Davos'ta kriz: Erdoğan Peres'e gerekeni yaptı

Leyli_Efruz

Well-known member
1a1my7.jpg

2a2hf0.jpg

3a3lx6.jpg

4a4yx0.jpg

5a5zy3.jpg

6a6nv7.jpg

7a7ga0.jpg

8a8gh3.jpg

9a9qq8.jpg

10a10ct5.jpg

-------Alıntıdır-----------
tayyibrb5.jpg

:048::048::048::045::045:

Eyvàh!

Well-known member
TURKİYE'NİN BUYUKLGU BİLİNSİN....Abdullah Gul

herkez icin konusmak yanlis olsada duynanin buyuk bir kisminin kendini bilmedigi nefes alip verdiginin daha farkinda olmadigini ve bundan dolayi kendine yabancilastigini dusunuyorum

dunyada ters giden borcok seyin sebebi vardir ancak insan hala bunun altinda bu kadar aciyla eziliyorsa
bu sistem sorunu olmaktan cikar ve kendimizle alakali bir soruna isaret eder

iste Tayyib Erdogan hissaderek gorerek ve anlayarak o kendini guclu sanan kayalara ragmen.. gazzede akan kani nehrin akisina birakarak degil ..
o nehre Dur!!!! nehir dur.....
bir kayanin etrafindan suzulerek akip gitmek yok.
yok kalbimden suzulup tum vucuduma pompalanan kana yabancilasmak diyerek akan kani sineye cekmeyerek
uysal koyunluktan cikip tokati yapistiriyor ve agizlari acik birakiyor...
gonulden yol bularak bu nehre ayna yansitan Tayyib Erdogan abime bitimsiz saygi duyuyorum ...

ama birde isin nurlu yuzu var :022:
yapana degil yaptirana bak deyip sukretmeli yaptirana

cok sukur yaradanima ki bizlere dinini bilen Allah diyen bir basbakan nasib eyledi.... cok sukur goren gozlere ..cok sukur Allah diyenimiz var

Sirac

Well-known member
Aziz kardeşlerim,

Hal ve istirahatimi ve vesika için adem-i müracaatımı

ve hal-i âlem siyasetine karşı lâkaytlığımı pek çok soruyorsunuz.

Şu sualleriniz çok tekerrür ettiğinden,

hem mânen de benden sorulduğundan,

şu üç suale Yeni Said değil, belki Eski Said lisanıyla cevap vermeye mecbur oldum.

Eyvàh!

Well-known member
"O zamana yetiştiğiniz zaman,

siyaset canibiyle onlara galebe edilmez;

ancak manevî kılınç hükmünde

i'caz-ı Kur'an'ın nurlarıyla mukabele edilebilir"

COK GUZEL BİR RİSALE ALLAH RAZI OLSUN.
8.gif
8.gif
8.gif
8.gif
8.gif
8.gif

172691sn0.jpg

:022::022::022::022::022::022::022:

Bu tarihi konuşma bence dört dörtlüktü,Başbakanımız 12 dakikasından yakınsa da bence bu 12 dakika ümmetin 61 yıllık öfkesinin özeti oldu.Dört dörtlükten kasıt zulümde yer alan herkes nasibini almıştır.

Zalim peres'e zulmünü yüzüne haykırmasıyla,orada bulunan ve zulmü alkışlayan siyonist yaltakçılarını kınamasıyla,orada bulunmayıp eylemleri ve sözleriyle ümmetin köstek münafıklarına olan hışmıyla,"bana saygı duymayana ben hiç duymam" der gibi forumu terketmesiyle ve bunları yaparken de gayet vakur,asil bir şekilde davranmasıyla ben şahsıma başbakanımızla şeref duymuşumdur.

Benim gibi birçok müslümanın da şeref duyduğuna dünden beri şahid oluyoruz.

Olmert'in türkiyeye gelip de başbakanın ona önermiş olduğu "El Fetih'e göstermiş olduğunuz toleransı Hamas'a da gösteriniz" deyip de onların cevabının "Bunu yaparsak Mahmud Abbas kriz geçirir" demesi de pek manidardı.

Başbakanın "artık söylemem lazım" dediği 1.Raunddaki bu istihbarati bilgi de bence çok önemli yer tuttu.İsrail katliam öncesi türkiye'ye gelerek sanki Türkiye'den destek almışcasına katliam yapıyor gibi bir plan hasıl olsa da Başbakan bu konuşmasıyla planlarını da bozmuş,başlarına yıkmıştır.

