için bitmiştir" diyerek, paneli terketti.

Başbakanıma çok teşekkür ediyorum...

Davos'ta devam eden Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen "Gazze Orta Doğu İçin Model" oturumuna katılan Başbakan Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında gerginlik yaşandı.
Başbakan Erdoğan, oturumun son konuşmacısı Peres'in "sert" sözlerinin ardından, oturum yöneticisinden, İngilizce konuşarak "bir dakika" süre istedi.
Panel yöneticisinin söz hakkı vermek istememesine karşılık, Erdoğan, Perez'e dönerek, "Sesin çok yüksek çıkıyor. Benden yaşlısın biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar çok yüksek çıkmayacak. Bunu böyle bilesin. Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüz, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum. Ülkenizde başbakanlık yapmış 2 kişinin bana çok önemli lafları vardır. Filistin'e, tankların üstünde girdiği zaman, 'kendimi bir başka mutlu addediyorum' diyen başbakanlarınız var. Tankların üzerine çıkıp da 'Filistin'e girince mutlu oluyorum' diyen başbakanlarınız var. Ve bana sayılar veriyorsunuz. İsimini de veririm, belki merak edenleriniz vardır" dedi.
Peres'in konuşmasının salonda alkışlanmasıyla ilgili olarak da Erdoğan, "Şu zulme alkış tutanları da ayrıca kınıyorum. Peki çocukları öldürenleri kalkıp da alkışlamak öyle zannediyorum ki insanlık suçudur" dedi.
Başbakan Erdoğan'ın, "Sadece size, iki söz söyleyeceğim..." sözleri üzerine, oturum yöneticisi, araya girdi.
Erdoğan, "sözümü kesmeyin" diyerek, "Tevrat'ın 6. maddesi der ki 'öldürmeyeceksin. Burada öldürme var. Bu da çok enteresan" diyerek sözlerini sürdürdü.
Biri Oxford Üniversitesinde profesör iki İsrail vatandaşının, İsrail'i eleştiren açıklamalarını da elindeki notlardan okuyan Başbakan Erdoğan, oturum yöneticisine de dönerek, "Sana da çok teşekkür ediyorum. Benim için de bundan böyle Davos bitmiştir.Daha Davos'a gelmem. Siz konuşturmuyorsunuz. 25 dakika konuştu, 12 dakika konuştum. Olmaz." dedi.
Başbakan Erdoğan, daha sonra salondan ayrıldı.

ebrar172

Well-known member
televizyonda son dakika haberi olarak verilince dedim eyvah deprem falanmı oldu...
sonra baktım değil rahatladım...
ayrıca Tayyib Erdoğan suspus bir başkan olmaktansa yeri geldiğinde baş kaldıran bir devlet lideri olduğunu gösterdiği bu haksız muameleyi hak edilen şekilde kınadığı için tebrik ediyorum...

konuyu eklediğiniz için teşekkürler hulusi mübareğim...:048:

hulusi

Well-known member
''Yumuşak başlıyım ama uysal koyun değilim.''

ERDOĞAN'IN SÖZLERİ
Erdoğan, uluslararası alanda özgür bir tartışma ortamı teşkil eden Davos'a her zaman olduğu gibi barışçı, yapıcı ve uluslararası işbirliğine katkıda bulunmak üzere geldiğini ifade etti.
Davos çerçevesinde yürütülen muhtelif faaliyetler kapsamında uluslararası barış, istikrar ve işbirliğinden yana olan tutumunu vurguladığını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:
''Bu kapsamda Orta Doğu barış süreci, İsrail-Filistin, İsrail-Suriye ve Lübnan konularında özellikle yürütüğümüz temas ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundum.
Son bir ay zarfında yaşanan, insanlık trajedisini ki bildiğimiz gibi Gazze'de yaşanan trajedi ve kriz ile ilgili gözlem ve değerlendirmelerimizi Davos ruhuna ve usullerine uygun şekilde açık yüreklilik ile paylaştık.
Konuşmamda özellikle altını çizerek barış mesajlarını ön plana çıkardım. Herhangi bir şekilde ne İsrail halkını ne Cumhurbaşkanı Perez'i ne de Musevi halkını hedef aldım. Aksine, bugün öğleyin yapılan panelde de bu akşam yapılan panelde de antisemitizmin bir insanlık suçu olduğunu ifade eden bir başbakan, bir lider olduğumu tekrar hatırlattım.
Tabii, usul açısından bir şeyi hatırlatmak durumundayım. Bugün öğlen katıldığım panelde 14.30 başlaması gerekirken sadece ben ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev geldi. Maalesef 20 dakika bekledik henüz kimse gelmemişti. Panel yöneticisi 'gelin buyurun çıkalım 2 kişi ile buna başlayalım' ve 14.50'de panele başladık.
Akşamki panele gelince Sayın Ban-Ki Mun 8 dakika konuştu. Ben 12 dakika konuştum. Sayın Amr Musa 12 dakikaya gelince konuşmasını kesti. Buna mukabil İsrail Cumhurbaşakanı, 25 dakika boyunca zaman zaman toplantı usul ve adabına aykırı bir şekilde, doğrudan bana yüksek sesle hitap ederek, Davos'ta alıştığımız özgür tartışma ortamını dışına çıkan bir tavıra sergiledi.
Uluslararası panel kurallarına göre, objektif tutum sergilemesi beklenen yönetici de bu tür toplantı kriterlerinin dışına çıkarak benim de dahil olduğum konuşmacılara söz hakkı tanımadan paneli bitirmek istedi.
Müdahale ederek söz aldığımda da görüşlerimi ifade etmeme imkan tanımadı. Ve toplantı moderatörüne karşı bir tepki ortaya koydum. Bitmek üzere olan toplantıyı da terk ettim. Bunu özellikle sizlere açıklamak istedim ki, çünkü burada da hedef saptırılabilir. ''Yumuşak başlıyım ama uysal koyun değilim.''

hulusi

Well-known member
Tayyip beyin karşısında sustu şaşkınla sustu ki cvb verecek olsa başbakan dövermi döverdi..
Bilhasda dinliyicilere bu çoçuk katillerini... alkışlıyorsun onların yaptıgıdan daha büyük suç demesi çok güzeldi.Gurur duydum başbakınımdan ki yapması gerekeni yaptı çünkü malum şahsın bizim için söyledikleri çok ağırdı.Bugün bir Türk vatandaşı olarak başbakanıma teşekkür ediyorsam tam aksi durumda şikayeti ve kınayıcı olurdum.dua ile

Halk, gece 01:30 sularında yurda dönmesi beklenen Başbakan Erdoğan'ı Atatürk havaalanında karşılamak için hazırlık yapmaya başladı. Erdoğan'ın, havaalanında görkemli bir kalabalık tarafında karşılanacağı öğrenildi..
istanbulda olsaydım orda bulunmayı borç bilirdim ki inş zaten sesiz kalmayız yurdun bir çok yerinde gereken destek ve teşekkürler verilicektir.

ebrar172

Well-known member
Tayyip beyin karşısında sustu şaşkınla sustu ki cvb verecek olsa başbakan dövermi döverdi..
Bilhasda dinliyicilere bu çoçuk katillerini... alkışlıyorsun onların yaptıgıdan daha büyük suç demesi çok güzeldi.Gurur duydum başbakınımdan ki yapması gerekeni yaptı çünkü malum şahsın bizim için söyledikleri çok ağırdı.Bugün bir Türk vatandaşı olarak başbakanıma teşekkür ediyorsam tam aksi durumda şikayeti ve kınayıcı olurdum.dua ile

Amenna mübarek..:047:
hissi kalbel vuku...

Leyli_Efruz

Well-known member
herkesin harcı değil,oturduğu yerden caka satmak kolay,kim böyle birşeye cesaret etti şimdiye kadar.Allah Yolunu Açık etsin.Valla başbakanımızla gurur duyuyorum.İsrail sempazitanı diyenlere tokat gibi cevap:) Sayın başbakanımıza dil uzatanlar utansın...

"Hak güçte değil, güç Haktadır"

SeYeLaN

Well-known member
konu dışında yazı olacak ama
ben kim ne yapmışsa hakkını söylemek isterim..(bazen söylemesemde)
bu adamı devamlı yerdim ama bundan daha iyisi olmadığınıda kabul ederim ben...aşırı taraftarlara karşı yazıyorum ben..bazı şeylerini kabul etmeyenlere