Bu kesinlikle gözden kaçırılmamalıdır.Kısacası Başbakan dengeleri bozmuştur.Başbakan ayrıca islam ülkelerine de "artık siz de safınızı belli ediniz" mesajı vermiştir.Uyanıkken uyuyanlara,yaşarken ölenlere,aziz isimlerde küstah ruh taşıyanlara apaçık bir mesajdı bu.

Lafın özü;İsrail,diplomasi alanında Türkiye'den,Başbakanımızın bu çıkışıyla diğer diplomatlara örnek olmasıyla diğer ülkeler ve ülke yöneticilerinden,askeri alanda da Hamas'tan darbe yemesiyle adeta yıkılmıştır.

Bu yıkılış fiili anlamda olmasa da bu sürecin bugünlerde başladığını görmekte,sezmekteyiz.Zira en hayırlı intikam sahibi ve en büyük plan bozucu olan Rabbimiz Kuran'da da belirttiği üzere "Müslümanlar aleyhinde zalimlere,müşriklere,münafıklara yol vermemiştir."

(bir kardes sitesindeki goruslerin alıntısıdır)

Eyvàh!

Well-known member
DECCAL NEREDE ÇIKAR?

"Deccal, bireyin bilincinde açığa çıkar!.

Deccal, bireyin karşısına çıkar!.

Deccal, bir ülkede toplumun karşısına çıkar!.

Deccal, tüm dünyanın karşısına çıkar!."

Sirac

Well-known member
İsrail'in Büyükelçisi'nden kriz yorumu

30 Ocak 2009 Cuma : 16:27

SİYASET

İsrail'in Büyükelçisi Gabby Levy, dün gece Davos'ta Başbakan Erdoğan'ın gösterdiği tutumla ilgili olarak

"Her zaman aynı fikirde olmayabiliriz" dedi

İsrail'in Büyükelçisi Gabby Levy, dün gece Davos'ta Başbakan Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği tutumla ilgili olarak

"Her zaman aynı fikirde olmayabiliriz" dedi.

Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen Levy,

"En yakın ülkeler arasında bile yanlış anlamalar ve anlaşmazlıklar olabilir. İsrail ve Türkiye gibi iki ülke arasında da olabilir." dedi.

İsrail ve Türkiye'nin sahip olduğu dostça ve yakın ilişkilerin siyasi ve stratejik çıkarlara dayandığını kaydeden Gabby Levy,

"Hamas meselesinde ve İran siyaseti konusunda anlaşmazlıkların olduğu sır değil." şeklinde kaydetti.

Bu anlaşmazlıklara rağmen ilişkilerin devam ettiğini vurgulayan İsrail Büyükelçisi,

"Daha önce de Lübnan Savaşı'nda yaşanan krizi atlattık.

İlişkiler eskisi gibi oldu.

Zaman içinde yine ilişkileri eskisi gibi normal hale getireceğimize güvenim tam." ifadelerini kullandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Başbakan Erdoğan'dan özür dileyip dilemediği konusunda da açıklık getiren Levy,

"Peres'in en yakın danışmanlarından birini aradım, telefonla görüştüm.

(Peres) Erdoğan'ı aramış ve Erdoğan kendisine 'tepkim size değil moderatöreydi' diye konuşmuş.

Peres de 'Benim de sözlerim Türkiye'ye yönelik değildi. Size saygım hiç değişmedi.' ifadelerini kullanmış" diye ekledi.

CİHAN

Tarihci

Marmara Tarih
Uzun zamandır buralarda değildim ancak gelebildim.. Cümleten SelamunAleyküm... Dün akşam bu tarihi olayı tvden canlı izlemek nasiboldu çok şükür... En çok da burdaki yansımasını merak ettim doğrusu.. Hani bir şey yapmıyor diyenler vardı..

İşte cesaretli ve akıllı adam.. Türkiyenin çok ender başbakanlarından biri... durduk yerde meydanlara çıkıp böyle sert tepki koysa millet taraftarlık yapıyor derdi uluslararası camiada.. ama şimdi tam yeriydi peres ve moderatör çok güzel malzeme verdiler başbakanımızda bunu tam yerinde kullanarak değerlendirdi.. akıllıca tam yerinde tam zamanında sert bir tepki..

Başbakanımız dünyada kimsenin cesaret edemediği bir şeyi yaptı.. diğer liderlerin ancak kendi koltuklarından yumuşak bir ağızla söyleyebildiklerini, tokat gibi sözlerle yanında oturup hem onun yüzüne hemde dinleyen ve izleyen milyonlarca insana söyledi..

Başbakanımız sadece 12 dakikada söyledikleriyle, israilin barbar, çirkin ve zalim yüzünü göremeyen veya görmeyen dünyaya ve dünya liderlerine bildirdi..

Bütün pisliğinin bir anda gözler önüne serilmesiyle şimon peres sıkıştı ve bağırıp çağırarak agresifleşti ve bu pisliğinin üstünü bu yolla örtmeye çalıştı.. Bağırmakla da yetinmeyip doğrudan başbakanımıza dönerek el ve parmak hareketleriyle adeta azarladı..

Başbakanımıza da söz verilmeyince, zorla bir dakika koparmasına ve söze başlamasına rağmen sözü kesildi, hatta büyük bir terbiyesizlik yapılıp elle müdahele edildi..

Orda oturan herhangi bir kişi bile olsa sözü kesilmemeli ve o hareketler yapılmamalı kaldıki orda oturan herhangi biri değil bir ülkenin Başbakanı.. Üstelik herhangi bir ülkenin de değil Türkiyenin başbakanı.. Başbakanımıza hem peresin aymazca sözlerinden hem de moderatörün adaletsizlik ve terbiyesizlikleri üzerine başbakanımız Ülkelimze yakışan Saygınlığımızın, Gücümüzün ve tarihi misyonumuzun gerektirdiği sert tepkiyi verip tavrını koydu.

Helal olsun.. Böylelikle, israilin diplomatik alanda eleştirilemezliği tabusu yıkıldı.. Bizimde kimseden çekinmediğimizi gösterdi.. Dünyaya bir insanlık dersi verdi.. Bizler de göğsümüzü gere gere gururla başbakanımızı izledik..

Eğer bazıları gibi sus pus otursaydı dizlerini birleştirip ellerini dizlerinin üstüne koyup pısırık bir duruş sergileseydi ben o görüntüleri izleyen bir Türkiyeli olarak çok rahatsız olur, çok rencide olurdum.. Başbakanımızın sergilediği asil duruş bizleri çok sevindirip göğsümüzü kabarttı..

Bizimle birlikte vicdan sahibi olan tüm dünya vatandaşlarından da takdir topladı.. Bu tavırla ülkemizin bölgesindeki önemi ve prestiji daha da arttırdı.. Bu o kadar haklı bir tavırdı ki peres bile düşünün yani peres bile arayıp özür diledi.. ve Bunun ilişkilerimize zarar vermeyeceğini umuyorum dedi.. Yani başbakanımızın tavrının üzerine bir de o korkuyor.. tedirgin oluyor.. olmalı da..

Bu kadar haklı bir tepki ve gurur verici tarihi bir olay oldu.. arap dünyası ve ehli vicdan dünya vatandaşları takdir ettiler.. ve keşke bizim başkanlarımız da sizinki gibi olsa dediler.. sizin başbakanınız bizim de başbakanımız dediler..

Hal böyle iken olay olur olmaz bizdeki bazıları aman efendim böyle uslup olurmu kriz oldu bize faturası ağır olacak gibi yüzeysel laflar ettiler.. hatta: bu planlanmadan, o anda oluşuvermiş tepkiyi "efendim iç siyasette günü kurtarmak için yaptı" diyecek kadar seviyesizleşen düşen, bundan bile oy devşirmeye çalışan veya en azından bu güzel olaydan başbakanın partisinin oy kazanmaması için bazı çabalara girişen karaktersiz insanlar bile çıktı.. çok yazık.. yani bu tarihi olayı iç siyaset malzemesi yapan zavallı siyasetçiler bile var malesef..

bu o kadar haklı ve gurur verici bir tepkiki; en çok muhalefet olanlar bile tepkiyi haklı bulduklarını ancak uslubunun yanlış olduğunu iddia ediyorlar.. üstelik peres kendi hatası üzerine özür dilemişken bile..... yani başbakanın uslubunu hatalı bulanlar peresin yaptıklarını görememişler mi hayret yani..

Başbakanımız ülkemize yakışan şekilde gerekeni yapmıştır, başbakanımızla birlikteyiz.. Uysal Koyun değiliz...

SeYeLaN

Well-known member
açıkcası tarihçinin ilk parağrafından alındım:)
çok şükür ki hakedene hakkını vermeye çalışıyorumm..
kimseye muhabbet gütmüyorumm.
kızdığım şey geçmiş liderlerin bazı iyi yaptıklarını görmeyip sadece bunun görülmesi...ben adaletli birinden yeri geldiğinde ecevite bile hakkını vermesini isterim...
o yüzden herşeye muhalefet gibi görünüyorum...ve yaptığı şeylerler diğer yanlışların görülmemesine kızıyorum .....
üzerine alınma deme...çünkü forumda tek ben eleştiriyorum R.t.erdoğanı..
neyse konu yine kişiselleşti...özür dilerim..

GuLSerbeti

Well-known member
ancak manevî kılınç hükmünde

i'caz-ı Kur'an'ın nurlarıyla mukabele edilebilir

Sirac abi alintilar icin Tesekkurler ederiz, Allah razi olsun bu guzel hakkikatleri hatirlattiginiz icin.. ama acizane aklima takilan bir konuyu paylasmak istiyorum, Ustadin bahsettigi siyaset Basbakanin O andan sonraki aciklamasinda bahsettigi diplomasi olamazmi?, yani Basbakan orada siyasi bir konumdaydi evet ama bir diplomat gibi lafi kivirmadan dosdogru Hakikati haykirdi tum Dunyanin utanmaz yuzune..... bu hareket eger mazlumlar tarafindan alkislanmissa, gok ehli tarafindan da alkislanmistir dusuncesindeyim... yani bu durum bence genel anlamda alisilagelmis siyasetin otesinde bir durum... insaAllah yanlis anlasilmam, ve eger rencide edecek bir sozum olduysa, cahil cesaretime verin ama Ustadin belirttigi ve (icinde barindirdigi turlu yalan-dolan oyunlar ve tarafgirlikler vb.den oturu) Allah'a sigindigi siyasetin bu konuyla alakasi olmadigini dusunuyorum... affiniza siginarak... hakkinizi helal edin... tabi gorusum sadece bu konuyla alakali, yoksa siyasetten neuzubillah... ins. bu cahilin kusuruna bakmazsiniz, belki bakis acim dar bir pencereden, genis aciyi goremedim, yanlisim varsa abim olarak kusura bakmayin, ve duzeltme yoluna gidin ins... isminizi hedef tuttum ama sahsinizla alakali degil, bu konuyla ilgili mulahazami dile getirmek, ve bir bilene danis kaidesince sormak istedim, hakkinizi helal edin..aeo

GuLSerbeti

Well-known member
Bu arada Arap bir arkadasim, bana haberin ingilizce yayinlandigi bir linki de ekleyerek, sunlari yazmis: "Sirf bu onurlu adama Tesekkur edebilmek icin Turkce bilmek isterdim.. " cok gurur verici bir durum, Sirf Turk milleti adina degil... Islam milleti adina...

Bence her nekadar tepki moderatoreydi... densede... soylenen sozler agizdan cikti ve insaAllah yerine ulasti, karsilik bulacagi tepki nedir onu zaman gosterecek...ama o gorusmeleri tum dunya izliyordu ve ozelliklede Yahudilere karsi mecburi sandiklari bir eziklik yasayan anti-seminist damgasini yiyen ve israili mazlum olarak gormeye devam eden Avrupa... ins. hayirlara vesile olurda oradaki cogu kapali gozler acilir... Almanya israile hala tazminat oder ve gazetelerinde "ozur" dilemeye devam ederken... umariz israil yonetimi, birgun o ozurleri Muslumanlardan, hic olmassa Filistinlilerden dileyecek kadar insancillasir... Basbakandan dilenen o ozur bir baslangic olur duasiyla...

.

Huseyni

Müdavim
tersi bir durum olsaydı utanç verici olacağı kesindi. siyasetle ilgisi olması pek mümkün görünmüyor, etkiye tepki olayı bence ve doğru bir tepki.

Ruh

Well-known member
Ben hic ustume alınmadım acıkcası...
Cunku tarif edilen muhalefet kisilik ben degilim...

Bu hareket bir takım seylerin onune gecmez elbette...
Ama dogru olan herseyi herkes destekler zaten...

En azından benim istegimde devlet adamının her konuda Davos'ta oldugu gibi onurlu ve adaleti dusunen birisi olmasıdır...
Mesela Irak isgalinde Amerika'ya...
Neyse...

Sezar'ın hakkı Sezar'a...

leylak

Active member
daha başka nasıl söylenebilirdiki!bütün dünyanın gözü önünde KATİL olduklarını ve öldürme konusunda çok bilgili olduklarını hemde yüzlerine tükürürcesine söyledi ve ne yazıkki bütün dünyada bunu söylemek isteyipde tırsıp söyleyemeyenlere vede söyleme imkanı olmayan biz vatandaşların duygularına tercüman oldu.
Allah R.Tayyip ve onun gibi samimi olan hizmet ehlinin yar ve yardımcısı olsun Allah ondan razı olsun